Człowiek jest mięsożerny? Eksperci są zgodni: to nieprawda
AdobeStock
Newsy

Człowiek jest mięsożerny? Eksperci są zgodni: to nieprawda

Wiecie, do jakiego pożywienia przystosowany jest człowiek? My tak!

Dyskusja na temat słuszności wegetarianizm i weganizmu rozpoczyna się często od argumentów o tym, jakie jest biologiczne przystosowanie człowieka do spożywanego pokarmu. Czy ludzie lepiej trawią pokarm roślinny czy zwierzęcy? Wiele osób ma swoje zdanie na ten temat, ale odpowiedź tak naprawdę jest jedna. Poznajcie ją.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Do jakiego pokarmu przystosowany jest człowiek?

Może nie będzie dla nikogo z was zdziwieniem, że człowiek jest wszystkożerny. Oznacza to, że możecie czerpać zarówno zwierzęcy, jak i roślinny pokarm, by dobrze funkcjonować. Jest kilka przystosowań organizmu, które dają za tym argumenty:

  • Ludzie mają kły – ostre zęby są przystosowaniem do jedzenia pokarmu mięsnego. Lepiej pozwalają na odcinanie kęsów takiego pożywienia.
  • Ludzie mają siekacze – tylne zęby służą bardziej do rozcierania pokarmu, niż odrywania kęsów. To przystosowane do jedzenia pokarmu roślinnego. Podobne zęby mają wszystkie przeżuwacze: krowy, kozy, barany.
  • Ludzie mają stosunkowo krótkie jelito – to argument za przystosowaniem do mięsnego pokarmu. Pokarm odzwierzęcy jest ogólnie bardziej naładowany energią i wszystko jest w nim mocniej zagęszczone. Dla naszych przodków było to więc bardziej wydajne źródło energii. Ludzie nie wytworzyli np. wielokomorowego żołądka, jaki ma krowa, która odżywia się tylko roślinami.
  • W ludzkim jelicie znajdują się bakterie jelitowe – to przystosowanie, które pozwala ludziom lepiej wykorzystywać pokarm roślinny w diecie. Bakterie pomagają trawić rośliny (szczególnie błonnik pokarmowy, który normalnie nie jest dla ludzi strawny).
Zobacz także
Starają się jeść jak w epoce kamienia łupanego. Ten trend ma coraz więcej wyznawców. Po co to robią?

Dieta paleo – dieta naszych przodków. Zasady, właściwości, wady i zalety

Uczniowie nie wiedzą co to włoszczyzna

Młodzi ludzie nie mają pojęcia o kulinariach! „Włoszczyzna? To chyba mięso…”

Czy trzeba jeść zarówno rośliny, jak i mięso?

Mimo tego, że ludzie są wszystkożerni, niektóre pokarmy są konieczne do spożywania, a inne nie.

Człowiek zdecydowanie przeżyje bez jedzenia mięsa i pokarmu odzwierzęcego. Można cieszyć się dobrym zdrowiem nie jedząc nabiału, mięsa, jaj. Wszystkie składniki są dostępne także w pokarmie roślinnym. Wyjątkiem jest witamina B12, którą weganie muszą suplementować. Rośliny też zawierają pełnowartościowe białka, żelazo i inne minerały.

Ludzie nie są za to w stanie przeżyć bez jedzenia warzyw i owoców oraz innych roślinnych pokarmów. Z roślin trzeba na przykład czerpać witaminę C.

Czytaj także:

Polacy zrezygnują ze schabowego dla ratowania klimatu? Wyniki badania zaskakują
Adobe Stock
Newsy
Polacy zrezygnują ze schabowego z tego zaskakującego powodu? Wyniki badania zaskakują
Przeprowadzono badania dotyczące opinii Polaków w sprawie pogarszania się klimatu na ziemi. Czy bylibyście w stanie ograniczyć spożywanie mięsa w imię ekologii?

