wielkanoc 2021
AdobeStock
Newsy

Czy będzie można zaprosić rodzinę na wielkanocne śniadanie? Czy będzie limit gości?

Ile osób będzie mogło się spotkać na wielkanocnym śniadaniu? Jest odpowiedź rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Tegoroczne święta wielkanocne stoją pod wielkim znakiem zapytania. Choć rok temu większość Polaków nawet bez obostrzeń się pilnowała i ograniczała spotkania z innymi, to dziś ludzie spragnieni kontaktu chcą wreszcie odwiedzić swoich bliskich. Trudno im się dziwić – szczepienia na COVID-19 trwają i ludzie zdobywają odporność. Do tego część z nich już przechorowała koronawirusa.

Wobec tego Polacy chcą wiedzieć, czy w Wielkanoc 2021 będą obowiązywały jakieś specjalne ograniczenia. Poznajcie stanowisko rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kolejny lockdown - marzec 2021

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 20 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał w Polsce kolejny lockdown. Najmłodsze dzieci znów będą musiały się uczyć przed komputerem, a dopiero co otwarte baseny i kina będą z powrotem pozamykane.

Sprawdźcie, jakie będą zasady lockdownu od 20 marca:

  • zamknięcie hoteli,
  • ograniczenie działalności galerii handlowych,
  • zamknięte kina, muzea, teatry, galerie sztuki i kasyna,
  • zamknięte baseny, obiekty sportowe, solaria i sauny,
  • zdalna nauka w klasach 1-3.

Obostrzenia argumentowane są wzrastającą liczbą zakażeń, choć krytycy zwracają uwagę na fakt, że wciąż restrykcjami nie są objęte kościoły, które odwiedzają głównie osoby starsze – a te są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

Wielkanoc 2021 - jakie obostrzenia?

W rozmowie przeprowadzonej przez jedną z głównych stacji radiowych rzecznik Ministerstwa Zdrowia został zapytany o to, jak będą wyglądały święta wielkanocne w 2021 roku. Czy będzie można spotkać się z rodziną? Czy pojawią się jakieś nowe zakazy? Rzecznik odpowiedział dość wymijająco:

To zależy od każdego z nas dlatego, że przestrzegając pewnej dyscypliny sanitarnej i przepisów, które obowiązują, mamy szansę, że lockdown nie będzie niezbędny, natomiast oczywiście patrząc na rozwój epidemii - nie można wykluczać żadnego scenariusza.

Zapytany o ograniczenia w trakcie Wielkanocy odpowiedział:

Jeżeli chcemy, żeby późna wiosna i wczesne lato były okresem, kiedy obostrzeń będzie coraz mniej, kiedy koronawirusa będzie coraz mniej i będzie mniejsza transmisja, to te święta będziemy musieli spędzić jeszcze tak, jak wcześniejsze święta Wielkiejnocy i ostatnie święta Bożego Narodzenia.

Można się więc domyślać, że w święta wielkanocne będzie obowiązywał limit pięciu osób spoza gospodarstwa domowego.

Kolejny lockdown. Czy sklepy będą normalnie otwarte?
Adobe Stock
Newsy
Od 20 marca lockdown w całym kraju. Czy sklepy spożywcze będą normalnie otwarte?
Szalejąca na świecie pandemia koronawirusa nie pozostawia złudzeń. Nawet najwięksi optymiści rozkładają ręce. Rząd postanowił wprowadzić kolejny lockdown.

