Człowiek jest mięsożerny? Eksperci są zgodni: to nieprawda
AdobeStock
Newsy

Człowiek jest mięsożerny? Eksperci są zgodni: to nieprawda

Wiecie, do jakiego pożywienia przystosowany jest człowiek? My tak!

Dyskusja na temat słuszności wegetarianizm i weganizmu rozpoczyna się często od argumentów o tym, jakie jest biologiczne przystosowanie człowieka do spożywanego pokarmu. Czy ludzie lepiej trawią pokarm roślinny czy zwierzęcy? Wiele osób ma swoje zdanie na ten temat, ale odpowiedź tak naprawdę jest jedna. Poznajcie ją.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Do jakiego pokarmu przystosowany jest człowiek?

Może nie będzie dla nikogo z was zdziwieniem, że człowiek jest wszystkożerny. Oznacza to, że możecie czerpać zarówno zwierzęcy, jak i roślinny pokarm, by dobrze funkcjonować. Jest kilka przystosowań organizmu, które dają za tym argumenty:

  • Ludzie mają kły – ostre zęby są przystosowaniem do jedzenia pokarmu mięsnego. Lepiej pozwalają na odcinanie kęsów takiego pożywienia.
  • Ludzie mają siekacze – tylne zęby służą bardziej do rozcierania pokarmu, niż odrywania kęsów. To przystosowane do jedzenia pokarmu roślinnego. Podobne zęby mają wszystkie przeżuwacze: krowy, kozy, barany.
  • Ludzie mają stosunkowo krótkie jelito – to argument za przystosowaniem do mięsnego pokarmu. Pokarm odzwierzęcy jest ogólnie bardziej naładowany energią i wszystko jest w nim mocniej zagęszczone. Dla naszych przodków było to więc bardziej wydajne źródło energii. Ludzie nie wytworzyli np. wielokomorowego żołądka, jaki ma krowa, która odżywia się tylko roślinami.
  • W ludzkim jelicie znajdują się bakterie jelitowe – to przystosowanie, które pozwala ludziom lepiej wykorzystywać pokarm roślinny w diecie. Bakterie pomagają trawić rośliny (szczególnie błonnik pokarmowy, który normalnie nie jest dla ludzi strawny).
Zobacz także
Starają się jeść jak w epoce kamienia łupanego. Ten trend ma coraz więcej wyznawców. Po co to robią?

Dieta paleo – dieta naszych przodków. Zasady, właściwości, wady i zalety

Uczniowie nie wiedzą co to włoszczyzna

Młodzi ludzie nie mają pojęcia o kulinariach! „Włoszczyzna? To chyba mięso…”

Czy trzeba jeść zarówno rośliny, jak i mięso?

Mimo tego, że ludzie są wszystkożerni, niektóre pokarmy są konieczne do spożywania, a inne nie.

Człowiek zdecydowanie przeżyje bez jedzenia mięsa i pokarmu odzwierzęcego. Można cieszyć się dobrym zdrowiem nie jedząc nabiału, mięsa, jaj. Wszystkie składniki są dostępne także w pokarmie roślinnym. Wyjątkiem jest witamina B12, którą weganie muszą suplementować. Rośliny też zawierają pełnowartościowe białka, żelazo i inne minerały.

Ludzie nie są za to w stanie przeżyć bez jedzenia warzyw i owoców oraz innych roślinnych pokarmów. Z roślin trzeba na przykład czerpać witaminę C.

Czytaj także:

Polacy zrezygnują ze schabowego dla ratowania klimatu? Wyniki badania zaskakują
Adobe Stock
Newsy
Polacy zrezygnują ze schabowego z tego zaskakującego powodu? Wyniki badania zaskakują
Przeprowadzono badania dotyczące opinii Polaków w sprawie pogarszania się klimatu na ziemi. Czy bylibyście w stanie ograniczyć spożywanie mięsa w imię ekologii?

