Czy gotowanie na gazie jest zdrowe? Okazuje się, że w 1 przypadku może mieć poważne konsekwencje
AdobeStock
Newsy

Czy gotowanie na gazie jest zdrowe? Okazuje się, że w 1 przypadku może mieć poważne konsekwencje

Używacie kuchenki gazowej? Lepiej przemyślcie to dwa razy. Wyniki nowego badania amerykańskich naukowców wskazują, że gotowanie na gazie może mieć fatalne skutki.

Bardzo modne i łatwe do utrzymania w czystości kuchenki indukcyjne mają wielu zwolenników. Jednak wciąż w wielu polskich domach  prym wiodą dalej stare i sprawdzone kuchenki gazowe.

Ci, którzy je preferują, argumentują to tym, że gotując na gazie czują lepszą kontrolę nad temperaturą w garnku czy na patelni, lubią widzieć płomień lub po prostu są już przyzwyczajeni do takiego rozwiązania. Mamy jednak złą wiadomość - z ostatnich badań wynika, że gotowanie na kuchence gazowej wcale nie jest dobre dla naszego zdrowia. 

Czy gotowanie na gazie może wywoływać astmę?

Astma to choroba, którą w niektórych przypadkach diagnozuje się już u dzieci. Nieznane są dokładne przyczyny występowania tej choroby - brane są pod uwagę czynniki genetyczne, a także środowiskowe.

Portal Poradnik Zdrowie przytacza zaskakujące wyniki badania, które opublikowano w piśmie „International Journal of Environmental Research and Public Health". Wynika z niego, że gotowanie na kuchence gazowej odpowiada za aż 12,7% wykrytych zachorowań na astmę u amerykańskich dzieci.

Według naukowców to oznacza, że aż 650 tysięcy dzieci i młodzieży do 18. roku życia cierpi z powodu astmy na skutek stosowania kuchenek gazowych w domach. Jednym z czynników drażniących jest m.in. tlenek azotu, uwalniany podczas gotowania. Uczeni twierdzą, że może być równie szkodliwy dla dzieci narażonych na rozwój astmy nawet jak osławiony dym papierosowy.

Na interesujący aspekt potencjalnego wpływu kuchenek gazowych na występowanie astmy zwrócił uwagę Brady Seals, jeden z badaczy. Otóż naukowiec dostrzegł, że przebywanie w zamkniętych mieszkaniach wcale nie musi być zdrowsze dla organizmu niż pozostawanie na zewnątrz - czyli w przestrzeni, w której powszechnie już prowadzona jest walka choćby ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami:

– To smutna ironia, że choć większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, to akurat w nich nie istnieją dla żadne limity zanieczyszczeń – zauważył.

Czy to oznacza, że możemy się spodziewać zakazu używania kuchenek gazowych? Do tego jeszcze daleka droga. Na razie czeka nas zapewne dyskusja w łonie naukowców całego świata i dalsze badania w celu potwierdzające ustalenia Amerykanów. Co dalej? Być może przyjdzie taki dzień, że swoje kuchenki gazowe będą zmuszeni wymienić w kuchniach nawet najwięksi tradycjonaliści...

Zobacz także
Gaz w kuchence ma taki kolor? Uważajcie, rachunki mogą wam mocno wzrosnąć

Gaz w kuchence ma taki kolor? Uważajcie, rachunki mogą wam mocno wzrosnąć

Tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej. Zagotujcie wodę z octem i zróbcie 1 rzecz

Tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej. Zagotujcie wodę z octem i zróbcie tę 1 rzecz

Jakie są objawy astmy?

Astmy nie należy lekceważyć - jest to choroba przewlekła, która nieleczona może nawet stanowić zagrożenie dla życia. Jej typowe objawy to:

  • napady kaszlu 

  • ucisk w klatce piersiowej

  • świszczący oddech

  • trudności w oddychaniu

Atak astmy może być wywołany przez różne czynniki - na przykład dym papierosowy i inne zanieczyszczenia w powietrzu, a także alergeny (kurz, sierść, pyłki traw), infekcje czy intensywny wysiłek fizyczny. 

Źródło: theguardian.com, poradnikzdrowie.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Gaz w kuchence ma taki kolor? Uważajcie, rachunki mogą wam mocno wzrosnąć
AdobeStock
Newsy
Gaz w kuchence ma taki kolor? Uważajcie, rachunki mogą wam mocno wzrosnąć
Czy kolor gazu w kuchence ma znaczenie? Dla waszego portfela - kolosalne. Sprawdźcie, dlaczego dziwny kolor gazu powinien być powodem do niepokoju.

