Czy grzyby trzeba pasteryzować? Oto, co warto robić z domowymi przetworami
AdobeStock
Newsy

Czy grzyby trzeba pasteryzować? Oto, co warto robić z domowymi przetworami

Jak przechować żywność, żeby zachowała smak, właściwości odżywcze i przede wszystkim nie zepsuła się? Podpowiadamy co robić z przetworami.

To pytanie ludzie zadają sobie od wieków. Zawsze po upolowaniu zwierzyny, człowiek miał potrzebę zakonserwowania jej części tak, żeby wystarczyło żywności na dłuższy czas. Także po zbiorze płodów rolnych latem, ludzie chcieli skutecznie przechować je przez całą zimę i jeść stopniowo, aż do wiosny. Dlatego zaczęli opracowywać różne techniki konserwowania żywności. Pasteryzacja jest jedną z nich.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Na czym polega pasteryzacja?

Aby dobrze przechować żywność, często wykorzystujemy chłód. Trzymamy jedzenie w lodówce, a gdy chcemy żeby przetrwało dłużej – mrozimy. Innym sposobem uniknięcia psucia się żywności jest użycie temperatury. Gotując, piekąc czy wędząc udaje nam się produkty świeże przetworzyć tak, że możemy je dłużej jeść.

Jeszcze inny sposób przedłużenie trwałości produktów wymyślił francuskie chemik i mikrobiolog Louis Pasteur. Naukowiec pracował nad metodą eliminacji drobnoustrojów i zauważył, że proces, który dziś od jego nazwiska nazywamy pasteryzacją, pozwala całkowicie wyeliminować lub przynajmniej zahamować rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu wydłuża się czas przydatności do spożycia przechowywanej żywności.

Pasteryzacja polega na utrzymywaniu produktów w zamkniętym pojemniku np. słoiku, w temperaturze pomiędzy 60 a 100 st. Celsjusza. Wymyślona przez Pasteura metoda konserwacji ma 2 główne zalety:

  • Nie wpływa na smak produktów
  • Nie niszczy witamin i minerałów zawartych w produktach
Zobacz także
Co zrobić, żeby grzyby nie ściemniały po zamarynowaniu? Dodajcie do słoika tę rzecz

Co zrobić, żeby grzyby nie ściemniały po zamarynowaniu? Dodajcie do nich tę rzecz

Marynowane grzyby w occie Ewy Wachowicz. Lepsze niż z przepisu Gesslerowej?

Marynowane grzyby w occie Ewy Wachowicz. Lepsze niż z przepisu Gesslerowej?

Które przetwory pasteryzować, czy grzyby także?

Odpowiedź brzmi: tak. Pasteryzowanie przetworów zarówno z grzybów jak i owoców i warzyw, mięsa czy ryb, przedłuża trwałość przygotowywanych słoików. Pasteryzować można większość produktów spożywczych.

Ta technika stosowana jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym. W sklepach kupujemy pasteryzowane mleko, nabiał, wędliny, a także wszelkie owoce i warzywa. Tej metody możemy nie tylko używać do pasteryzowania w warunkach domowych przetworów na zimę. Może być stosowana do przedłużenia trwałości gotowych posiłków jakie przyrządziliśmy na zapas.

Jak długo pasteryzować grzyby w słoikach?

Czas pasteryzacji zależy od kilku czynników:

  • Wielkości słoików
  • Kwasowości produktu
  • Zastosowanej techniki pasteryzacji.

Słoiki mniejsze, 250-500 ml można pasteryzować od 15 do 30 minut. Słoje litrowe, powinny być trzymane odpowiednio dłużej. Ten czas oczywiście będzie także różny, w zależności od tego czy wstawiamy słoje do garnka z zimną wodą (czy zimnego piekarnika) i stopniowo podgrzewamy, czy też do gorącej wody (podgrzanego już piekarnika) i utrzymujemy w stałej temperaturze.

Na czas pasteryzacji znacząco wpływa tez kwasowość zalewy, w które znajdują się przetwory. Marynaty z dużą ilością octu mogą być pasteryzowane w czasie 15-30 minut. Przetwory z owoców i warzyw, także grzybów, które przygotowaliście bez użycia octu, np. w solance, powinny być pasteryzowane nawet dwukrotnie.  20-30 minut jednego dnia i tyle samo czasu, kolejnego.

Źródło: kuchnia.ugotuj.to.pl,  abc.zdrowie.pl

Jak przechowywać przetwory, gdy nie mamy piwnicy? Na ten pomysł w życiu byście nie wpadli
Adobe Stock
Newsy
Jak przechowywać przetwory, gdy nie macie piwnicy? Na ten pomysł w życiu byśmy nie wpadli
Nie wiecie, gdzie przechowywać gotowe przetwory? Znamy pewien genialny sposób.