Dyskusja o globalnym ociepleniu i nadciągającej katastrofie klimatycznej ma się w Polsce coraz lepiej. Częściej mówi się między innymi o jak najpilniejszym zamykaniu kopalni węgla, zero emisyjności i po prostu o ekologii. „Zielona” kampania trwa więc w najlepsze. Jednym z punktów walki o lepszą przyszłość dla planety stała się dla niektórych potrzeba ograniczenia spożycia mięsa. Nie tylko ze względu na los zwierząt hodowlanych, ale także z powodu innych czynników. Czy działanie człowieka ma wpływ na globalne ocieplenie? Wśród nich znajduje się między innymi to, że światowa hodowla bydła ma znacząco przyczyniać się do emisji CO2 do atmosfery – według niektórych badań nawet bardziej, niż szkody czynione przez samochody i ich spaliny. Drugim powodem przywoływanym przez ekologów jako argument za ograniczeniem  jedzenia mięsa jest koszt produkcji szynki, wędliny i innych podobnych smakołyków. Wiąże się to nie tylko z cierpieniem zwierząt, ale także z wykorzystaniem dużej ilości energii, wody i pasz. Mięsożercy na razie twardo stoją na swoich stanowiskach. Zwolennicy tradycyjnego odżywiania uważają, że to nie człowiek winny jest pogarszającemu się klimatowi i postępującej degradacji środowiska. Przyczyn w tym stanie rzeczy upatrują w czynnikach zewnętrznych, niezależnych od ludzi. Czy Polacy są gotowi odstawić schabowego dla natury? Odrzućmy na razie te bardziej ideologiczne niż naukowe spory i przyjrzyjmy się faktom i liczbom. Tak zwane cyferki zawarte w badaniu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego mówią co nieco o tym, jakie jest podejście Polaków do ekologicznych przewartościowań i transformacji. Raport pt. „Polacy o globalnym ociepleniu” może niektórych zaskoczyć. Okazało się, że niemal 40%...

Oto jak schudnąć zmieniając tylko....naczynia. Proste i skuteczne sposoby na zrzucenie kilogramów bez zmiany diety
Adobe Stock
Newsy
Jak schudnąć zmieniając tylko naczynia? Oto proste sposoby na zrzucenie kilogramów bez zmiany diety
Nie uwierzycie jak łatwo można ograniczyć ilość spożywanych kalorii i zrzucić kilka kilogramów. Wystarczy do swoich posiłków wprowadzić kilka drobnych zmian.

Zdecydowalibyście się na dietę, gdyby to nie było takie trudne i nie wymagało wyrzeczeń? Mamy dobrą wiadomość. Żeby schudnąć, nie zawsze trzeba zmieniać sposób odżywiania się, opracowywać skomplikowane diety, a potem ich przestrzegać. Czasem, żeby zrzucić parę kilo, wystarczy zmienić... talerze. Ilość jedzenie jest tak samo ważna jak jego jakość Nawet jeśli dbacie o to, co jecie, staracie się kupować zdrowe składniki i włączać do diety owoce i warzywa, a ograniczać mięso, nie musi to mieć wpływu na prawidłową wagę. Zdrowych posiłków można jeść za dużo i tym samym dostarczać sobie zbyt dużo kalorii. Powodem tycia nie zawsze jest spożywanie tłustych, kalorycznych i niezdrowych pokarmów. Chodzi o dostarczenie sobie większej ilości kalorii niż organizm zużywa w ciągu dnia. Proponujemy kilka sposobów na ograniczenie ilości zjadanej żywności: Używajcie mniejszych talerzy. To najprostszy sposób na zmniejszenie ilości jedzenia, które szykujecie sobie na posiłek. Na mały talerz nie zmieści zbyt duża porcja. Jednocześnie mniejsza ilość jedzenia tak podana będzie sprawiała wrażanie pełnej porcji Używajcie mniejszych kubków i szklanek. Dotyczy to sytuacji, gdy pijecie napoje kaloryczne. Wtedy korzystanie z wąskich czy niskich szklanek spowoduje, że słodkiego czy kalorycznego napoju wypijecie mniej i dostarczycie sobie mniej kalorii. Pamiętajcie: herbata i kawa z cukrem i mlekiem to napoje dostarczające sporej dawki kalorii, ale już czarna i gorzka herbata czy kawa zawierają 0 kcal. Możecie je pić bez ograniczeń. Także woda nie zawiera kalorii. Zwróćcie uwagę, aby w ciągu dnia spożywać minimum 2 l płynów Używajcie patelni teflonowych, które pozwalają smażyć bez tłuszczu oraz garnków do gotowania na parze. Tak przygotowane posiłki dodatkowo ograniczą ilość dziennych...

mięso w sklepie
AdobeStock
Newsy
Salmonella w polskim mięsie. Już 5 osób zmarło z powodu zatrucia
W sklepach w Wielkiej Brytanii wycofano ze sprzedaży produkty z mięsem z kurczaka pochodzącego z Polski. Mięso jest prawdopodobnie skażone bakteriami salmonelli. Na chwilę obecną jest zatrutych kilkaset osób, a niestety pięć z nich zmarło.