Trzecia fala pandemii COVID-19 uderza w Polaków z ogromną siłą. Zakażenia są liczone w dziesiątkach tysięcy i zaczynają dorównywać tym z listopada. Rząd, mimo że w ostatnich tygodniach poluzował wiele obostrzeń, dzisiaj podjął decyzję o kolejny lockdownie. Ten ma zacząć obowiązywać od najbliższej soboty, 20 marca. Informacje z ostatniej konferencji premiera Podczas środowej konferencji (17 marca) premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ze smutkiem ogłosili kolejny lockdown. Ma on bezpośredni związek z wciąż rosnącą liczbą zakażeń na COVID-19. Ostatnia doba to ponad 25 tysięcy nowych przypadków. Umieszczone na rządowych stronach informacje nie pozostawiają złudzeń.  Od najbliższej soboty, 20 marca, przestaną funkcjonować baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, kasyna oraz hotele. Dzieci z klas 1-3 wrócą do zdalnego trybu nauczania. Ograniczona zostanie również działalność galerii handlowych – otwarte pozostaną tylko placówki pocztowe, banki, przychodnie oraz sklepy spożywcze. Czy sklepy spożywcze pozostaną otwarte? Nowe obostrzenia mają obowiązywać aż do 9 kwietnia czyli przez niemal trzy tygodnie. W tym czasie Polacy będą świętować Wielkanoc, do której trzeba się przecież jakoś przygotować. Rodzi się więc pytanie czy sklepy spożywcze będą wówczas normalnie otwarte? Na szczęście odpowiedź brzmi – tak. Podobnie jak podczas poprzednich lockdownów wasze ulubione markety spożywcze pozostaną otwarte. Ponadto 28 marca jest niedzielą handlową, toteż każdy z was będzie mógł udać się tego dnia po najpotrzebniejsze produkty świąteczne. Pamiętajcie jednak, że w Wielką Sobotę, 3 kwietnia, markety będą czynne tylko do godziny 14. Z racji, że liczba zakażeń wciąż rośnie zachęcamy was do większej...

rydzyk hotele
ONS.pl
Newsy
Decyzją rządu wszystkie hotele zostały zamknięte. Hotele Rydzyka wraz z wyżywieniem są otwarte. Czy to sprawiedliwe?
Przez nałożone obostrzenia właściciele zamkniętych hoteli i restauracji bankrutują. Świetnie radzi sobie za to ojciec Tadeusz Rydzyk, który mimo zakazów przyjmuje gości w swoim hotelu.

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. W Polsce jest już rekordowo dużo zakażonych COVID-19, dlatego rząd podejmuje decyzje o zamykaniu kolejnych branż w nadziei, że to zmniejszy rozprzestrzenianie się wirusa. Polskie szpitale nie dają już sobie rady z chorymi na koronawirusa, którzy zajmują miejsca osobom cierpiącym na inne choroby. Niedawno ogłoszony zakaz przeprowadzania planowych zabiegów wstrząsnął lekarzami w całym kraju, którzy zostali zmuszeni do odwoływania zabiegów i operacji. Ponieważ sytuacja jest tak dramatyczna, ponownie zamknięte zostały między innymi baseny, galerie handlowe i hotele. Wyjątek stanowią jedynie hotele pracownicze. Ale wygląda na to, że ograniczenia nie dotyczą bardzo przedsiębiorczego redemptorysty z Torunia! Rekolekcje dla prawników u Rydzyka Z pewnością większość Polaków chciałaby normalnie świętować Wielkanoc i odwiedzić swoich bliskich. Ze względu na pandemię koronawirusa, jest to jednak w tym roku niemożliwe i większość osób pozostanie w domach. Niektórzy dla własnego bezpieczeństwa zrezygnowali także z udziału w nabożeństwach w tym czasie. Jednak podczas gdy lekarze walczą w szpitalach o życie pacjentów, a Polacy pokornie dostosowują się do ograniczeń nakładanych przez rząd z dnia na dzień, zasady zdają się nie obowiązywać w kościołach. Niektórzy poszli o krok dalej i zorganizowali… rekolekcje dla prawników. Nocleg w hotelu mimo obostrzeń Przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, w dniach 21-23 marca 2021 roku, odbywały się rekolekcje zorganizowane specjalnie dla prawników. Patronatem wydarzenia jest Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Gdyby kierować się zdrowym rozsądkiem, rekolekcje powinny się odbyć w formie zdalnej, czyli online. Taka opcja była możliwa, ale kto...

wielkanoc 2021
Pixabay
Newsy
Padł rekord zakażeń na koronawirusa. Co z zakupami na święta? Czy będą ograniczenia w sklepach?
W Polsce w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 27 tysięcy zakażeń koronawirusem! Czy czekają nas w związku z tym restrykcyjne ograniczenia?