Jesteście wielbicielami przetworów, ale nie wiecie, jak i gdzie je przechowywać? Najlepszym miejscem do przechowywania gotowych słoików z przetworami są chłodne, suche i ciemne piwnice – najlepiej ze specjalnymi drewnianymi półkami. Co jednak, gdy mieszkamy w bloku i nie mamy dostępu do własnej piwnicy? Jak przechowywać przetwory, gdy nie mamy piwnicy? Marmolady, dżemy, kompoty, kiszone ogórki, grzyby, czosnek czy kalafior. Przetwory smakują najlepiej, gdy robione są w domu własnymi rękami. Mieszkając w domu najlepiej przechowywać je w piwnicy, ale nie wszyscy z nas mają do niej dostęp. Gdzie jeszcze można przechowywać słoiki z przetworami? Garaż. W garażu jest chłodno, zatem to bardzo dobre miejsce na przetwory. Układając je na półkach kierujcie się zasadą - im niżej — tym chłodniej. Balkon. Jeśli mieszkacie w bloku — możecie wystawić zimą słoiki na balkon, na przykład w kartonie. Problemem może okazać się jednak szybko zmieniająca się za oknem aura. Schowek na narzędzia. Mieszkańcy starych domów na pewno wiedzą, czym jest ogrodowy schowek na narzędzia. Miejsce to zwykle znajduje się pod schodami lub na terenie posesji. Z powodzeniem możecie trzymać w nim przetwory.  Czy można przechowywać przetwory pod ziemią? Czy słyszeliście kiedyś o tym, by ktoś przechowywał słoiki zakopane pod ziemią? To stary i skuteczny sposób na smaczne i chrupiące przetwory. Pokryte ziemią słoiki wytrzymają do wiosny. Jak przedłużyć przydatność przetworów domowych? Kluczem udanej pasteryzacji są podstawowe przyprawy, a konkretnie sól i cukier. Gdy dodacie je do swoich przetworów, zachowają one dłużej świeżość. Drugim czynnikiem jest odpowiedni proces konserwacji przetworów. Czy przetwory są zdrowe? Mimo iż...

Jak sprawdzić, czy słoik jest dobrze zawekowany? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz
StockFood
Newsy
Jak sprawdzić, czy słoik jest dobrze zawekowany? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz
Domowe przetwory nie mają sobie równych, a ich przygotowanie wcale nie jest skomplikowane, ani czasochłonne. Jedyną trudnością, jaką możemy napotkać podczas wekowania, jest nieszczelność słoików. Zobaczcie, jak sprawdzić czy słoik jest dobrze zawekowany!

Przepisy na własnej roboty dżemy i kiszonki już od kilku tygodni królują w naszych kuchniach. Wszyscy wykorzystujemy czas, kiedy warzywa oraz owoce są najtańsze i najsmaczniejsze, aby przerabiać je na pyszności do słoików. Przygotowując zapasy na zimę, należy jednak dopilnować, aby wszystkie wieczka były dobrze zakręcone, gdyż w przeciwnym razie nasze wyroby mogą się zmarnować. Aby mieć pewność, że weki są dobrze zabezpieczone, wystarczy jednak zrobić prosty test. Zobaczcie na czym polega! Jak dobrze zawekować słoik?  Najprostsza metoda na weryfikację szczelności weków zajmie dosłownie kilka sekund. Wystarczy sprawdzić jak wygląda zakrętka. Pokrywka powinna zassać się do środka i stać się wklęsła. To znak, że w środku nie ma powietrza i wytworzyło się podciśnienie. Jeśli więc wasze pokrywki po wekowaniu wciąż są wypukłe, a po naciśnięciu wydają charakterystyczny odgłos kliknięcia, niestety oznacza to, że musicie powtórzyć proces wekowania. Gwarancja trwałych przetworów Aby najprościej zawekować przetwory, wystarczy przelać jeszcze gorące konfitury czy dżemy do wyparzonych słoików, mocno zakręcić wieczka i odstawić naczynia do góry dnem. Aby jednak mieć pewność, że wszystkie słoiki będą dobrze zabezpieczone, najlepiej dodatkowo je pasteryzować. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że pokrywki dobrze się zassały i z pewnością stały się wklęsłe.  Możemy wybrać jedną z dwóch metod- na mokro (w garnku) lub na sucho (w piekarniku). Oba te sposoby są banalnie proste i nie wymagają wiele pracy. W sieci znajdziemy także nowe techniki, jak coraz popularniejsza pasteryzacja w zmywarce. Choć pomysł ten może brzmieć dziwnie, okazuje się niezwykle szybki, łatwy i skuteczny! Tę metodę wypróbowało już setki użytkowników, a podzieliła się nim między innymi...

