Początkujący adepci sztuki gotowania bardzo dokładnie studiują przepisy w książkach kucharskich, by mieć pewność, że przygotowywana przez nich potrawa wyjdzie dokładnie tak smaczna, jak ta podana w recepturze. Kupują wagi kuchenne, miarki i skrupulatnie ważą i odmierzają składniki. To bardzo dobra metoda, która rzeczywiście sprawdza się wówczas, gdy nie posiada się jeszcze umiejętności ani doświadczenia w gotowaniu. Ale jak sobie poradzić, gdy w przepisie nie podano dokładnej wagi składników albo jest ona podana tylko w przybliżeniu?

Gotowanie i pieczenie tak naprawdę nie różni się wiele od doświadczeń w laboratorium chemicznym. W kuchni także używa się różnych składników, które pod wpływem mieszania lub odpowiedniej temperatury wchodzą ze sobą w reakcję. Błędne odmierzenie tych składników lub dobranie złej temperatury sprawi, że potrawa nie wyjdzie. Posłużmy się przykładem ciasta do pizzy – jeżeli dodamy do niego więcej mąki, niż podano w przepisie, to ciasto będzie bardzo twarde i ciężkie do wyrabiania. Jeśli jednak wlejemy za dużo wody, to będzie się ono kleić i rozpadać.

Czy zawsze trzeba odmierzać składniki?

I tak, i nie, choć poprawna odpowiedź zależna jest od dwóch rzeczy. Pierwszą jest rodzaj przyrządzanej potrawy, a drugą wasze doświadczenie w gotowaniu. Są bowiem dania, które wymagają idealnych proporcji – w przeciwnym wypadku po prostu nie wyjdą. Na przykład pewien kucharz zaleca, by do jego dania dodać idealnie odmierzoną 1/8 łyżeczki imbiru. Uważa, że jeśli doda się za dużo lub za mało, to potrawa nie będzie tak smaczna jak w jego wykonaniu. Ale trzeba też umieć zachować zdrowy rozsądek – i właśnie tutaj przydaje się doświadczenie w gotowaniu. Jeśli już wiecie, jaka powinna być idealna konsystencja na przykład przygotowywanego ciasta, to możecie zwiększać jego ilość, nie patrząc na to, ile składników podano w przepisie, tylko dodając mąkę, wodę czy jajka w proporcjach według własnego uznania. Sami zobaczycie, czy ciasto jest już dobre!

Co w przypadku niejasnych przepisów?

Czasami w przepisie zamiast wagi podana jest po prostu ilość składników. Tylko co oznacza sformułowanie „średnia cebula” albo „dość gruby plaster schabu”? Jak przeliczać szklanki i łyżki? Można się wspomóc, używając prostej ściągawki:

Zobacz także:

  • 1 łyżeczka: 5 ml
  • 1 łyżka: 15 ml
  • 1 szklanka: 250 ml