Kostki rosołowe to doskonała baza dla każdej zupy. Pojawia się jednak pytanie, czy jest to rozwiązanie, które służy naszemu zdrowiu. Zobaczcie, co udało nam się ustalić w tej sprawie.

Zupa na bazie bulionu

Każda dobra zupa potrzebuje solidnej podstawy. Najczęściej jest to bulion, który często zastępujemy popularnymi kostkami rosołowymi, aby zaoszczędzić czas. Czy są one zdrowe? Czy dodawanie kostek do potraw może mieć jakieś przykre konsekwencje? To pytanie pojawia się w naszych głowach systematycznie. Całkiem zresztą słusznie. 

Jeśli nie chcemy iść na tzw. łatwiznę, gotujemy bulion z warzyw i mięsa. Kostki rosołowe mają tę smakową przewagę, że są bardzo dobrze doprawione przyprawami. Ciężko odtworzyć ich smak w sposób naturalny i domowy. Nie dziwi więc fakt, że sięgamy po nie nagminnie.

Skład ma znaczenie

Jako wyedukowani konsumenci potrafimy już sprawnie czytać etykiety. Wystarczy zerknąć na skład kostek, by dowiedzieć się, czy mamy się faktycznie czego obawiać. Co znajdziemy w ich wnętrzu? Zazwyczaj mają w sobie: sól, tłuszcze roślinne i zwierzęce, aromaty, substancje wzmacniające smak i zapach.

Zobacz także:

Do obfitej składnikowo zawartości dochodzą jeszcze glutaminian sodu, inozynian i guanylan disodowy. W kostkach nie zapomniano o walorach smakowych. Właśnie za nie odpowiadają głównie ekstrakty drożdżowe, cukier oraz w śladowych ilościach suszone warzywa.

Niestety to jeszcze nie koniec. Każda kostka rosołowa ma w składzie skrobię ziemniaczaną, barwniki i kwas cytrynowy. Składniki najważniejsze, takie jak mięso i warzywa stanowią w kostkach symboliczne ilości. Za wspomniany wcześniej smak odpowiadają głównie wzmacniacze smaku.

Gotowanie z kostkami przypomina zabawę w laboratorium. Zamiast rosołu wyczarujemy raczej chemiczny roztwór, który ani trochę nie przypomina zdrowego posiłku. Jeśli zależy nam na pożywnym daniu lepiej zrezygnować z kostek rosołowych ze względu na zawarta w nich znikomą ilość suszu warzywnego czy naturalnych aromatów.

Bogate tylko z nazwy

Kostki rosołowe, mięsne i warzywne mają z rosołem, mięsem i warzywem wspólną jedynie nazwę. Jeśli macie na uwadze swój organizm i jego sprawne funkcjonowanie powinniście zastąpić je domowym, smacznym i zdrowym odpowiednikiem. Jego przygotowanie jest prostsze niż mogłoby się wydawać!

Za słono

Jeśli wykorzystujemy do gotowania kostki rosołowe, mamy zagwarantowane, iż dopuszczalną dzienną dawkę soli przekroczymy z nawiązką. Sól jest bowiem ich głównym składnikiem. Niepohamowane spożywanie soli przysporzy nam wielu problemów, m. in. prowadzi do:

  • nadciśnienia
  • chorób serca i całego układu krążenia
  • problemów żołądkowych 
  • upośledzeń działania nerek
  • zatrzymywania wody w organizmie

Najlepiej od soli się stopniowo odzwyczaić. Można zastępować ją różnego rodzaju ziołami, czosnkiem i innymi przyprawami. Kupując kostki rosołowe idziemy na duże skróty. Niepotrzebnie!