Czy łyk oliwy dziennie może poprawić zdrowie? Oto jak działa na serce i układ krążenia
Adobe Stock
Newsy

Czy łyk oliwy dziennie może dobrze wpłynąć na pracę organizmu? Oto, jak działa na serce i krążenie

Jak to się dzieje, że oliwa z oliwek jest zdrowsza od innych tłuszczy? Oto, co ustalili naukowcy.

Zdrowotne właściwości oliwy są znane od dawna. To jeden z podstawowych składników diety śródziemnomorskiej, uznawanej za najzdrowszą dietę świata. Najnowsze badania potwierdziły, że oliwa regularnie dodawana do potraw, a nawet pita jak lek, wpływa na prawidłową pracę serca.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Spożywanie pół łyżki oliwy z oliwek dziennie zmniejsza ryzyko chorób

Badania wpływu oliwy z oliwek na zdrowie prowadzone są od 1990 r. wyniki pokazały, że już połowa łyżki oliwy dziennie ma zbawienny wpływ na dwie choroby. Popijanie można zastąpić czymś innym. Chodzi o wymianę zwykłego oleju dolewanego do sałatek czy masła na kanapkach właśnie na oliwę z oliwek. Oto rezultaty. Połowa łyżki oliwy dziennie:

  • Zmniejsza ryzyko chorób serca o 15%
  • Zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej o 21%

Dyrektor kardiologii Sandra Atlas Bass Heart Hospital w Nowym Jorku, Dr Benjamin Hirsh wyjaśnił korzyści z tego rodzaju tłuszczów roślinnych:

- Oliwa z oliwek to prosty sposób na zastąpienie niezdrowych, nasyconych i trans-tłuszczowych kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które zmniejszają stany zapalne i poprawiają poziom cholesterolu.

- Jest to również związane z poprawą funkcji naczyniowych i zdrowia serca.

Zobacz także
ciasto, oliwa

Dlaczego warto upiec ciasto na bazie oliwy z oliwek? Będziecie zaskoczeni!

Do soku z marchwi dodajcie....olej. Ta 1 rzecz sprawi, że już zawsze będziecie go tak pić

Do soku z marchwi dodajcie....olej. Ta 1 rzecz sprawi, że już zawsze będziecie go tak pić

Które oliwy są najzdrowsze?

Dr Guasch-Ferre, autorka badań w dziale żywienia Harvard TH Chan School of Public Health w Bostonie zwróciła z kolei uwagę na to, które z oliw dostępnych na rynku są najzdrowsze:

- Istnieją pewne dowody na to, że odmiany oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia mają większą ilość polifenoli, które są związane z lepszymi profilami lipidowymi i mniejszym stanem zapalnym.

Uczona dodała też, że prowadzone przez nią badania pokazały pozytywne działanie innych olejów roślinnych, takich jak olej kukurydziany czy olej z krokosza barwierskiego. Zwróciła uwagę, że już samo zastępowanie tłuszczów zwierzęcych zdrowszymi alternatywami, takimi jak oliwa lub olej roślinny, jest dużym krokiem w kierunku poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Zaznaczyła jednak, że nie może to być jedyny sposób dbania o zdrowie serca, bo sama oliwa z oliwek nie jest cudownym lekarstwem. Aby utrzymywać zdrowe serce, trzeba pamiętać też o aktywności fizycznej, zbilansowanej diecie, a także regularnych badaniach profilaktycznych i wizytach u lekarza.

Źródło: radiozet.pl

Czy margaryny są wciąż niezdrowe? Sprawdźcie, co się zmieniło w ostatnim czasie
Adobe Stock
Newsy
Czy margaryny wciąż są niezdrowe? Sprawdźcie, czy coś się zmieniło w ostatnim czasie 
Margaryny weszły na rynek z przytupem jako zdrowsza, roślinna wersja masła. Potem jednak okazało się, że wcale takie zdrowe nie są i popadły w niełaskę konsumentów. W 2021 roku Unia Europejska postanowiła raz na zawsze rozprawić się z tłuszczami trans, obecnymi w produktach roślinnych. 

Wiele osób żyje w przekonaniu, że tłuszcze trans są wciąż obecne w margarynach. Mało kto to sprawdza i nikt nie próbuje odczarować opinii sprzed lat. A w tej kwestii nastąpiły pewne zmiany, i to wcale nie tylko ostatnio. Sami zobaczcie.  Co to takiego tłuszcze trans?  Tłuszcze trans to grupa kwasów tłuszczowych, które powstają w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Nadmierne ich spożycie może mieć niekorzystny wpływ na wasze zdrowie, zwiększając np. ilość „złego cholesterolu” w organizmie, a obniżając ilość „dobrego”.  Tłuszcze trans przyczyniają się do powstawania zmian miażdżycowych, zwężania tętnic, co może prowadzić do wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Są też jedną z przyczyn występowania cukrzycy typu 2, otyłości, depresji, raka jelita grubego, powszechnej obecnie niepłodności i wielu innych.  Tłuszcze trans w margarynach na przestrzeni lat  O ile jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku w margarynach roiło się od tego typu tłuszczów, o tyle w połowie lat 90. sytuacja uległa poprawie. Wtedy właśnie wielu producentów margaryn zdecydowało się wyeliminować stosowanie ich w swoich produktach. Wielu nie oznacza wszystkich. Natomiast duża część produktów w tej kategorii przeszła pozytywne zmiany już dawno temu.  Jakie są obecne działania Unii Europejskiej w sprawie tłuszczów trans?  Kierując się zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Żywności, Unia Europejska postanowiła ustawowo ograniczyć zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych, które zawierają oleje roślinne.  I tak w kwietniu 2021 roku weszło w życie rozporządzenie ograniczające zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego do 2 g na 100 g tłuszczu. Od tego momentu nie można wprowadzać produktów przekraczających tę...

Swędzi was w gardle? Weźcie łyczek tego tłuszczu a w mig przyniesie wam ulgę
AdobeStock
Newsy
Swędzi was w gardle? Weźcie mały łyczek tego tłuszczu, a w mig przyniesie wam ulgę
Swędzące gardło to prawdziwa zmora w okresie zimowym. Na szczęście możecie sobie z łatwością pomóc. Wystarczy, że użyjecie tego produktu.

Oliwa z oliwek jest jednym z najzdrowszych produktów, jakie możecie włączyć do swojej diety. Jest podstawą diety śródziemnomorskiej i kluczowym składnikiem ludzi z najdłużej żyjących narodów świata. Oliwa z oliwek jest wytwarzana z owoców drzewa oliwnego, które jest naturalnie bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe. W sklepach znajdziecie kilka rodzajów oliwy z oliwek, w tym oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia lub zwykłą oliwę z oliwek. Badania wykazały, że korzyści płynące z oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia są większe niż w przypadku innych jej odmian. Korzyści zdrowotne oliwy z oliwek Lekarze i dietetycy od dawna wiążą dietę śródziemnomorską z korzyściami dla zdrowia człowieka, w tym z niższym ryzykiem choroby Alzheimera. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia wydaje się być jednym z głównych czynników zmniejszających to ryzyko. Ponadto, oliwa z oliwek: działa przeciwzapalnie poprawia zdrowie włosów i skóry chroni przed cukrzycą chroni przed insulinoopornością zmniejsza ryzyko problemów z sercem  obniża wysokie ciśnienie krwi zmniejsza poziom cholesterolu we krwi wspomaga odchudzanie  poprawia metabolizm oprawia trawienie opóźnia procesy starzenia chroni przed osteoporozą zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych  łagodzi objawy depresji Jak używać oliwy z oliwek na swędzące gardło? Czy wiecie, że oliwa z oliwek pomaga również ukoić swędzące gardło i zmniejszyć potrzebę kaszlu? Aby zrobić domowy syrop na kaszel z oliwy: Wymieszajcie 1/4 szklanki soku z cytryny z 1/4 szklanki miodu. Delikatnie podgrzejcie 1/2 szklanki oliwy z oliwek w kuchence mikrofalowej, nie dłużej niż 5 sekund.  Upewnijcie się, że oliwa z oliwek nie jest zbyt...

Napar z tego zioła zmniejsza ciśnienie i cholesterol. Zbija też gorączkę i łagodzi kaszel
Adobe Stock
Newsy
Napar z tego zioła zmniejsza ciśnienie i cholesterol. Zbija też gorączkę i łagodzi kaszel
Czy słyszeliście kiedyś o korzyściach zdrowotnych werbeny? Przygotujcie z niej napar, a w łatwy sposób wzmocnicie swoje zdrowie.

Werbena to roślina, która od dawien dawna jest wykorzystywana do produkcji leków. Należy do rodziny verbenaceae i ma ząbkowane liście i jedwabiste, jasnofioletowe kwiaty. Werbena od wieków jest stosowana w leczeniu bólu gardła i chorób dróg oddechowych, takich jak astma i krztusiec a także w chorobach serca, bólach w klatce piersiowej i zatrzymaniu płynów w wyniku niewydolności serca. Roślina ta jest też wykorzystywana do leczenia depresji, histerii, uogólnionych napadów, bólu pęcherzyka żółciowego, zapalenia stawów, dny moczanowej, zaburzeń metabolicznych i gorączki. To zioło szczególnie doceniane przez kobiety. Werbena jest używana do leczenia objawów menopauzy, nieregularnych miesiączek i zwiększenia ilości mleka podczas karmienia piersią. Niektórzy nakładają też werbenę bezpośrednio na skórę, aby leczyć źle gojące się rany, ropnie i oparzenia. Dlaczego warto pić napar z werbeny? Werbena zawiera ponad 20 korzystnych związków roślinnych, w tym glikozydy irydoidalne, flawonoidy i triterpenoidy, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Jakie właściwości ma werbena? Działa antyrakowo. Glikozydy werbeny, triterpenoidy i olejki eteryczne mogą pomóc hamować wzrost guzów i wywoływać śmierć komórek rakowych. Łagodzi uszkodzenia mózgu po udarze. Ekstrakt z werbeny ma korzystny wpływ na niektóre schorzenia neurologiczne lub związane z mózgiem. Badania na szczurach pokazują, że werbelina glikozydowa, może znacznie poprawić uszkodzenie mózgu po udarze. Zmniejsza napięcie i łagodzi nerwy. Ekstrakt z werbeny ma działanie zmniejszające lęk porównywalne z diazepamem, popularnym lekiem stosowanym w celu zmniejszenia lęku. Ma to związek z obecnymi w tej roślinie flawonoidami i garbnikami, które mają właściwości przeciwlękowe i uspokajające. Wyciąg z werbeny ma działanie...

Ten produkt udrażnia tętnice i zmniejsza ryzyko zawału. Jedzcie 2 razy w tygodniu
AdobeStock
Newsy
Ten produkt udrażnia tętnice i zmniejsza ryzyko zawału. Jedzcie go 2 razy w tygodniu
Zawierają mnóstwo zdrowych kwasów omega-3 i doskonale smakują. Jedzcie je co najmniej 2 razy w tygodniu.

Osoby cierpiące na choroby układu krążenia dobrze wiedza, że w ich diecie zabronione jest spożywanie tłustych oraz słonych potraw. Można, a nawet trzeba jednak zrobić wyjątek od tej reguły i włączyć do swojej diety tłuste ryby. Sprawdźcie, dlaczego są tak zdrowe. Tłuste ryby i ich działanie na serce Można wyróźnić tzw. dobre i złe tłuszcze. Dobre, czyli tłuszcze nienasycone omega-3 znajdują się w bardzo smacznych produktach - tłustych rybach. Tłuszcze te obniżają cholesterol LDL (czyli „zły” cholesterol), zapobiegają miażdżycy, nadciśnieniu tętniczemu i tym samym obniżają ryzyko zawału.  Ponadto, zawarte w tłustych rybach kwasy omega-3 doskonale wpływają na funkcjonowanie mózgu. Wspomagają procesy uczenia się, zapamiętywania, a także mogą pomóc ochronić się przed chorobą Alzheimera.  Eksperci zalecają, by spożywać tłuste ryby około dwa razy na tydzień. Taka porcja tygodniowa dostarczy organizmowi niezbędną dawkę kwasów omega-3, która wynosi średnio 250 mg na dzień. Które ryby są najzdrowsze? W sklepach można kupić wiele gatunków tłustych ryb, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. To m.in.: makrela - nie tylko wędzona! Makrelę można z powodzeniem kupić także surową i usmażyć ją na patelni, a jeszcze lepiej - na grillu.  tuńczyk - najlepiej w sosie własnym, bez dodatku oleju. Czasami w sklepach można dostać także stek z tuńczyka. Jego cena jest wysoka, ale zdecydowanie warto raz na jakiś czas skosztować takiego rarytasu. sardynka - szeroko dostępne w puszkach w różnych zalewach: w oleju, sosie pomidorowym albo paprykowym.  łosoś - nie tylko zdrowy, ale także bardzo smaczny i doceniany ze względu na delikatne mięso. Można go jeść na surowo, po uwędzeniu, a także upiec w piekarniku. Najzdrowsze jest pieczenie ryb w pergaminie...