Nie będziemy owijać w bawełnę. Gotowanie kalafiora bardzo prosta czynność.  Umiejętność właściwego gotowania tego warzywa w mig posiądą nawet osoby mające dwie lewe ręce jeśli chodzi o kulinaria.

Oczywiście, polskim paniom domu często zdarza się, że kalafior jest wprost rozgotowany. Inna sprawa, że nasze delikatne podniebienia chyba raczej preferują mięciutkie, rozpływające się warzywo w ustach od gotowanego al dente, we włoskim stylu, kalafiora niemal na wpół twardo.

Ile powinno się gotować kalafior?

O kłopotach z właściwym określeniem czasu gotowania kalafiora mówią wszelkie poradniki, które znaleźć można w internecie. W jednym wypadku mowa jest o 10 minutach, w innym o 15 min. Tymczasem najlepiej zaufać własnym gustom i gotować go tak długo, aż będzie dla was wystarczająco miękki – sprawdzić można to krojąc kawałek warzywa nożem albo wkładając w środek widelec.

Oprócz tego czas gotowania kalafiora będzie zależał w dużej mierze także od jego wielkości. Ponadto, jeśli zdecydujecie się na rozczłonkowanie całego warzywa na małe różyczki przypominające niektórym także drzewka, skrócicie czas gotowania o ładnych kilka minut.

Zobacz także:

Innym kłopotem bywa dla niektórych nie do końca przyjemny zapach, który wydziela się podczas gotowania tego warzywa, które po Europie rozlało się z terenu dzisiejszych Włoch. Brzydką woń gotującego się kalafiora usuniecie za pomocą sztuczki stosowanej we włoskich domach.

Jak poprawić smak gotowanego kalafiora?

A co ze smakiem samego gotowanego kalafiora? Dodanie do gotującego się warzywa soli jest obowiązkiem. To właśnie sól nadaje mu odpowiedniego smaku. To jednak nie wszystko. Wiele osób stosuje różnego rodzaju eksperymenty z innymi składnikami.

O jakich dodatkach do gotującej się wody z kalafiorem mowa?

  • Cukier – łyżka cukru dosypana do garnka z gotującym się kalafiorem to gwarancja bardziej słodkawego, delikatniejszego smaku warzywa
  • Cytryna – dodawana przez Włochów nie tylko dla usunięcia brzydkiego zapachu podczas gotowania, ale także dla nadania kalafiorowi nieco kwasowości
  • Liść laurowy – ten dodatek także redukuje śmierdzące wyziewy znad kuchenki, ale również jednocześnie zmienia nieco smak gotowanego warzywa
  • Mleko – ugotowanie kalafiora w mieszance woda-mleko w proporcjach 1:1 pomoże w uzyskaniu śnieżnobiałej barwy ugotowanego na miękko warzywa