Choć banany w Polsce nie rosną, to owoce te są niezwykle popularne w naszym kraju. Nie kosztują bardzo dużo, są smaczne i zdrowe, więc ludzie chętnie je kupują. Dzięki wysokiej zawartości węglowodanów banan jest doskonałą przekąską między posiłkami, gdy nie ma czasu na zjedzenie czegoś bardziej konkretnego. Świetnie sprawdza się także przy robieniu owsianek i koktajli owocowych, ponieważ jest doskonałym zagęszczaczem.

I oczywiście pysznie smakuje! Miękka struktura sprawia, że banany mogą jeść już malutkie dzieci, ponieważ nie trzeba tych owoców praktycznie gryźć. Ale czasami banany wzbudzają wątpliwości – na przykład gdy pojawiają się na nich ciemne plamy albo gdy końcówka banana jest czarna. Czy można ją bezpiecznie zjeść?

Wokół czarnych końcówek bananów krążą już takie legendy, że po przeczytaniu ich wszystkich od razu odechciewa się jeść banany i każdy ma ochotę omijać je w sklepie szerokim łukiem. Znaliście poniższe teorie?

Czy końcówki bananów mogą być trujące?

Kiedyś głośno było o „trujących” końcówkach bananów. Niektórzy twierdzili, że w czarnej skórce na końcu banana roi się aż od pasożytów Giardia lambia, które wywołują niebezpieczne choroby.

Zobacz także:

Rzeczywiście, pasożyty te odpowiedzialne są za rozwój giardiozy – choroba ta objawia się silnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, w tym biegunkami, wymiotami, bólami brzucha, a także gorączką. Jeśli takie objawy się utrzymują, to lekarz zleca odpowiednie badania na obecność pasożytów i przepisuje antybiotyk, który trzeba przyjmować przez dwa tygodnie.

Czy rzeczywiście jednak znajdują się one w bananach? Okazuje się, że… nie! By zarazić się lambliami, trzeba mieć bezpośredni kontakt z odchodami zwierząt lub ludzi, w których znajdują się jajeczka tych pasożytów. Końcówki bananów zdecydowanie odchodami nie są...

Mity na temat bananów biorą się prawdopodobnie z faktu, że jest to owoc dla nas egzotyczny i większość Polaków nie widziała nigdy na własne oczy, jak dojrzewają banany. A owoce te są technicznie rzecz biorąc… jagodami. Bananowiec wypuszcza kwiaty, które następnie wypuszczają owoce, czyli banany. Czarna końcówka nie jest niczym innym jak pozostałością po wyschniętym kwiatku! Dlatego absolutnie nie ma się czego bać.

Czy w bananach mogą znajdować się wirusy i bakterie?

Niektórzy całkiem słusznie obawiają się spożywać egzotyczne owoce ze względu na wirusy i bakterie, jakie mogą się na nich znajdować. Ale sposób na pozbycie się zarazków jest prosty – wystarczy umyć wcześniej owoc! To samo tyczy się oczywiście bananów, a końcówka nie jest w żaden sposób bardziej atrakcyjna dla bakterii niż reszta skórki.

Czy w kartonach z bananami mogą znaleźć się pająki?

Co jakiś czas w internecie można zobaczyć przerażające nagrania, na których wprost ze skórki banana wyskakuje wielki pająk. Przez oglądanie takich filmów powstają teorie mówiące o tym, że wielkie tropikalne pająki składają jaja w skórkach bananów (a dokładniej w końcówkach). Ile w tym prawdy?

Rzeczywiście na plantacjach bananów można znaleźć całkiem sporo pająków żyjących w tych roślinach, ale żaden z nich nie składa jaj w owocach. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki, w których jakiś stawonóg znajdzie się w środku banana, ale bez obaw – większość zabłąkanych w transporcie pająków usuwa się na etapie sortowania owoców.