Dyskusja o globalnym ociepleniu i nadciągającej katastrofie klimatycznej ma się w Polsce coraz lepiej. Częściej mówi się między innymi o jak najpilniejszym zamykaniu kopalni węgla, zero emisyjności i po prostu o ekologii. „Zielona” kampania trwa więc w najlepsze. Jednym z punktów walki o lepszą przyszłość dla planety stała się dla niektórych potrzeba ograniczenia spożycia mięsa. Nie tylko ze względu na los zwierząt hodowlanych, ale także z powodu innych czynników. Czy działanie człowieka ma wpływ na globalne ocieplenie? Wśród nich znajduje się między innymi to, że światowa hodowla bydła ma znacząco przyczyniać się do emisji CO2 do atmosfery – według niektórych badań nawet bardziej, niż szkody czynione przez samochody i ich spaliny. Drugim powodem przywoływanym przez ekologów jako argument za ograniczeniem  jedzenia mięsa jest koszt produkcji szynki, wędliny i innych podobnych smakołyków. Wiąże się to nie tylko z cierpieniem zwierząt, ale także z wykorzystaniem dużej ilości energii, wody i pasz. Mięsożercy na razie twardo stoją na swoich stanowiskach. Zwolennicy tradycyjnego odżywiania uważają, że to nie człowiek winny jest pogarszającemu się klimatowi i postępującej degradacji środowiska. Przyczyn w tym stanie rzeczy upatrują w czynnikach zewnętrznych, niezależnych od ludzi. Czy Polacy są gotowi odstawić schabowego dla natury? Odrzućmy na razie te bardziej ideologiczne niż naukowe spory i przyjrzyjmy się faktom i liczbom. Tak zwane cyferki zawarte w badaniu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego mówią co nieco o tym, jakie jest podejście Polaków do ekologicznych przewartościowań i transformacji. Raport pt. „Polacy o globalnym ociepleniu” może niektórych zaskoczyć. Okazało się, że niemal 40%...

Co lepsze: surowe czy gotowane jedzenie? Jedna metoda dostarcza więcej witamin, druga ułatwia trawienie.
Adobe Stock
Newsy
Co lepsze: surowe czy gotowane jedzenie? Jedno dostarcza więcej witamin, drugie ułatwia trawienie
Czasem łatwiej schrupać surową marchew niż ją ugotować. Wołowina ceniona jest zarówno jako pieczeń jak i tatar. Z kolei drobiu raczej nie zjecie bez gotowania. Co gotować, a czego nie warto?

Powszechnie wiadomo, że gotowanie i poddawanie obróbce cieplnej pokarmów pozbawia je witamin i części wartości odżywczych. Czy zatem surowa żywność jest zdrowsza? I czy naprawdę zdrowe jest jedzenie wyłącznie surowizny? Wyjaśniamy też co lepiej jeść na surowo, a co po ugotowaniu. Zalety i wady surowej żywności To prawda, że obróbka termiczna niszczy bezpowrotnie wiele witamin, np. witaminę C, czy witaminy z grupy B. Poza tym w surowych produktach znajduje się więcej aktywnych enzymów trawiennych, które wspierają i przyspieszają trawienie pokarmów. Jedząc surowe owoce i warzywa możecie zjeść ich mniej i dostarczyć sobie odpowiednich ilości witamin. Także surowe mięso i ryby mają kilkakrotnie więcej substancji odżywczych, w tym kwasów omega-3 niż te, które zostały ugotowanie, usmażone czy upieczone. W związku z wartościami, jakie dla organizmu niesie spożywanie surowego jedzenia, powstał nawet skrajny odłam wegetarianizmu – witarianizm, którego zwolennicy jedzą wyłącznie surową, roślinną żywność. Spożywanie jedynie surowej żywności ma jednak także wiele wad. Należą do nich: Ryzyko zatrucia. Zakażenie mikrobiologiczne, a nawet pasożytnicze wzrasta, jeśli produkty nie są poddane obróbce cieplnej. Nawet jajka pochodzące z bezpiecznej hodowli mogą być zarażone bakteriami salmonelli. Reżim sanitarny. Z powyższych powodów każdy produkt powinien być starannie umyty. Bakterie nie zostaną przecież usunięte pod wpływem wysokiej temperatury Wysoki koszt. Produkty, np. mięso i ryby przeznaczone do spożycia na surowo muszą być znacznie wyższej jakości, a więc dużo droższe od tych zwykłych Trudniejsze żucie i trawienie. Produkty surowe są znacznie trudniejsze do przetworzenia i strawienia przez nasz układ pokarmowy Jakie są wartości ugotowania...

Jak przechowywać surowe mięso? Po upływie tego czasu musi trafić do garnka
Adobe Stock
Newsy
Codziennie je surowe mięso, żeby sprawdzić, co się stanie. Czy to bezpieczne?
Pewien mężczyzna rozpoczął nietypowy „eksperyment”, aby sprawdzić, jak długo może przeżyć, jedząc tylko surowe mięso. Ostrzegamy - nie próbujcie powtarzać tego w swoim domu.

