Czy margaryny są wciąż niezdrowe? Sprawdźcie, co się zmieniło w ostatnim czasie
Adobe Stock
Newsy

Czy margaryny wciąż są niezdrowe? Sprawdźcie, czy coś się zmieniło w ostatnim czasie 

Margaryny weszły na rynek z przytupem jako zdrowsza, roślinna wersja masła. Potem jednak okazało się, że wcale takie zdrowe nie są i popadły w niełaskę konsumentów. W 2021 roku Unia Europejska postanowiła raz na zawsze rozprawić się z tłuszczami trans, obecnymi w produktach roślinnych. 

Wiele osób żyje w przekonaniu, że tłuszcze trans są wciąż obecne w margarynach. Mało kto to sprawdza i nikt nie próbuje odczarować opinii sprzed lat. A w tej kwestii nastąpiły pewne zmiany, i to wcale nie tylko ostatnio. Sami zobaczcie. 

Co to takiego tłuszcze trans? 

Tłuszcze trans to grupa kwasów tłuszczowych, które powstają w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Nadmierne ich spożycie może mieć niekorzystny wpływ na wasze zdrowie, zwiększając np. ilość „złego cholesterolu” w organizmie, a obniżając ilość „dobrego”. 

Tłuszcze trans przyczyniają się do powstawania zmian miażdżycowych, zwężania tętnic, co może prowadzić do wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Są też jedną z przyczyn występowania cukrzycy typu 2, otyłości, depresji, raka jelita grubego, powszechnej obecnie niepłodności i wielu innych. 

Tłuszcze trans w margarynach na przestrzeni lat 

O ile jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku w margarynach roiło się od tego typu tłuszczów, o tyle w połowie lat 90. sytuacja uległa poprawie. Wtedy właśnie wielu producentów margaryn zdecydowało się wyeliminować stosowanie ich w swoich produktach. Wielu nie oznacza wszystkich. Natomiast duża część produktów w tej kategorii przeszła pozytywne zmiany już dawno temu. 

Zobacz także
masło

Masło czy margaryna? Który tłuszcz najlepiej sprawdzi się do pieczenia ciast?

Margaryna czy masło? Właściwa odpowiedź na ten odwieczny spór zaskoczy wszystkich

Margaryna czy masło? Właściwa odpowiedź na ten odwieczny spór zaskoczy wszystkich

Jakie są obecne działania Unii Europejskiej w sprawie tłuszczów trans? 

Kierując się zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Żywności, Unia Europejska postanowiła ustawowo ograniczyć zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych, które zawierają oleje roślinne. 

I tak w kwietniu 2021 roku weszło w życie rozporządzenie ograniczające zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego do 2 g na 100 g tłuszczu. Od tego momentu nie można wprowadzać produktów przekraczających tę normę do sprzedaży. 

Oznacza to, że w polskich sklepach nie znajdziemy już m.in. żadnych margaryn ze szkodliwymi tłuszczami trans. 

Czy spożywanie margaryny jest obecnie zdrowe? 

Wyeliminowanie tłuszczów trans z margaryn spowodowało, że stały się one stosunkowo bezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo producenci zwiększają w swoich produktach zawartość jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz zmniejszają ilość nasyconych kwasów tłuszczowych.  

Nienasycone kwasy tłuszczowe są prawdziwym dobrodziejstwem dla ludzkiego organizmu, wykazującym szereg prozdrowotnych właściwości. Tak więc drodzy państwo - smarujcie na zdrowie! 

Źródło: portalspozywczy.pl, zdrowie.tvn.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Margaryna czy masło? Właściwa odpowiedź na ten odwieczny spór zaskoczy wszystkich
Adobe Stock
Newsy
Margaryna czy masło? Właściwa odpowiedź na ten odwieczny spór zaskoczy wszystkich
Odkąd tylko margaryna pojawiła się na rynku, natychmiast rozpoczęła się ogólnonarodowa debata – czy nie jest ona aby zdrowsza od tradycyjnego masła? Odpowiedź na to pytanie może zdziwić.

