Folia aluminiowa
Pixabay/Rupert Kittinger-Seeinig
Newsy

Czy folia aluminiowa na pewno jest bezpieczna dla zdrowia? Przeczytajcie, zanim będzie za późno

Sięgacie po nią stale, pakując kanapki sobie do pracy lub dziecku do szkoły. Używacie do pieczenia ciast, grillowania mięs czy warzyw. Jest wygodnie i szybko, ale czy zdrowo?
Aleksandra Jaworska
styczeń 16, 2021

Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia nie mają wątpliwości. Folia aluminiowa może grozić waszemu zdrowiu. Najlepiej zrezygnować z jej używania jak najszybciej.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Wpływ folii aluminiowej na organizm człowieka

Aluminium, czyli glin, jest trzecim najpowszechniej występującym pierwiastkiem na Ziemi. Stanowi aż 8% jej skorupy. Zresztą aluminium znajdziecie dosłownie wszędzie. To budulec domów, mebli i samochodów. Warto przyjrzeć się szczególnie temu, które trafia do waszych brzuchów wraz z jedzeniem.

Glin to bardzo dobry emulgator oraz środek wybielający. Bywa też składnikiem barwników spożywczych oraz substancji utwardzających i spulchniających żywność. Możecie go znaleźć pod symbolem E 173 i 556. Powodując wybielanie, jest dodawany m.in. do mąki. 

Znajdziecie go również w mleku, jogurtach, przetworzonych serach, dżemach oraz proszku do pieczenia. Ale to nie koniec! Ma go nawet herbata, majeranek, bazylia czy czarny pieprz. Glin to także popularny składnik lekarstw i kosmetyków, który blokuje uporczywe procesy pocenia się.

Nadmiar aluminium może być szkodliwy

Dopuszczalna dzienna dawka glinu, spożywanego przez przeciętnego człowieka, to 45 mg. Organizm całkiem dobrze radzi sobie z usuwaniem niewielkich ilości aluminium. Najpewniej, jeśli nie macie problemów z nerkami, wydalicie jego nadmiar z moczem.

Kłopot pojawia się, kiedy jest go za dużo, kiedy nadużywacie pokarmów przetworzonych, korzystacie z garnków aluminiowych, pijecie napoje z puszek lub kartonów wyściełanych aluminium, czy kiedy używacie folii aluminiowej w codziennych, kuchennych obowiązkach. 

Kulminacja aluminium w organizmie może wam zaszkodzić! Przy niezdatnych nerkach, nadmiar aluminium będzie się odkładać w tkankach, tkance tłuszczowej, wątrobie, kościach, a nawet w mózgu. Z czasem organizm, w bolesny sposób poinformuje was o zatruciu pierwiastkiem.

W ciągu roku człowiek zjada około pół tony pożywienia

Aż 8 kg z całego rocznego pożywienia, mogą stanowić substancje chemiczne i zanieczyszczenia, w tym również metale ciężkie i aluminium. Czym więc zastąpić folię aluminiową? Najlepiej w ogóle z niej zrezygnować zrezygnować. Możecie przed włożeniem produktu w folię, owinąć go wcześniej pergaminem.

Do pieczenia wystarczy naczynie żaroodporne. Zresztą istnieje wiele naczyń, które zastąpią aluminium. Wybierajcie szkło, stal nierdzewną, żeliwo i kamionkę. Żywność można zaś przechowywać w papierowych torebkach albo owinąć papierem śniadaniowym. Dla zdrowia? Warto!

Komentarze