Koronawirus jest z nami już od roku i wcale nie zwalnia tempa. Pomimo tego, że wiele osób się szczepi, wciąż przybywa zakażonych, a osoby ciężko przechodzące COVID-19 umierają. Właśnie padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Jak w obliczu tych statystyk będą wyglądały tegoroczne święta wielkanocne? Czy będzie można spotkać się z najbliższymi? Co z nowymi obostrzeniami? Poznajcie najnowsze informacje i bądźcie na bieżąco. Rekord zakażeń Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o statystykach dotyczących ilości zakażeń koronawirusem w całym kraju. Sytuacja wygląda niewesoło – dziś, 18 marca zanotowano 27 278 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem, podczas gdy tydzień temu liczba ta wynosiła niewiele ponad 21 tysięcy. Dwa tygodnie temu zakażeń było 15 tysięcy, co pokazuje, że wzrost jest naprawdę gwałtowny. Gdzie jest najwięcej zakażeń? Ministerstwo podaje dane z podziałem na województwa. Obecnie najwięcej zarażonych znajduje się w województwie mazowieckim, gdzie odnotowano 4408 nowych przypadków. Niewiele lepiej jest na Śląsku, gdzie dziś stwierdzono 3788 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie dolnośląskim, małopolskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim, liczba zakażeń wynosi dziś między 1734 a 2493. Najmniej nowych zakażonych jest na Podlasiu i w województwie opolskim, gdzie liczba nowych przypadków nie przekracza 640. Obostrzenia na Wielkanoc 2021 W związku z tak przygnębiającymi statystykami, wiele osób martwi się o przebieg tegorocznych świąt wielkanocnych. Pojawiają się pytania o to, czy będzie można spotkać się z rodziną i czy w ogóle będzie możliwy wyjazd do innego miasta. Polacy martwią się też o podstawowe sprawy, takie jak robienie zakupów. Nie wiadomo, czy nie zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia dotyczące poruszania się po sklepach....

restauracje otwarte
AdobeStock
Newsy
Czy po 12 lutego będzie można zjeść w hotelowej restauracji? Sprawdźcie, jeśli planujecie walentynkową kolację
Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podał nowe zasady, jakie będą obowiązywały od 12 lutego. Czy restauracje zostaną otwarte?

Wszyscy już od dawna czekają na to, aż skończą się związane z koronawirusem obostrzenia i będzie można wrócić do normalnego życia. Gdy to wszystko się zaczęło, pewnie nikt nie spodziewał się, że pandemia potrwa co najmniej rok! Do tego niewiele wskazuje na to, by prędko cokolwiek miało się zmienić. Na wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy plan obostrzeń, który będzie obowiązywał od 12 do 26 lutego. Nowe zasady Nie ucieszą się niestety ci, którzy czekają na otwarcie siłowni. Te obiekty nadal pozostają zamknięte i nie wiadomo, kiedy to się zmieni. Niektórzy właściciele siłowni się buntują i otwierają swoje lokale pomimo obostrzeń – argumentują, że konsultowali swoje decyzje z prawnikami i prowadzenie działalności nie jest w Polsce zakazane. Mają też spore poparcie społeczeństwa. Przydało się ono pewnie w przypadku właścicieli wyciągów narciarskich – aż 80% Polaków popierało otwarcie stoków i pewnie to wpłynęło na decyzję rządu, który wreszcie zdecydował się je otworzyć. W rzeczywistości niewiele to zmieniło, ponieważ wiele wyciągów działało normalnie jeszcze przed ogłoszeniem nowych obostrzeń. Co z restauracjami? Nie tylko siłownie wzbudzają wiele emocji. Ludzie chcą wiedzieć, kiedy będą mogli normalnie zjeść w restauracji. Przedsiębiorcy też są bardzo zniecierpliwieni. Zwracają uwagę na fakt, że w supermarketach lub galeriach handlowych jest o wiele więcej ludzi stłoczonych w jednym miejscu i to stanowi większe zagrożenie epidemiczne niż kilkanaście osób w restauracji. Właściciele lokali gastronomicznych nie domagają się bowiem całkowitego zniesienia wszystkich obostrzeń – zapewniają, że chcą po prostu pracować tak, jak latem. Wtedy obowiązywał ścisły reżim sanitarny w lokalach i nie można było zajmować...