Wiele osób żyje w przekonaniu, że tłuszcze trans są wciąż obecne w margarynach. Mało kto to sprawdza i nikt nie próbuje odczarować opinii sprzed lat. A w tej kwestii nastąpiły pewne zmiany, i to wcale nie tylko ostatnio. Sami zobaczcie. 

Co to takiego tłuszcze trans? 

Tłuszcze trans to grupa kwasów tłuszczowych, które powstają w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Nadmierne ich spożycie może mieć niekorzystny wpływ na wasze zdrowie, zwiększając np. ilość „złego cholesterolu” w organizmie, a obniżając ilość „dobrego”. 

Tłuszcze trans przyczyniają się do powstawania zmian miażdżycowych, zwężania tętnic, co może prowadzić do wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Są też jedną z przyczyn występowania cukrzycy typu 2, otyłości, depresji, raka jelita grubego, powszechnej obecnie niepłodności i wielu innych. 

Zobacz także:

Tłuszcze trans w margarynach na przestrzeni lat 

O ile jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku w margarynach roiło się od tego typu tłuszczów, o tyle w połowie lat 90. sytuacja uległa poprawie. Wtedy właśnie wielu producentów margaryn zdecydowało się wyeliminować stosowanie ich w swoich produktach. Wielu nie oznacza wszystkich. Natomiast duża część produktów w tej kategorii przeszła pozytywne zmiany już dawno temu. 

Jakie są obecne działania Unii Europejskiej w sprawie tłuszczów trans? 

Kierując się zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Żywności, Unia Europejska postanowiła ustawowo ograniczyć zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych, które zawierają oleje roślinne. 

I tak w kwietniu 2021 roku weszło w życie rozporządzenie ograniczające zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego do 2 g na 100 g tłuszczu. Od tego momentu nie można wprowadzać produktów przekraczających tę normę do sprzedaży. 

Oznacza to, że w polskich sklepach nie znajdziemy już m.in. żadnych margaryn ze szkodliwymi tłuszczami trans. 

Czy spożywanie margaryny jest obecnie zdrowe? 

Wyeliminowanie tłuszczów trans z margaryn spowodowało, że stały się one stosunkowo bezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo producenci zwiększają w swoich produktach zawartość jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz zmniejszają ilość nasyconych kwasów tłuszczowych.  

Nienasycone kwasy tłuszczowe są prawdziwym dobrodziejstwem dla ludzkiego organizmu, wykazującym szereg prozdrowotnych właściwości. Tak więc drodzy państwo - smarujcie na zdrowie! 

Źródło: portalspozywczy.pl, zdrowie.tvn.pl