czy trzeba usuwać białą skrętkę na jajku
Wikipedia Commons
Newsy

Czy białe skrętki w jajkach należy usunąć? Wiele osób o tym nie wiedziało

Widzieliście to kiedyś po rozbiciu świeżego jajka? Czy należy mieć powody do niepokoju? Wyjaśniamy o co chodzi w przypadku chalazy.
Hubert Rój
marzec 24, 2021

Statystyczny Polak w ciągu roku zjada mniej więcej 160 jaj w różnej postaci. Z kolei zdrowe kury nioski w fermach znoszą rocznie podobno nawet około 300 jaj.

Tyle na dzisiaj ze statystyki. Mimo tego, że Polacy pochłaniają jajka na potęgę na różne sposoby, być może nawet dokładnie nie wiedzą o tym, co tak naprawdę jedzą.

Przyglądaliście się kiedyś dokładnie kurzemu jajku? Zauważyliście coś nietypowego o białym odcieniu wokół żółtka? Czy usuwacie je przed spożyciem?

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Czym są białe skrętki na jajkach?

Na początku winni jesteśmy wyjaśnienie, czym białe skrętki na jajku tak w ogóle są. Najprościej rzecz ujmując, są strukturami białka pomiędzy żółtkiem a właściwym białkiem jajka.

Taka właśnie struktura nosi nazwę chalazy lub chalazonu. To gęste pasmo białka ma za zadanie utrzymywać kulę żółtkową w jaju, a także w utrzymaniu komórki jajowej w stałym położeniu.

Przyznacie, że brzmi to trochę skomplikowanie. Na dodatek niezbyt apetyczny czasem widok białych skrętek może zniechęcić niejedną osobę do usmażenia jajecznicy.\

Czy białe skrętki z jajek powinno się usuwać?

Czy jest się czego bać? Czy trzeba takie białe skrętki czym prędzej z jajka usuwać? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Jeśli po rozbiciu skorupki z jajkiem waszym oczom ukazało się żółtko z dziwną białą obwódką, nie jest to powód do większego niepokoju.

Nie ma potrzeby usuwania chalazy z jajka przed rozpoczęciem jego gotowania w jakikolwiek sposób. Mało tego, biała skrętka na jajku to dobry znak!

To nic innego jak oznaka tego, że jajko jest zdrowe, świeże i gotowe do zjedzenia. Jeśli chalaza jest niewidoczna lub ledwie zauważalna, może to oznaczać, że jajo nie jest już pierwszej świeżości.

Chalazy, lub jak kto woli, białe skrętki, powoli znikają wraz ze „starzeniem” się jajka. Po tych nietypowych strukturach białkowych nie będzie także śladu wraz z usmażeniem lub ugotowaniem jajka.

A o tym jak wiele zastosowań mają w kuchni jajka, nikogo nie trzeba przekonywać. Można je z powodzeniem wykorzystać np. do takich potraw jak:

  • Omlet
  • Jajecznica
  • Jajka sadzone
  • Jajka w koszulkach
  • Jajka po benedyktyńsku
  • Szakszuka
  • Naleśniki
  • Jajka faszerowane z grzybami i innymi dodatkami
  • I do wielu innych potraw!

Czytaj także:

Komentarze