Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia nie mają wątpliwości. Folia aluminiowa może grozić waszemu zdrowiu. Najlepiej zrezygnować z jej używania jak najszybciej.

Wpływ folii aluminiowej na organizm człowieka

Aluminium, czyli glin, jest trzecim najpowszechniej występującym pierwiastkiem na Ziemi. Stanowi aż 8% jej skorupy. Zresztą aluminium znajdziecie dosłownie wszędzie. To budulec domów, mebli i samochodów. Warto przyjrzeć się szczególnie temu, które trafia do waszych brzuchów wraz z jedzeniem.

Glin to bardzo dobry emulgator oraz środek wybielający. Bywa też składnikiem barwników spożywczych oraz substancji utwardzających i spulchniających żywność. Możecie go znaleźć pod symbolem E 173 i 556. Powodując wybielanie, jest dodawany m.in. do mąki. 

Znajdziecie go również w mleku, jogurtach, przetworzonych serach, dżemach oraz proszku do pieczenia. Ale to nie koniec! Ma go nawet herbata, majeranek, bazylia czy czarny pieprz. Glin to także popularny składnik lekarstw i kosmetyków, który blokuje uporczywe procesy pocenia się.

Zobacz także:

Nadmiar aluminium może być szkodliwy

Dopuszczalna dzienna dawka glinu, spożywanego przez przeciętnego człowieka, to 45 mg. Organizm całkiem dobrze radzi sobie z usuwaniem niewielkich ilości aluminium. Najpewniej, jeśli nie macie problemów z nerkami, wydalicie jego nadmiar z moczem.

Kłopot pojawia się, kiedy jest go za dużo, kiedy nadużywacie pokarmów przetworzonych, korzystacie z garnków aluminiowych, pijecie napoje z puszek lub kartonów wyściełanych aluminium, czy kiedy używacie folii aluminiowej w codziennych, kuchennych obowiązkach. 

Kulminacja aluminium w organizmie może wam zaszkodzić! Przy niezdatnych nerkach, nadmiar aluminium będzie się odkładać w tkankach, tkance tłuszczowej, wątrobie, kościach, a nawet w mózgu. Z czasem organizm, w bolesny sposób poinformuje was o zatruciu pierwiastkiem.

W ciągu roku człowiek zjada około pół tony pożywienia

Aż 8 kg z całego rocznego pożywienia, mogą stanowić substancje chemiczne i zanieczyszczenia, w tym również metale ciężkie i aluminium. Czym więc zastąpić folię aluminiową? Najlepiej w ogóle z niej zrezygnować zrezygnować. Możecie przed włożeniem produktu w folię, owinąć go wcześniej pergaminem.

Do pieczenia wystarczy naczynie żaroodporne. Zresztą istnieje wiele naczyń, które zastąpią aluminium. Wybierajcie szkło, stal nierdzewną, żeliwo i kamionkę. Żywność można zaś przechowywać w papierowych torebkach albo owinąć papierem śniadaniowym. Dla zdrowia? Warto!