Pewien internetowy celebryta postanowił przejść na bardzo dziwaczną dietę, w ramach której zaczął spożywać surowe i nie poddane najmniejszej obróbce mięso. Mężczyzna założył konto na Instagramie, na którym codziennie publikuje filmy, na których widzimy, jak ze smakiem przeżuwa niegotowane piersi z kurczaka, surowe steki z antrykotu a całość popija rozbełtanymi jajkami lub mlekiem. Dziś przypada 77. dzień jego eksperymentu. Jego ostatni post ukazuje, jak je kawałek surowego mięsa mielonego: - Cegła z posiekanej krowy i mleka owczego. Mielona wołowina stała się moim ulubionym posiłkiem - przyznaje na Instagramie.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Boys Who Can Cook 😍 (@boyswhocancook) Jak wpadł na ten dziwaczny pomysł? Autor eksperymentu Raw Meat Experiment zdradził, że wcześniej po spożyciu przetworzonej żywności „zawsze czuł się jak g****”, zanim zdał sobie sprawę, że może zmienić swoją dietę. Mężczyzna był przez około 10 lat weganinem, aby sprawdzić, czy to zmieni jego podejście do jedzenia, a potem poszedł w zupełnie innym kierunku i głównie jadł steki i jajka.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Raw Meat Experiment (@rawmeatexperiment) Influencer twierdzi, że dramatyczna zmiana diety spowodowała poważne problemy w...

Oto jak schudnąć zmieniając tylko....naczynia. Proste i skuteczne sposoby na zrzucenie kilogramów bez zmiany diety
Adobe Stock
Newsy
Jak schudnąć zmieniając tylko naczynia? Oto proste sposoby na zrzucenie kilogramów bez zmiany diety
Nie uwierzycie jak łatwo można ograniczyć ilość spożywanych kalorii i zrzucić kilka kilogramów. Wystarczy do swoich posiłków wprowadzić kilka drobnych zmian.

Zdecydowalibyście się na dietę, gdyby to nie było takie trudne i nie wymagało wyrzeczeń? Mamy dobrą wiadomość. Żeby schudnąć, nie zawsze trzeba zmieniać sposób odżywiania się, opracowywać skomplikowane diety, a potem ich przestrzegać. Czasem, żeby zrzucić parę kilo, wystarczy zmienić... talerze. Ilość jedzenie jest tak samo ważna jak jego jakość Nawet jeśli dbacie o to, co jecie, staracie się kupować zdrowe składniki i włączać do diety owoce i warzywa, a ograniczać mięso, nie musi to mieć wpływu na prawidłową wagę. Zdrowych posiłków można jeść za dużo i tym samym dostarczać sobie zbyt dużo kalorii. Powodem tycia nie zawsze jest spożywanie tłustych, kalorycznych i niezdrowych pokarmów. Chodzi o dostarczenie sobie większej ilości kalorii niż organizm zużywa w ciągu dnia. Proponujemy kilka sposobów na ograniczenie ilości zjadanej żywności: Używajcie mniejszych talerzy. To najprostszy sposób na zmniejszenie ilości jedzenia, które szykujecie sobie na posiłek. Na mały talerz nie zmieści zbyt duża porcja. Jednocześnie mniejsza ilość jedzenia tak podana będzie sprawiała wrażanie pełnej porcji Używajcie mniejszych kubków i szklanek. Dotyczy to sytuacji, gdy pijecie napoje kaloryczne. Wtedy korzystanie z wąskich czy niskich szklanek spowoduje, że słodkiego czy kalorycznego napoju wypijecie mniej i dostarczycie sobie mniej kalorii. Pamiętajcie: herbata i kawa z cukrem i mlekiem to napoje dostarczające sporej dawki kalorii, ale już czarna i gorzka herbata czy kawa zawierają 0 kcal. Możecie je pić bez ograniczeń. Także woda nie zawiera kalorii. Zwróćcie uwagę, aby w ciągu dnia spożywać minimum 2 l płynów Używajcie patelni teflonowych, które pozwalają smażyć bez tłuszczu oraz garnków do gotowania na parze. Tak przygotowane posiłki dodatkowo ograniczą ilość dziennych...