Czy kasjerzy w supermarketach muszą nosić maseczki? Nie zawsze
Adobe Stock
Newsy

Czy kasjerzy w supermarketach muszą nosić maseczki? Nie zawsze

W erze koronawirusa wszyscy przyzwyczaili się już do widoku kasjerów w maseczkach ochronnych. Okazuje się, że nie wszyscy z nich muszą je nosić.

Od 11 marca bieżącego roku rząd uregulował zasady noszenia maseczek. W kąt poszły wszelkiego rodzaju przyłbice, bandany i chusty.

Maseczki od tego dnia powinni nosić wszyscy. Prawie wszyscy. Rządzący przygotowali w rozporządzeniu jedno odstępstwo od reguły.

Chodzi oczywiście o osoby, których stan zdrowia nie pozwala na noszenie maseczki zabezpieczającej przed transmisją Sars-COV-19.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kto może nie nosić maseczki?

Spójrzcie na listę tych chorób. Występowanie tych przesłanek może zwalniać z obowiązku noszenia maseczki:

  • Zaawansowane schorzenia neurologiczne
  • Choroby układu oddechowego lub krążenia
  • Schorzenia przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia

Takie zwolnienie w teorii może wystawić danej osobie jej lekarz. Powinna się w niej znaleźć konkretnie wskazana jednostka chorobowa z cytowanej przez nas listy z rządowego rozporządzenia.

Zobacz także
Szczepienia na koronawirusa w Lidlu i Biedronce. Kto może się zaszczepić?

Szczepienia na koronawirusa w Lidlu i Biedronce. Kto może się zaszczepić?

Jak zrobić zakupy spożywcze, żeby się nie zarazić COVID-19? Ekspert ostrzega

Jak zrobić zakupy spożywcze, żeby się nie zarazić COVID-19? Ekspert ostrzega

Wprowadzając nowelizację rozporządzenia przeciwko zwalczaniu skutków epidemii, minister Adam Niedzielski w kwestii maseczek i zwolnienia z ich stosowania dał do zrozumienia, że nie ma miejsca na naciąganie przepisów.

Jego słowa z konferencji prasowej sprowadziły się do następującego wniosku: jeżeli przepisy o zwolnieniu będą wykorzystywane przez Polaków zbyt ochoczo, rząd wycofa przepis o zwolnieniu lekarskim.

Na razie obowiązuje on wszystkich. Włącznie z kasjerami i kasjerkami w sklepach spożywczych, także tych małych, osiedlowych.

Jak zakończyła się historia kasjerki bez maseczki z Biedronki?

W ostatnim czasie internet obiegła wieść o kasjerce z Biedronki, która poruszała się po sklepie bez maseczki.

Sprawę na forum publicznym podniosła jedna z klientek sieci. Jeden z portali postanowił przekonać się u źródła o powodach takiego zachowania pracownicy sklepu.

Dziennikarskie śledztwo wykazało, że kasjerka miała pełne prawo nie nosić maseczki, gdyż wylegitymowała się właściwym oświadczeniem lekarskim.

Wcześniej zrobiła to także przed swoimi zwierzchnikami z miejsca pracy. Jaki jest więc morał z tej historii?

Okazuje się, że kasjerzy w supermarketach rzeczywiście nie zawsze muszą nosić maseczki. Tak samo zresztą, jak wszyscy inni Polacy.

Czytaj także:

Jest data zniesienia maseczek. Jeszcze sobie poczekamy z jedzeniem na świeżym powietrzu
AdobeStock
Newsy
Jest data zniesienia maseczek. Jeszcze sobie poczekamy z jedzeniem na świeżym powietrzu
Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o dacie zniesienia obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu. Sprawdźcie szczegóły.

Na razie za jedzenie na ulicy grozi wam mandat. Stały nakaz noszenia maseczki przez cały czas od momentu wyjścia z domu obowiązuje od kilku miesięcy. Maseczkę należy mieć na twarzy niezależnie od tego, czy spaceruje się chodnikiem pełnym ludzi, czy pustą drogą pod miastem.  Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług. Nie zawiera on odstępstw na spożywanie posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek. Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej na wynos, ale mając na uwadze, że SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos nie może odbywać się na ulicy. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do wyższej instancji, grzywny zaczynają się od 5 tys. zł - wyjaśniał w „Rzeczpospolitej" główny inspektor sanitarny. Polacy nie mogą się doczekać zniesienia nakazu noszenia maseczek zwłaszcza teraz, gdy na dworze robi się coraz cieplej. Rząd w końcu zdradził, kiedy maski na zewnątrz przestaną być obowiązkowe. Spór wokół nakazu noszenia masek Wokół nakazu noszenia maseczek rośnie coraz więcej kontrowersji. Eksperci wypowiadają się na ten temat, krytykując rząd za tak późną decyzję w sprawie zniesienia nakazu, a niektórzy twierdzą, że przymus noszenia maseczek na zewnątrz od początku pozbawiony był sensu. Profesor Robert Flisiak przyznał niedawno, że osobiście od początku był przeciwny nakazowi noszenia maseczek na świeżym powietrzu: W sytuacjach, w których w przestrzeni, w otoczeniu nie ma większej ilości osób cały czas uważałem, że maseczki nie są potrzebne. Ten obowiązek został nałożony – i...

Zamiast maseczek obowiązkowe rękawiczki w sklepach i restauracjach? Nowe przepisy
AdobeStock
Newsy
Zamiast maseczek obowiązkowe rękawiczki w sklepach i restauracjach? Nowe przepisy
15 maja zdejmiemy maseczki na świeżym powietrzu, a zamiast tego… założymy rękawiczki? Sprawdźcie najnowsze rozporządzenie w tej sprawie.

Od kilku miesięcy w Polsce obowiązkowe jest noszenie maseczki na twarzy praktycznie przez cały czas od momentu wyjścia z domu. Maseczka jest obowiązkowa zarówno w pomieszczeniach, takich jak sklep czy przychodnia, jak i na świeżym powietrzu. Ponieważ jednak zakażenia koronawirusem spadają i coraz więcej ludzi jest już zaszczepionych, rząd zdecydował, że od 15 maja nakaz noszenia maseczek na zewnątrz zostaje zniesiony. Zamiast tego w nowych przepisach pojawia się obowiązek… noszenia rękawiczek. Koniec z maseczkami na zewnątrz Przepis mówiący o obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz zaczął w ostatnich tygodniach wzbudzać sporo kontrowersji. Nawet lekarze zwracali już uwagę na fakt, że wyniki badania wskazują, iż ryzyko zakażenia na świeżym powietrzu jest tak niewielkie, że noszenie masek na zewnątrz nie ma większego sensu. Tak o obowiązku wypowiadał się prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych: Jeżeli mówimy o środowisku zewnętrznym, to wejście w chmurę aerozolu jest bardzo mało prawdopodobne. Wirus na zewnątrz ulega szybkiemu rozproszeniu. Jeżeli byśmy żyli w świecie, w którym ludzie to wiedzą i słuchają takiego komunikatu, to poluzowanie przepisów w tym zakresie jest oczywiste. Tak zrobili np. Niemcy, gdzie maseczki pozostały np. na przystankach autobusowych. Rozumiem, że rząd obawia się, utrzymując przepis o noszeniu maseczek na zewnątrz, że jak pozwoli się na ich zdjęcie, to nie będą one noszone nigdzie, co jest niestety zrozumiałe – powiedział prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych. W końcu jednak obowiązek noszenia masek na świeżym powietrzu zostanie zniesiony z dniem 15 maja. Należy cały czas pamiętać o zachowaniu dystansu 1,5 metra od innych ludzi. Rękawiczki zamiast maseczek? Okazuje się, że w nowym rozporządzeniu pojawił się zapis o...

15 maja zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu. Jest jednak kilka wyjątków!
AdobeStock
Newsy
15 maja zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu. Jest jednak kilka wyjątków!
Już jutro obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu zostaje zniesiony. Nie oznacza to jednak, że można już całkowicie zrezygnować z maseczek!