Zwróciliście kiedyś uwagę na kolor gazu, jaki jest w waszej kuchence? Jeśli nie, lepiej to sprawdźcie. Okazuje się, że kolor wcale nie jest taką błahą sprawą i jeśli odbiega od normy, to możecie zacząć się martwić. Szczególnie przy rosnących cenach gazu, rachunek za używanie tego w kolorze odbiegającym od normy może nieźle wzrosnąć. Sprawdźcie, dlaczego.  Jaki powinien być kolor gazu w kuchence? Popularność kuchenek gazowych nie spada - i to pomimo szerszej dostępności i coraz niższych cen kuchenek indukcyjnych. Z czego to wynika? Wielu na ma zamiaru pozbywać się swoich sprawnych kuchenek gazowych i decyduje się na eksploatowanie ich do końca. Prawdopodobnie także wiele osób przyzwyczaiło się do gotowania na gazie lub wręcz nie wyobraża sobie przyrządzania potraw bez możliwości kontrolowania „ognia”. Można się spierać, która z dostępnych instalacji - gazowa czy indukcyjna - jest bezpieczniejsza. Trzeba jednak przyznać, że kuchenki gazowe wciąż są bardzo popularne i znajdują się w większości polskich domów. Gdy kolejny raz będziecie coś gotować, zwróćcie uwagę na kolor gazu na palniku. Powinien on być wyraźnie niebieski. Jeżeli jednak odbiega od normy, jego kolor może się zmienić na pomarańczowy lub jasnożółty. To oznacza, że temperatura takiego gazu jest niższa - zużyjecie go wówczas więcej do podgrzania potraw i zapłacicie znacznie więcej za gaz! Dlaczego tak się dzieje? Z grubsza możliwe są trzy przyczyny: brudne palniki brudny spód garnka lub patelni niewłaściwie zamontowanie palników Gdy zauważycie, że kolor gazu jest nieprawidłowy, wyczyśćcie dokładnie ruszty i palniki, a potem najlepiej wezwijcie serwis zajmujący się kuchenkami gazowymi. Specjalista oceni wówczas, czy przyczyna leży w zabrudzeniu urządzenia, czy może kuchenkę trzeba naprawić...

Tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej. Zagotujcie wodę z octem i zróbcie 1 rzecz
AdobeStock
Newsy
Tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej. Zagotujcie wodę z octem i zróbcie tę 1 rzecz
Jeżeli nie wypróbowaliście jeszcze tego patentu na wyczyszczenie kuchenki, to koniecznie go przetestujcie. Łatwo poradzicie sobie z trudnymi zabrudzeniami.

Wraz ze wzrostem popularności kuchenek indukcyjnych, gazowe coraz rzadziej pojawiają się w nowych domach i mieszkaniach. Powód to nie tylko rosnące ceny gazu. Część osób rezygnuje z zakupu kuchenki gazowej ze względu na fakt, że urządzenie to bardzo mocno się brudzi, a jego dokładne wyczyszczenie graniczy z cudem. Jeżeli jednak posiadacie kuchenkę gazową i nie macie już pomysłu na to, jak ją umyć, przeczytajcie nasz artykuł - znamy sprawdzony sposób na to, jak uporać się z tłuszczem i osadem na kuchence.  Jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej? Tym, co bardzo mocno się brudzi się na kuchence i jest trudne wyczyszczenia są palniki. Często pełne ciemnego, tłustego osadu wydają się być całkowicie odporne na szorowanie. Jak poradzić sobie z tym problemem? Pomocny okaże się ocet, niezastąpiony w kuchni - zarówno do gotowania, jak i sprzątania. Wystarczy, że przygotujecie specjalny roztwór z octu i wody. Należy go sporządzić w proporcji 3:1, czyli na jedną część wody przypadają trzy części octu. Do wody wlejcie ocet, wymieszajcie i zagotujcie. Po zagotowaniu zdejmijcie garnek z ognia i zanurzcie w nim palniki. Zostawcie, aż woda całkiem ostygnie.  Działanie gorącej wody oraz kwasu sprawi, że trudne zabrudzenia na koronach palników będą znacznie łatwiejsze do usunięcia. Po odmoczeniu weźcie twardą szczotkę lub szczoteczkę do zębów, płyn do mycia naczyń i wyszorujcie.   Sposoby na wyczyszczenie kuchenki gazowej Jak jeszcze można umyć kuchenkę stosując domowe sposoby? Przydadzą się wam poniższe patenty: przypalone plamy - z takimi zabrudzeniami dobrze radzi sobie soda oczyszczona. Połączcie sodę z octem i tak powstałą papkę nałóżcie na przypalone plamy na kuchence. Po kilku minutach zmyjcie ciepłą wodą. tłuszcz na kuchence - w tym przypadku również pomocny będzie ocet. Zróbcie...

olej się pali co robić
AdobeStock
Newsy
Co zrobić, gdy tłuszcz na patelni zacznie płonąć? Pod żadnym pozorem nie róbcie tej rzeczy, bo tylko pogorszycie sprawę
Z ogniem nie ma żartów! Płonący tłuszcz łatwo może przerodzić się w pożar, dlatego koniecznie dowiedzcie się, co zrobić w sytuacji, gdy olej zacznie się palić.