Spór między zwolennikami margaryny i masła może nie jest tak stary jak ten na temat wyższości świąt wielkanocnych nad bożonarodzeniowymi, ale zakorzenił się w polskim społeczeństwie na dobre. Żeby było jeszcze ciekawiej – nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z tych tłuszczów kanapkowych jest tak naprawdę bardziej korzystny dla zdrowia. W czym leży zagadka masła i margaryny? Tłuszcze utwardzone i tłuszcze trans w maśle i w margarynie Wydawało się przez dłuższy czas, że sedno problemu zdrowotności lub większej szkodliwości jednego tłuszczu od drugiego leży w kwestii tak zwanych tłuszczów trans . W uproszczeniu można powiedzieć, że tego typu tłuszcze są głównie otrzymywane w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Nic więc w tym dziwnego, że przez długie lata margaryna była uznawana za wybitnie niezdrowy dodatek do kanapek, skoro otrzymywało się ją przez lata właśnie w wyniku utwardzenia, czyli uwodornienia np. oleju rzepakowego. Tradycyjne masło otrzymywane ze śmietany z mleka krowiego ma w swoim składzie niewielkie ilości tłuszczów trans (ok. 2-3%). Te jednak występują w jego składzie w sposób naturalny. Masło zawiera jednak całą masę niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych (ponad 50% składu). Ostatnie badania Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie oraz Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykazały jednak, że zdecydowana większość marek margaryn dostępnych na rynku ograniczyła zawartość tłuszczów trans w swoich składach dzięki unowocześnieniu produkcji. Czy margaryna rzeczywiście jest zdrowsza od masła? Czy to oznacza więc, że konsumenci powinni przerzucić się na smarowanie kanapek margaryną? Niekoniecznie. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie przekonują,...

Eksperci gorąco zachęcali do jedzenia tego produktu. Teraz to odwołują. Może bardzo szkodzić!
Adobe Stock
Newsy
Eksperci zachęcali do jedzenia tego produktu. Teraz to odwołują. Może bardzo szkodzić
To nie pierwsza taka sytuacja. Uleganie modzie nie zawsze się opłaca. Jeśli korzystacie z tego produktu, róbcie to z rozwagą.

W świecie kulinariów i żywienia także panują mody. Obecnie bardzo popularna jest dieta ketogeniczna, a mało osób mówi o jej wadach. Kiedyś wiele osób przechodziło na dietę kapuścianą albo stosowali dietę paleo. Moda nie omija także pojedynczych produktów spożywczych. Pamiętacie czasy, kiedy kilkanaście lat temu wszyscy kazali zamieniać masło na margarynę ? Później to odwołano z uwagi na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych trans w margarynie, a obecne zalecenia znowu polecają większości osób stosowanie dobrych margaryn zamiast masła (a jeszcze lepiej past kanapkowych i hummusu). Błędy ekspertów Czasami takie błędy są nieuniknione. Produkty spożywcze i ich wpływ na zdrowie wciąż są badane, więc czasami trzeba zmienić stanowisko. Wnioski wyciągane z badań często są jednak zbyt pochopne. Tak było też w tym wypadku. Jakiś czas temu wiele stron internetowych, a nawet ekspertów - dietetyków i lekarzy, bardzo pozytywnie wypowiadało się o oleju kokosowym i jego cudownych właściwościach. Teraz juz się go nie poleca. Olej kokosowy – nie taki zdrowy Chodzi przede wszystkim o zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych . Olej kokosowy składa się w większości właśnie z nich. Niestety kwasy te nie wpływają zbyt korzystnie na zdrowie serca. Mogą przyczyniać się do podwyższania stężenia cholesterolu. Znacznie zdrowiej jest zamienić olej kokosowy na oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Olej kokosowy może występować w diecie, ale dodawanie go do kawy, codzienne smażenie na oleju kokosowym i wykorzystywanie go do wypieków to przesada. Olej ten sprawdzi się za to: Jako maseczka, szczególnie dla kręconych włosów Do posmarowania ciała Od czasu do czasu do użycia w kuchni, gdy pożądane są jego właściwości: brak zapachu, stała...

Kwasy trans w żywności
Adobe Stock
Newsy
Te produkty spożywcze już wkrótce mogą zniknąć ze sklepów. Nie uwierzycie dlaczego
Sprawdźcie, czy musicie zrobić zapasy! Być może niedługo nie znajdziecie już w sklepach swoich ulubionych produktów!

