Ilu z was zdarzyła się taka sytuacja? Zaczęliście się gorzej czuć, więc wybraliście się do lekarza, a tam diagnoza – nadciśnienie tętnicze. Wydawałoby się, że jednym z produktów odradzanych przy nadciśnieniu jest kawa. Miłośnicy tego napoju z pewnością nie mogą sobie wyobrazić poranka bez filiżanki kawy, jak więc sobie poradzić w tej sytuacji? Zaskakujące będą dla was wyniki badań prof. J.M. Geleijnse z których wynika, że nadciśnieniowcy wcale nie muszą odmawiać sobie kawy!

Kawa może pomagać przy nadciśnieniu?

Przez wiele lat prowadzono badania nad wpływem picie kawy na nadciśnienie. Okazuje się, że regularne spożywanie tego napoju nie tylko nie pogarsza stanu osoby cierpiącej na nadciśnienie, ale nawet go polepsza! Picie około 4 filiżanek kawy dziennie może wręcz chronić przed nadciśnieniem – zwłaszcza kobiety. Co więcej, to osoby nie pijające w ogóle kawy są obarczone wyższym ryzykiem zachorowania na nadciśnienie!

Ile kawy dziennie można wypić przy nadciśnieniu?

Przeprowadzono także badanie na ponad 200 tys. osób, z czego 20% stanowili chorzy na nadciśnienie. Wyniki badania wykazały, że nie ma żadnego związku między ilością wypijanej kawy a chorowaniem na podwyższone ciśnienie krwi. Badani spożywali do 3 filiżanek kawy dziennie, 1 filiżankę albo nie pili kawy w ogóle. Jednak te ilości w ogóle nie wpłynęły na zwiększenie lub zmniejszenie zachorowania na nadciśnienie.

Nie można jednak zapominać o maksymalnej, bezpiecznej dziennej dawce kawy. Według  Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności wynosi ona 400 mg kofeiny dziennie, czyli od 3 do 5 filiżanek kawy.

Zobacz także:

Kawa w profilaktyce chorób serca

Nie dość, że kawa nie przyczynia się do rozwinięcia chorób serca, to może wręcz zmniejszać ryzyko ich wystąpienia. Picie kawy wspomaga układ sercowo-naczyniowy i bardzo poleca się ją osobom, które cierpią na niskie ciśnienie krwi i migreny. Natomiast picie 3 filiżanek kawy każdego dnia może się przyczynić do niższego ryzyka śmierci z powodu choroby serca – nawet o 20%!

Kiedy pić kawę?

Ważna jest jednak nie tylko ilość, ale także pora picia kawy. Spożywanie tego napoju w trakcie posiłku może zmniejszyć wchłanianie witamin znajdujących się w jedzeniu, dlatego zaleca się, by pić kawę minimum 1 godzinę przed lub po posiłku.

Nie powinno się także pić kawy kilka godzin przed snem, ponieważ może to powodować problemy z zasypianiem. Ostatnią filiżankę kawy powinniście wypić minimum 6 godzin przed położeniem się spać. Najlepiej zaś jest pić kawę w godzinach 9:00-11:30 oraz 13:30-17:00, gdy poziom kortyzolu (hormonu stresu) jest obniżony.

Czytaj także: