wielkanoc 2021
AdobeStock
Newsy

Czy będzie można zaprosić rodzinę na wielkanocne śniadanie? Czy będzie limit gości?

Ile osób będzie mogło się spotkać na wielkanocnym śniadaniu? Jest odpowiedź rzecznika Ministerstwa Zdrowia.
Katarzyna Wyborska
marzec 18, 2021

Tegoroczne święta wielkanocne stoją pod wielkim znakiem zapytania. Choć rok temu większość Polaków nawet bez obostrzeń się pilnowała i ograniczała spotkania z innymi, to dziś ludzie spragnieni kontaktu chcą wreszcie odwiedzić swoich bliskich. Trudno im się dziwić – szczepienia na COVID-19 trwają i ludzie zdobywają odporność. Do tego część z nich już przechorowała koronawirusa.

Wobec tego Polacy chcą wiedzieć, czy w Wielkanoc 2021 będą obowiązywały jakieś specjalne ograniczenia. Poznajcie stanowisko rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Kolejny lockdown - marzec 2021

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 20 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał w Polsce kolejny lockdown. Najmłodsze dzieci znów będą musiały się uczyć przed komputerem, a dopiero co otwarte baseny i kina będą z powrotem pozamykane.

Sprawdźcie, jakie będą zasady lockdownu od 20 marca:

  • zamknięcie hoteli,
  • ograniczenie działalności galerii handlowych,
  • zamknięte kina, muzea, teatry, galerie sztuki i kasyna,
  • zamknięte baseny, obiekty sportowe, solaria i sauny,
  • zdalna nauka w klasach 1-3.

Obostrzenia argumentowane są wzrastającą liczbą zakażeń, choć krytycy zwracają uwagę na fakt, że wciąż restrykcjami nie są objęte kościoły, które odwiedzają głównie osoby starsze – a te są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

Wielkanoc 2021 - jakie obostrzenia?

W rozmowie przeprowadzonej przez jedną z głównych stacji radiowych rzecznik Ministerstwa Zdrowia został zapytany o to, jak będą wyglądały święta wielkanocne w 2021 roku. Czy będzie można spotkać się z rodziną? Czy pojawią się jakieś nowe zakazy? Rzecznik odpowiedział dość wymijająco:

To zależy od każdego z nas dlatego, że przestrzegając pewnej dyscypliny sanitarnej i przepisów, które obowiązują, mamy szansę, że lockdown nie będzie niezbędny, natomiast oczywiście patrząc na rozwój epidemii - nie można wykluczać żadnego scenariusza.

Zapytany o ograniczenia w trakcie Wielkanocy odpowiedział:

Jeżeli chcemy, żeby późna wiosna i wczesne lato były okresem, kiedy obostrzeń będzie coraz mniej, kiedy koronawirusa będzie coraz mniej i będzie mniejsza transmisja, to te święta będziemy musieli spędzić jeszcze tak, jak wcześniejsze święta Wielkiejnocy i ostatnie święta Bożego Narodzenia.

Można się więc domyślać, że w święta wielkanocne będzie obowiązywał limit pięciu osób spoza gospodarstwa domowego.

Komentarze