Statystyki dotyczące zgonów są nieubłagane. Co roku ma miejsce bardzo wiele zgonów, których można byłoby uniknąć, gdyby wprowadzić odpowiednie odżywianie. Komisje i Urzędy starają się poprawić sytuację zdrowotną związaną z niezdrowym jedzeniem na różne sposoby. Organizują akcje edukacyjne, dofinansowują projekty rozdawania warzyw i owoców w szkołach, a w ostateczności wprowadzają regulacje ograniczające dostęp do niezdrowej żywności. Tym razem wprowadzono regulację dotyczące kwasów trans w żywności. Co to znaczy dla was – konsumentów? Okazuje się, że niektóre produkty mogą na stałe zniknąć z asortymentu… Komisja Europejska w kwietniu 2019 rok wydała rozporządzenie odnośnie żywności z izomerami kwasów tłuszczowych typu trans w żywności. Przepisy mają obowiązywać od 2 kwietnia 2021 roku. Maksymalna dopuszczalna zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych będzie wynosiła 2 g na 100 g tłuszczu. Czym są kwasy trans? Izomery trans kwasów tłuszczowych, inaczej zwane tłuszczami trans, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Od dawana wiadomo, że powinno się ich unikać. Tłuszcze trans nie spełniają w organizmie żadnej pozytywnej roli. Ich konsumpcja powinna być ograniczona do minimum! Chodzi głównie o przemysłowe tłuszcze trans, które znajdują się w żywności przetworzonej. Spożywanie tłuszczy trans przyczynia się do: Zwiększania ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i gwałtownych powikłań: zawałów, udarów Sprzyja rozwojowi cukrzycy typu drugiego Może być bardzo szkodliwe dla kobiet w ciąży i rozwijających się płodów Obniża płodność i utrudnia zachodzenie w ciążę: dotyczy to zarówno płodności kobiet, jak i mężczyzn Zwiększa otyłość brzuszną i...

Czy można zjeść śliwki na pusty żołądek? Róbcie to tylko pod 1 warunkiem
Własne
Newsy
Czy można zjeść śliwki na pusty żołądek? Róbcie to tylko pod 1 warunkiem
Co lepsze: zdrowa śliwka złapana w biegu, drożdżówka czy ominięcie śniadania? Każdy z waszych wyborów będzie miał wpływ na zdrowie.

Nie jecie śniadań, bo nie macie na nie rano czasu? Przekąszacie coś w biegu, najlepiej nie wymagającego przygotowywania? Na przykład kupione wczoraj śliwki, które leżą na talerzu w kuchni, pięknie wyglądają i zachęcają do zjedzenia? Czy to dobry pomysł, czy może wielki błąd, złapać w biegu kilka śliwek i zjeść je w drodze do autobusu? Sprawdzamy. Czy śliwki można jeść na czczo?  Cóż, chciałoby się powiedzieć: zamiast śliwek zjedzcie zwykłe śniadanie! Owoce, w tym śliwki są zdrowe, ale trzeba je jeść w odpowiedni sposób, w odpowiednim czasie. Mogą być jedzone na śniadanie, pod warunkiem, że poza nimi na śniadaniowym talerzu znajdzie się coś jeszcze, np. płatki owsiane. Zawarty w nich błonnik pokarmowy przyczyni się do przedłużenia uczucia sytości po posiłku. Bardzo pozytywnie na żołądek działają też śliwki suszone i można je jeść z samego rana, pod warunkiem, że głównym uzasadnieniem sięgania po nie na czczo, są problemy z żołądkiem. W każdym innym przypadku lepiej, zamiast wyciągać rękę po pięknie prezentujące się śliwki, zjeść normalne śniadanie, które obudzi żołądek po stanie nocnego uśpienia i dostarczy energii na pierwszą połowę dnia. Jakie śniadanie jest zdrowe? Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Gdy jecie trzy posiłki dziennie, śniadanie powinno dostarczyć wam aż 30% dziennych wartości kalorycznych. To oznacza, że powinno mieć 450-660 kcal. Jeśli jecie cztery razy dziennie – śniadanie powinno zapewnić 25% dziennych kalorii. Jakie powinno być śniadanie? Przede wszystkim urozmaicone. Komponujcie je z produktów z różnych grup żywieniowych, a więc zarówno zboża, białko zwierzęce i roślinne, dobrej jakości tłuszcze, a także owoce i warzywa. Śniadaniowe produkty zbożowe Wybierajcie pieczywo pełnoziarniste, płatki...