czy moczyć mięso do rosołu
IwonaM / gotujmy.pl
Newsy

Czy mięso na rosół powinno się wcześniej moczyć w zimnej wodzie? Większość kucharzy mówi, że…

Moczycie mięso do rosołu przed ugotowaniem? Dowiedzcie się, czy ta praktyka ma w ogóle sens.

Rosół to jeden z najbardziej podstawowych przepisów, który większość z was pewnie poznała już na początku swojej przygody z gotowaniem. Nic dziwnego – w końcu bulion  stanowi bazę wielu zup i sosów, dlatego trzeba koniecznie wiedzieć, jak go zrobić! Ilu kucharzy, tyle przepisów i sposobów na ugotowanie rosołu. Jedni mówią, żeby wkładać mięso do zimnej wody, inni, że do ciepłej. Są teorie mówiące, że pierwszą wodę z rosołu trzeba odlać oraz te, które absolutnie zakazują takich praktyk. Jak zrobić rosół idealny i czy rzeczywiście trzeba wcześniej moczyć mięso? Dowiecie się z tego artykułu!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Po co moczyć mięso na rosół?

Jednym z praktykowanych zwyczajów w gotowaniu rosołu, jest moczenie wcześniej mięsa. Niektórzy wkładają porcję rosołową do garnka z zimną wodą nawet na 6-8 godzin przed gotowaniem! Czy robienie tego ma sens? Podobno dzięki temu rosół będzie bardziej klarowny! Moczenie ma sprawić, że wywar nie stanie się mętny w trakcie gotowania. Inni twierdzą, że po prostu oczyszczają w ten sposób mięso, ponieważ umycie go pod bieżącą wodą nie wystarcza. Można też znaleźć informację, że moczenie mięsa z dodatkiem soli przez kilka godzin ma sprawić, że będzie koszerne – możliwe więc, że to bardzo stary zwyczaj, pochodzący jeszcze sprzed wojny!

Co zrobić, by rosół nie był mętny?

Moczenie mięsa do rosołu to tylko jeden ze sposobów który ma sprawić, że bulion wyjdzie przejrzysty i klarowny. Co jeszcze należy robić, by zupa nie była mętna? Wydawałoby się, że rosół jest bardzo prostym daniem, jednak ugotowanie idealnego bulionu jest prawdziwą sztuką. Na szczęście w książkach kucharskich można znaleźć mnóstwo porad na ten temat! Wypróbujcie je sami, a wasz rosół nie będzie już mętny:

Zobacz także

  • Gotujcie bulion na małym ogniu – powinny pojawiać się w nim pojedyncze bąbelki podczas gotowania,
  • Gotujcie bez pokrywki,
  • Indyk i cielęcina sprawią, że wywar będzie mętny. Jeśli zależy wam na klarownym rosole, wybierzcie inne mięso,
  • Dolewajcie w trakcie gotowania zimną wodę, nie ciepłą!
  • Gotujcie najpierw samo mięso, zdejmijcie z powierzchni wody szumowiny i dopiero wtedy dodajcie warzywa. Jeśli szumowiny znów się pojawią, to usuńcie je jeszcze raz.
Komentarze