Gotowanie jest miłe i przyjemne. Wiele osób relaksuje i odpręża, pozwala wyrazić siebie i daje radość z eksperymentów w kuchni. Nie należy jednak zapominać o zachowywaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa! Coraz popularniejsze są kuchnie indukcyjne, jednak większość osób wciąż używa kuchenek gazowych. A to oznacza gotowanie z użyciem prawdziwego płomienia. Pamiętajcie, że z ogniem nie ma żartów! Powodem wielu pożarów w mieszkaniach nie są przecież podpalenia, tylko chwila nieuwagi – najczęściej w kuchni. Wystarczy, że zostawi się na gazie garnek czy patelnię i zapomni o przygotowywanym obiedzie. A o to bardzo łatwo! W końcu zawsze ktoś zadzwoni albo zagada was sąsiad w drzwiach. Koniecznie dowiedzcie się co robić, by uniknąć katastrofy. Może wam to uratować kiedyś życie! Niebezpieczny olej Jedną z częstych przyczyn pożarów jest palący się olej. Zastanówcie się, jak często używacie oleju w kuchni. Na pewno bardzo często! Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć co zrobić, gdy tłuszcz zacznie się palić. Wiecie, że zapłon oleju jest bardzo łatwo spowodować i dzieje się to w ułamkach sekund? Idealna temperatura tłuszczu do smażenia wynosi od 165 do 180 stopni. Jeżeli wzrośnie powyżej, to olej zacznie się kopcić i wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach. To dla was sygnał ostrzegawczy! Gdy zobaczycie dym, natychmiast zdejmijcie patelnię z palnika. Jeśli tego nie zrobicie, to po chwili w naczyniu buchnie płomień, który nie jest wcale taki łatwy do ugaszenia. Jak zgasić palący się tłuszcz? Jeżeli olej na patelni się zapalił, przede wszystkim postarajcie się zachować spokój. Wiemy, że w sytuacji gdy na kuchence płonie ogień trudno jest nie panikować, ale właśnie panika prowadzi w takich sytuacjach do pożarów. Gdy zdarzy się, że tłuszcz zacznie się palić, postępujcie według tych...

Rosół
Gotujmy.pl/Ankha
Newsy
Większość Polaków nagminnie pomija najważniejszy dodatek do rosołu. Bez niego ma o wiele gorszy smak
Diabeł tkwi zawsze w szczegółach. Bez poszczególnych dodatków smaczny rosół nie ma prawa się obejść. Bez cebuli rosół nie będzie smakował jak należy.

Baza rosołu jest niezmienna. Kawałek kury z obowiązkowymi kościami, włoszczyzna, a także makaron, najlepiej nitki własnej roboty. O tym wiecie z pewnością wszyscy.  Powszechnie wiadomo także, że ważnym składnikiem rosołu jest także przypalana na gazie cebula. W tym momencie można rozpocząć dyskusję na temat tego, czy cebula jest składnikiem narodowej polskiej zupy, czy tylko (lub aż) najważniejszym do niej dodatkiem. Tego nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć. Nie zmienia to jednak faktu, że bez dodania do swojego bulionu cebuli, zupa po prostu może się nie udać. Podpiekanie kiedyś i dziś Przed epoką powszechnych kuchni gazowych, standardem było opalanie cebuli na płycie pieca kaflowego. Do dzisiaj ten patent wykorzystują gospodynie mieszkające na wsi. Czasy się jednak zmieniają. Dzisiaj w wielu domach nie ma nawet kuchenki gazowej! Mówimy tu oczywiście o posiadaczach kuchenek indukcyjnych. Posiadanie kuchni „na prąd” wcale nie oznacza, że z przypieczonej cebuli na rosół nici. Warzywo to można podpiec zarówno w piekarniku, jak i na patelni. Wystarczy, że włożycie cebulkę na rozgrzaną patelnię i pozwolicie jej na złapanie charakterystycznego wyglądu i aromatu. Z pewnością dobrze wiecie, co podpalana cebula daje waszemu rosołowi. Głęboki, dymny aromat zmienia smak bulionu nie do poznania. Nietypowy trik z łupinami Być może część z was nie słyszała za to, że są panie domu, które nieco inaczej podchodzą do zagadnienia pt. „cebula w rosole”. Różnica polega na tym, że niektóre gospodynie podpiekają cebulę nieobraną, a jedynie przekrojoną na dwie części. Następnie wrzucają podpieczoną połowicznie cebulę w połowie gotowania wywaru. Efekt gotowania rosołu z nieobraną cebulą jest niezwykły. Łupiny cebuli mają właściwości barwiące. Dobrze znamy...