Jesień to czas, gdy wielu z nas wybiera się na grzybobranie. Zbieranie grzybów nie tylko doskonale odpręża i umożliwia bliski kontakt z naturą, ale też jest okazją do zebrania grzybów, z których można później przygotować wiele wspaniałych potraw.

Zanim jednak zabierzemy się do jedzenia dań z grzybów, musimy je odpowiednio przygotować. Jak się do tego zabrać?

Czy grzyby należy umyć przed gotowaniem?

Jeśli kupiliście w sklepie grzyby i chcecie je ugotować, najpierw powinniście je umyć. Grzyby sklepowe zostały już wprawdzie wstępnie wymyte, ale dla zachowania maksimum ostrożności, warto zrobić to ponownie. To samo dotyczy grzybów z lasu, które także należy odpowiednio oczyścić przed gotowaniem.

Na początku załóżcie na dłonie rękawiczki i oczyśćcie grzyby z igieł, ziemi i liści. Następnie wypłuczcie je przez chwilę w zimnej wodzie, po czym wysuszcie papierowym ręcznikiem. Myjąc w ten sposób grzyby pozbywamy się z nich bakterii, które dodatkowo znikną w wysokiej temperaturze podczas gotowania.

Zobacz także:

Czy to prawda, że grzyby pod wpływem wody zmiękną i staną się papkowate?

Grzyby i tak składają się w dużej mierze z wody, więc dodatkowa woda im nie grozi. Lepiej umyć grzyby i nie ryzykować zatruciem bakteriami niż pozostawić je brudne i zachorować. Jeśli umyjecie grzyby, od razu przystąpcie do ich obróbki. Przechowywanie umytych grzybów na później, nawet w lodowce, bardzo im nie służy, ponieważ mogą zacząć gnić.

Czy jedzenie niemytych grzybów jest bezpieczne?

Niektórzy kroją grzyby i kładą je np. na pizzę w ogóle ich wcześniej nie myjąc. Nie jest to bezpieczne, ponieważ na takich grzybach mogą się znajdować różne bakterie. Dla zachowania ostrożności, dokładnie umyjcie grzyby przed spożyciem, zwłaszcza jeśli zbieraliście je sami. Grzyby ze sklepu zostały już wcześniej oczyszczone, a te zebrane w lesie mogą być pełne groźnych bakterii. Mimo to, wszystkie grzyby powinny  być przed gotowaniem ponownie wymyte.

Jak rozpoznać, że grzyby się zepsuły?

Zepsute grzyby bardzo łatwo jest rozpoznać. Takie grzyby stają się ciemne i gąbczaste a na ich powierzchni widać śliską i mokrą warstwę. Nie gotujcie takich grzybów. Te trzy oznaki świadczą o tym, że należy już je wyrzucić.

Źródło: wprost.pl