Już jutro długo wyczekiwany moment – w końcu będzie można zdjąć maseczki na świeżym powietrzu. O wątpliwej słuszności tego nakazu lekarze mówią już od kilku tygodni, a rząd w końcu się ugiął i postanowiono o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz od 15 maja. Jednak jest kilka wyjątków, których trzeba będzie przestrzegać – sprawdźcie szczegóły. Lekarze o maseczkach na dworze O tym, że noszenie masek na zewnątrz nie ma większego sensu, lekarze mówią od dłuższego czasu. Na świeżym powietrzu ryzyko zakażenia dotyczy 1 na 1000 osób. Pojawiały się także głosy mówiące o tym, że przy ładnej pogodzie ludzie i tak zaczną ściągać maski, co obniży autorytet rządu i ministerstwa zdrowia. Prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych o możliwości zakażenia się na zewnątrz mówi tak: Jeżeli mówimy o środowisku zewnętrznym, to wejście w chmurę aerozolu jest bardzo mało prawdopodobne. Wirus na zewnątrz ulega szybkiemu rozproszeniu. Jeżeli byśmy żyli w świecie, w którym ludzie to wiedzą i słuchają takiego komunikatu, to poluzowanie przepisów w tym zakresie jest oczywiste. Tak zrobili np. Niemcy, gdzie maseczki pozostały np. na przystankach autobusowych. Gdzie nie trzeba nosić maseczek? Już od jutra 15 maja nie trzeba będzie nosić maski w poniższych miejscach: Parki Lasy Ogrody botaniczne i zabytkowe Rodzinne ogrody działkowe Plaże Zieleńce Kiedy nie trzeba nosić maski? Przepisy określają też konkretne sytuacje, w których noszenie maski na zewnątrz nie jest obowiązkowe: Spożywanie posiłku w restauracji albo kawiarni Siedzenie przy stoliku w restauracji albo kawiarni Spożywanie posiłku w miejscu pracy Zajęcie miejsca w pociągu, w którym obowiązuje rezerwacja miejsc...

Kiedy zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu? Jest komentarz rzecznika MZ
AdobeStock
Newsy
Kiedy zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu? Jest komentarz rzecznika MZ
Czy Polska pójdzie w ślady Wielkiej Brytanii i pozwoli na otwarcie ogródków i ściągnięcie maseczek?

Pandemia niestety nadal trwa. Wiele osób jest już bardzo zmęczonych tą sytuacją i nie wyobraża sobie kontynuowania lockdownu. Nikt chyba nie sądził, że będzie się to aż tak przedłużać. Kiedy możemy spodziewać się luzowania obostrzeń? Pandemia kornawirusa w Polsce Sytuacja pandemiczna jest problematyczna nie tylko ze względu na niewątpliwe zagrożenie waszego zdrowia i zdrowia waszych bliskich. To też wiele innych wad: Pogorszenie kondycji psychicznej z powodu braku kontaktów międzyludzkich Ogromny cios dla gospodarki całego kraju i świata Niezwykle trudny czas dla małych przedsiębiorstw, szczególnie tych z branży gastronomicznej i usług (fryzjerów, salonów kosmetycznych itp.) Pogarszanie zdrowia nie tylko z uwagi na wirusa, ale też przez tycie spowodowane pandemią Kiedy będzie można zdjąć maseczki na świeżym powietrzu? Wiele osób twierdzi, że sytuację mogłoby poprawić zniesienie nakazu noszenia maseczek na powietrzu oraz otworzenie ogródków przy restauracjach. Wiele osób niesamowicie tęskni za możliwością zjedzenia obiadu na świeżym powietrzu. Być może też nie wyobrażacie sobie wczesnego lata bez gwarnych ogródków przy pubach i restauracjach w miastach. Decyzja należy jednak do rządu. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, odpowiedział na pytanie o maseczki na piątkowej konferencji prasowej. Noszenie maseczek nadal obowiązuje. Rzecznik odniósł się tez do wypowiedzi Adama Niedzielskiego, że niedługo nie będzie konieczne noszenie maseczek na otwartym terenie. Wszystko zmierza w tym kierunku, ale nie można jeszcze mówić o konkretnych datach. Rzecznik ma nadzieję, że wraz z postępującymi szczepieniami, będzie możliwe luzowanie regulacji w zakresie noszenia maseczek. Premier o noszeniu maseczek na świeżym powietrzu Wiele osób...