Bardzo modne i łatwe do utrzymania w czystości kuchenki indukcyjne mają wielu zwolenników. Jednak wciąż w wielu polskich domach  prym wiodą dalej stare i sprawdzone kuchenki gazowe.

Ci, którzy je preferują, argumentują to tym, że gotując na gazie czują lepszą kontrolę nad temperaturą w garnku czy na patelni, lubią widzieć płomień lub po prostu są już przyzwyczajeni do takiego rozwiązania. Mamy jednak złą wiadomość - z ostatnich badań wynika, że gotowanie na kuchence gazowej wcale nie jest dobre dla naszego zdrowia. 

Czy gotowanie na gazie może wywoływać astmę?

Astma to choroba, którą w niektórych przypadkach diagnozuje się już u dzieci. Nieznane są dokładne przyczyny występowania tej choroby - brane są pod uwagę czynniki genetyczne, a także środowiskowe.

Zobacz także:

Portal Poradnik Zdrowie przytacza zaskakujące wyniki badania, które opublikowano w piśmie „International Journal of Environmental Research and Public Health". Wynika z niego, że gotowanie na kuchence gazowej odpowiada za aż 12,7% wykrytych zachorowań na astmę u amerykańskich dzieci.

Według naukowców to oznacza, że aż 650 tysięcy dzieci i młodzieży do 18. roku życia cierpi z powodu astmy na skutek stosowania kuchenek gazowych w domach. Jednym z czynników drażniących jest m.in. tlenek azotu, uwalniany podczas gotowania. Uczeni twierdzą, że może być równie szkodliwy dla dzieci narażonych na rozwój astmy nawet jak osławiony dym papierosowy.

Na interesujący aspekt potencjalnego wpływu kuchenek gazowych na występowanie astmy zwrócił uwagę Brady Seals, jeden z badaczy. Otóż naukowiec dostrzegł, że przebywanie w zamkniętych mieszkaniach wcale nie musi być zdrowsze dla organizmu niż pozostawanie na zewnątrz - czyli w przestrzeni, w której powszechnie już prowadzona jest walka choćby ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami:

– To smutna ironia, że choć większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, to akurat w nich nie istnieją dla żadne limity zanieczyszczeń – zauważył.

Czy to oznacza, że możemy się spodziewać zakazu używania kuchenek gazowych? Do tego jeszcze daleka droga. Na razie czeka nas zapewne dyskusja w łonie naukowców całego świata i dalsze badania w celu potwierdzające ustalenia Amerykanów. Co dalej? Być może przyjdzie taki dzień, że swoje kuchenki gazowe będą zmuszeni wymienić w kuchniach nawet najwięksi tradycjonaliści...

Jakie są objawy astmy?

Astmy nie należy lekceważyć - jest to choroba przewlekła, która nieleczona może nawet stanowić zagrożenie dla życia. Jej typowe objawy to:

  • napady kaszlu 

  • ucisk w klatce piersiowej

  • świszczący oddech

  • trudności w oddychaniu

Atak astmy może być wywołany przez różne czynniki - na przykład dym papierosowy i inne zanieczyszczenia w powietrzu, a także alergeny (kurz, sierść, pyłki traw), infekcje czy intensywny wysiłek fizyczny. 

Źródło: theguardian.com, poradnikzdrowie.pl