Robicie przetwory? Uważajcie na tę niezwykle trującą substancję
Pixabay
Newsy
Robicie przetwory? Uważajcie na tę niezwykle trującą substancję
Podczas robienia przetworów należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Nieumiejętne wekowanie słoików może się skończyć katastrofą.

Pełnia lata to czas, gdy w polskich domach przygotowuje się ogromne ilości przetworów . Podczas robienia warzyw i owoców w słoikach, musicie jednak bardzo uważać na pewną bardzo trującą substancję. Chodzi o jad kiełbasiany. Groźna substancja w przetworach Jeżeli przygotowujecie na jesień i zimę przetwory , koniecznie miejcie na uwadze to, żeby nie dostała się do nich bakteria Clostridium botulinum, która odpowiada za zatrucie jadem kiełbasianym. Jak tego uniknąć? Wystarczy, że będziecie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Jad kiełbasiany – czym jest i na czym polega zatrucie? Zatrucie jadem kiełbasianym przenoszonym przez żywność konsekwencją spożywania żywności skażonej toksyną botulinową lub zarodnikami drobnoustroju Clostridium. Ta bakteria jest odpornym organizmem, występującym w glebie na całym świecie. Mikrob może zanieczyścić produkty i mięso, a w ciepłych warunkach, w których brakuje tlenu, będzie wytwarzał toksynę botulinową. Powszechnymi kulinarnymi winowajcami zatrucia jadem kiełbasianym są źle zakonserwowane produkty spożywcze, takie jak marynaty, dżem i galaretka oraz solone mięso. Objawy zatrucia jadem kiełbasianym obejmują trudności w połykaniu, mówieniu i oddychaniu, suchość w jamie ustnej, uszkodzenie mięśni całego ciała i podwójne widzenie. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do lekarza. W przeciwnym razie może dojść do niewydolności oddechowej, zatrzymania krążenia a w konsekwencji nawet do śmierci. Objawy zatrucia jadem kiełbasianym zwykle pojawiają się w ciągu 18 do 36 godzin po zjedzeniu skażonej żywności, chociaż mogą się one pojawić nawet cztery godziny po spożyciu i trwać do ośmiu dni. Zatrucie jadem kiełbasianym przenoszonym przez żywność jest spowodowane spożywaniem pokarmów zawierających toksynę jadu kiełbasianego. Jak ona...

Unikacie octu? Oto jak zrobić dobra zalewę do grzybów bez niego.
AdobeStock_
Newsy
Unikacie octu? Podpowiadamy jak zrobić dobrą zalewę do grzybów bez tego dodatku
Nie lubicie octu spirytusowego? Wybierajcie jabłkowy. Nie trawicie żadnego octu? W takim razie róbcie grzybowe przetwory bez octu. Podajemy przepisy.

Grzybki w occie to przekąska nie dla każdego. Jeśli nie tolerujecie octu, nie znaczy to, że musicie zrezygnować z przetworów z tych pracowicie zbieranych jesienią leśnych grzybów. Podgrzybki, rydze czy kurki w słoikach, nadal możesz spokojnie jeść. Bez octu podrażniającego u niektórych żołądek, pogarszającego trawienie czy powodującego niszczenie krwinek czerwonych. Podpowiadamy jak to zrobić. Kiszenie zamiast marynowania Przygotowanie przetworów bez octu i pasteryzowanie grzybków w słoikach, w zalewie składającej się z wody, soli i przypraw, to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla osób mających dolegliwości żołądkowe po spożyciu octu. To zdrowy sposób na dostarczenie organizmowi dobrych bakterii jelitowych i naturalnych probiotyków. W solankach doskonale wychodzą rydze i kurki. Przygotowuje się je często celowo bez octu, chcąc utrzymać delikatny smak tych odmian. Przyrządzając grzyby w solance użyjcie ładnych, równych okazów w całości. Układajcie je w czystych, wyparzonych słoikach, kapeluszami do góry, a podawajcie, podobnie jak marynowane grzyby, do mięs i pasztetów. Grzyby w solance przed odłożeniem do spiżarni trzeba pasteryzować. Przechowywać je można kilka miesięcy, podobnie jak inne przetwory kiszone i marynowane. Klasyczna zalewa do grzybów bez octu Przygotowując zalewę bez octu , warto pamiętać, że na każdy litr wody powinna przypadać 1 łyżka stołowa soli. Składniki: Woda – 1l Sól – 1 łyżka Ziele angielskie – 4 ziarenka Listek laurowy – 3-4 listki Gorczyca - 5-6 ziarenek Przygotowanie: 1. Przygotowujemy odpowiednią ilość wody, dodajemy sól, mieszamy, a następnie zagotowujemy mieszankę. 2. Gorąca zalewę wlewamy do słoików wypełnionych grzybami...