Czy grillowane mięso jest mocno rakotwórcze? Będziecie zaskoczeni
Adobe Stock
Newsy

Czy grillowane mięso jest mocno rakotwórcze? Będziecie zaskoczeni

Pyszne, aromatyczne i soczyste mięso z grilla nie ma sobie równych. To jeden z ulubionych przysmaków Polaków. Jednak nie wszyscy wiedzą o skutkach jego jedzenia.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 25, 2021

Majówka i cały okres letni nie mogą się obyć bez grilla. To wręcz obowiązkowy punkt tej pory roku. To świetna okazja do spotkania z bliskimi na świeżym powietrzu oraz skosztowanie pysznych dań przyrządzanych na ruszcie. Chyba nie ma osoby, która potrafiłaby przejść obojętnie obok takich pyszności. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Najlepsze dania z grilla

Wraz z rozpoczęciem majówki, startuje również sezon grillowy. Wówczas męska część rodziny zajmuje się przygotowaniem sprzętu i rusztu, zaś gospodynie domowe przyrządzają pyszności, jakie się na nim znajdą. Każdy ma swoją ulubioną potrawę, ale wszystkie są równie pyszne. Ich pieczenie jest połączone z niezwykłym zapachem, jaki roznosi się po całej okolicy. Wśród dań, które koniecznie muszą znaleźć swoje miejsce na grillowym ruszcie są:

Oczywiście na stole pojawiają się również różnego rodzaju dodatki do tych mięsnych potraw, jak sosy czy świeże sałatki. 

Zobacz także

Mięso w diecie

Nie od dziś wiadomo, że nadmiar mięsa w codziennej diecie nie sprzyja organizmowi. Zazwyczaj jest ono sprzedawane z różnymi dodatkami, które w konsekwencji zaburzają pracę wielu układów w organizmie. Wiele lat temu, kiedy ten produkt nie był tak popularny, ludzie mniej chorowali. Obecnie można zauważyć szereg chorób, jakie towarzyszą na co dzień społeczności. Specjaliści zalecają mniejszą ilość spożywanego mięsa i ograniczenie go do dwóch, trzech razy w ciągu jednego tygodnia.

Niebezpieczne mięso z grilla

Jak wynika z przeprowadzonych badań przez amerykańskich naukowców, grillowane mięso jest niebezpieczne dla organizmu. Wysoka temperatura, jaka towarzyszy grillowaniu przyczynia się do wytwarzania amin heterocyklicznych oraz policyklicznych aromatycznych węglowodorów. Właśnie one mają przyczyniać się do zmian w komórkach DNA, po czym zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów. Takie zjawisko jest zdecydowanie niepokojące.

Grillowanie z umiarem

Wynik amerykańskich badań budzi niepokój, ale jak z innymi rzeczami w życiu człowieka, należy zachować umiar. Poza tym nikt nie grilluje codziennie tylko raz na jakiś czas. Taka częstotliwość z pewnością nie spowoduje powstania nowotworu. Jedzenie potraw z grilla trzeba zachować z odpowiednim umiarem, by nie przesadzać w żadną ze stron.
 

Czytaj także:

Komentarze