Dlaczego tak lubimy zupy? Bo nasze tradycyjne przepisy to tanie, pożywne, rozgrzewające dania, idealne na każdą porę roku.

Latem zajadamy się lekkimi zupami na młodej włoszczyźnie, zimnym chłodnikiem czy owocową zupą brzadową. Zimą nasze zupy gęstnieją, stają się sycące i rozgrzewające. Gdy chcemy żeby były szczególnie pożywne, dodajemy do nich kaloryczne dodatki: ziemniaki, kaszę czy kluski. Czy dodajecie kluski do krupniku? Podpowiadamy, które kluski będą najlepsze do krupniku.

Krupnik letni, krupnik zimowy to 2 różne zupy

Czy wiecie, że krupnik jest jedną z niewielu zup, które z przyjemnością jadamy przez cały rok? Jeśli przyjrzycie się temu jak go przyrządzamy, zauważycie, że latem jest lekki, z dużą ilością kopru. To niemal bulion z pewnymi smakowymi dodatkami.

Z kolei zimą staje się gęsty i esencjonalny. Zaczynamy do niego dodawać grzyby, czasem pokusimy się nawet o zabielenie mąką i śmietaną.

Zobacz także:

I taki wtedy właśnie powinien być. Nie tylko ma nam dostarczyć pożywienia, zaspokoić głód, nasycić. Zimowy krupnik ma rozgrzać i spowodować, że nie straszne nam będzie wyjście na chłód.

Najważniejszym składnikiem krupniku jest kasza. To od niej, nazywanej dawniej krupami, zupa ma swoją nazwę. Poza kaszą, wkrajamy do niej ziemniaki. Jednak gdy chcemy, żeby był szczególnie pożywny i sycący, dodajemy jeszcze kluseczki.

Jakie kluski do krupniku?

Zdecydowanie domowe. To nie jest zupa, jak pomidorówka, do której można użyć kupnego makaronu. Kluski w krupniku muszą być domowe, takie z jakimi podawała nam go babcia.

Jakie kluski do krupniku? Najlepsze będą te najprostsze:

  • Zacierki
  • Kluski lane

Oba rodzaje przygotowuje się w parę chwil. Każde, obok ziemniaków i kaszy sprawdzą się w tej polskiej zupie doskonale. Różnią się konsystencją. Pierwsze są miękkie i zwarte, skubie się je i wrzuca do gotowania palcami, drugie są płynne i wlewa się je do zupy. 

Przepis na zacierki do krupniku

Te kluski można zrobić z wyprzedzeniem, nawet poprzedniego dnia. Trzeba je tylko przechowując, obficie posypać mąką.

Składniki:

  • 1 jajko
  • 4 łyżki mąki
  • Szczypta soli
  • Trochę mąki do podsypania

Przygotowanie:

  1. Mąkę wymieszać z jajkiem i krótko ugnieść miękkie ciasto.
  2. Skubać po małym kawałku drobne kluseczki. Kluski nie muszą być równe ani idealne.
  3. Gotowe zacierki dodawać do zupy, pod koniec gotowania.

Przepis na kluski lane na krupnik

Składniki:

  • 2 jajka
  • 3 łyżki mąki
  • Szczypta soli

Przygotowanie:

  1. Jajka wbijamy do miseczki, dodajemy mąkę i mieszamy widelcem na gładką masę.
  2. Ciasto wlewamy cienkim strumieniem wprost do zupy, pod koniec gotowania.

Każde z oddanych wyżej klusek można przygotować także bez zupy. Gdy ugotujecie je w osolonej wodzie, możecie dodać do każdej potrawy. Proponujemy też gotować na mleku i podawać jako dobrze znane z dzieciństwa kluski lane na mleku.

Źródło: beszamel.pl, winiary.pl,