To pytanie ludzie zadają sobie od wieków. Zawsze po upolowaniu zwierzyny, człowiek miał potrzebę zakonserwowania jej części tak, żeby wystarczyło żywności na dłuższy czas. Także po zbiorze płodów rolnych latem, ludzie chcieli skutecznie przechować je przez całą zimę i jeść stopniowo, aż do wiosny. Dlatego zaczęli opracowywać różne techniki konserwowania żywności. Pasteryzacja jest jedną z nich.

Na czym polega pasteryzacja?

Aby dobrze przechować żywność, często wykorzystujemy chłód. Trzymamy jedzenie w lodówce, a gdy chcemy żeby przetrwało dłużej – mrozimy. Innym sposobem uniknięcia psucia się żywności jest użycie temperatury. Gotując, piekąc czy wędząc udaje nam się produkty świeże przetworzyć tak, że możemy je dłużej jeść.

Jeszcze inny sposób przedłużenie trwałości produktów wymyślił francuskie chemik i mikrobiolog Louis Pasteur. Naukowiec pracował nad metodą eliminacji drobnoustrojów i zauważył, że proces, który dziś od jego nazwiska nazywamy pasteryzacją, pozwala całkowicie wyeliminować lub przynajmniej zahamować rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu wydłuża się czas przydatności do spożycia przechowywanej żywności.

Pasteryzacja polega na utrzymywaniu produktów w zamkniętym pojemniku np. słoiku, w temperaturze pomiędzy 60 a 100 st. Celsjusza. Wymyślona przez Pasteura metoda konserwacji ma 2 główne zalety:

Zobacz także:

  • Nie wpływa na smak produktów
  • Nie niszczy witamin i minerałów zawartych w produktach

Które przetwory pasteryzować, czy grzyby także?

Odpowiedź brzmi: tak. Pasteryzowanie przetworów zarówno z grzybów jak i owoców i warzyw, mięsa czy ryb, przedłuża trwałość przygotowywanych słoików. Pasteryzować można większość produktów spożywczych.

Ta technika stosowana jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym. W sklepach kupujemy pasteryzowane mleko, nabiał, wędliny, a także wszelkie owoce i warzywa. Tej metody możemy nie tylko używać do pasteryzowania w warunkach domowych przetworów na zimę. Może być stosowana do przedłużenia trwałości gotowych posiłków jakie przyrządziliśmy na zapas.

Jak długo pasteryzować grzyby w słoikach?

Czas pasteryzacji zależy od kilku czynników:

  • Wielkości słoików
  • Kwasowości produktu
  • Zastosowanej techniki pasteryzacji.

Słoiki mniejsze, 250-500 ml można pasteryzować od 15 do 30 minut. Słoje litrowe, powinny być trzymane odpowiednio dłużej. Ten czas oczywiście będzie także różny, w zależności od tego czy wstawiamy słoje do garnka z zimną wodą (czy zimnego piekarnika) i stopniowo podgrzewamy, czy też do gorącej wody (podgrzanego już piekarnika) i utrzymujemy w stałej temperaturze.

Na czas pasteryzacji znacząco wpływa tez kwasowość zalewy, w które znajdują się przetwory. Marynaty z dużą ilością octu mogą być pasteryzowane w czasie 15-30 minut. Przetwory z owoców i warzyw, także grzybów, które przygotowaliście bez użycia octu, np. w solance, powinny być pasteryzowane nawet dwukrotnie.  20-30 minut jednego dnia i tyle samo czasu, kolejnego.

Źródło: kuchnia.ugotuj.to.pl,  abc.zdrowie.pl