Kopytka to jeden z lepszych przykładów, który pokazuje, że kuchnia może być jednocześnie i smaczna, i prosta. Wykonanie tych klusek jest także stosunkowo tanie.  Podczas ich przygotowania trzeba mieć w głowie kilka prostych zasad.

Kluski możecie zrobić znacznie wcześniej. Po wyjęciu cedzakiem do miski należy wlać troszkę oleju i delikatnie wymieszać, przełożyć do naczynia z pokrywką i wstawić do lodówki. Dodatek oleju sprawi, że kluski się nie skleją. Można je odsmażać na drugi dzień, będą równie pyszne.

Jak zrobić kopytka? 

Każdy ma swój sposób na tego rodzaju kluski. Warto jednak dodać masy odrobinę mąki ziemniaczanej. Tak radzą doświadczone gospodynie domowe. Mała ilość mąki ziemniaczanej niewiele zmieni w smaku i konsystencji klusek. Będą one za to mięciutkie i na pewno się nie rozlecą! 

Pozostaje jeszcze kwestia odgrzewania kopytek na następny dzień. Jeżeli od razu wiecie, że nie przeznaczycie ich na odsmażanie, to wystarczy gotować świeże kluski ok. 2 minuty od wypłynięcia. na powierzchnię. W przeciwnym razie, wystarczy ok. 1 minuta. Z kolei na drugi dzień trzeba zalać je wrzącą wodą i tylko doprowadzić do zagotowania.

Zobacz także:

Przepis na kopytka

Składniki:

  • 1 kg ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 3-4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli

Przygotowanie:

  1. Składniki na kopytka szybko wyróbcie na zwartą, elastyczną masę. Czas mieszania ma duże znaczenie, bowiem podczas tego procesu, masa ziemniaczana oddaje zgromadzoną w sobie wodę, co powoduje zwiększenie zużycia mąki. 
  2. Wyrobione starannie ciasto podzielcie na niewielkie kawałki i uformujcie z nich wałki o średnicy ok. 3 cm.
  3. Kopytka pokrójcie w charakterystyczne romby i gotujcie w dużej ilości wrzącej, osolonej wody, delikatnie mieszając.
  4. Po wypłynięciu na powierzchnię wody, kopytka są gotowe do wyjęcia.

Z czym podawać kopytka?

Możecie je podawać z sosem grzybowym lub z zasmażką z cebuli. Kopytka mogą być daniem głównym lub dodatkiem do innych potraw, np. gulaszu lub mięsa duszonego. Mogą być podawane okraszone masłem lub w towarzystwie zasmażanej kapusty.

Jak zrobić kolorowe kopytka?

Jeśli chcecie urozmaicić swoim bliskim obiad lub zaskoczyć najmłodszych, możecie do ciasta na kopytka dodać puree z marchwi, dyni, buraków lub szpinak. Kopytka z takimi dodatkami będą nie tylko smakować, ale i wyglądać. Z przypraw, które będą do kopytek pasować wręcz idealnie, można też wybrać kurkumę, imbir, sól oraz masło ziołowe. Oprócz tego, występuje również ich wersja bezglutenowa z użyciem sojowego tofu i mąki ryżowej.

Źródło: gotujmy.pl