Brytyjski odpowiednik polskiego Głównego Inspektoratu Sanitarnego wycofał ze sklepów i sprzedaży produkty mięsne z udziałem kurczaka. Kilkaset osób zatruło się po spożyciu tych produktów w Wielkiej Brytanii, zaś pięć osób zmarło. Import mięsa z Polski Kurczak wyprodukowany w Polsce został przetransportowany do Wielkiej Brytanii, gdzie następnie został przetworzony na inne produkty w postaci kurczaka w panierce. Te wyroby były przeznaczone do szybkiego, samodzielnego przygotowania w domu. Były sprzedawane w większych sieciowych sklepach.  Zakażony produkt Według Brytyjskiej Food Agency mięso z kurczaka było skażone bakteriami salmonelli. Poprzez spożycie wyrobów z udziałem tego mięsa setki osób zatruło się, a niestety pięć zmarło. Sprawa związana z tym produktem jest nadal wyjaśniana. Niebezpieczne bakterie salmonelli Bakterie salmonelli są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Mogą się nimi zarazić zarówno ludzie jak i zwierzęta. Najczęściej spotyka się je w mięsie drobiowym bądź jajach. Do zakażenia tą bakterią może dojść w trzech przypadkach: drogą pokarmową - poprzez spożycie skażonego mięsa, jaj, mleka, a nawet majonezu, bezpośredni kontakt z inną zakażoną osobą bądź zwierzęciem, poprzez picie zakażonej wody zanieczyszczonej odchodami, wówczas najczęściej powstają epidemie wodne.   Objawy zakażenia salmonellą Pierwsze konsekwencje zarażenia się tą bakterią występują po około 10-48 godzinach od styczności ze skażonym produktem. Wówczas wytwarza się reakcja zapalna w jelicie. Bakterie z tej części ciała mogą swobodnie przemieścić się do innych narządów jak wątroba czy węzły chłonne. Osoby mające niższą odporność są bardziej narażone na tego typu zakażenia, gdyż bakteria salmonelli może ostatecznie...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularny produkt spożywczy. Wykryto w nim salmonellę
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu produktu skażonego salmonellą. Sprawdźcie, czy przypadkiem nie macie go w swojej kuchni.

Główny Inspektorat Sanitarny przekazał właśnie komunikat, w którym poinformował o wycofaniu produktu skażonego salmonellą . Chodzi o sezam popularnej marki Kresto. Jedna z partii tego produktu jest zanieczyszczona pałeczkami salmonelli, a jej spożycie może doprowadzić do poważnego zatrucia. O jaki konkretnie produkt chodzi? GIS wycofuje sezam skażony salmonellą GIS poinformował na swojej stronie, że partia sezamu Kresto została wycofana: Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała producenta/dystrybutora o negatywnych wynikach badań przedmiotowego produktu oraz zobowiązała przedsiębiorcę do podjęcia działań zgodnie z procedurą postępowania z wyrobem niezgodnym z wymaganiami – czytamy na oficjalnej stronie GIS. Produkt jest obecnie wycofywany ze sklepów pod ścisłym nadzorem Organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Szczegóły dotyczące produktu: Produkt - KRESTO SEZAM, 500 g Producent - VOG Polska Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 8, 96-100 Skierniewice Kraj pochodzenia: SOMALIA Numer partii - L 210791V858 Najlepiej spożyć przed - 30.09.2022 Zdjęcia skażonego produktu: GIS przestrzega przed spożywaniem skażonej partii sezamu. Jeśli kupiliście go w sklepie odnieście go do tego sklepu lub wyrzućcie do kosza. Czym może grozić spożycie jedzenia skażonego salmonellą? Bakterie salmonelli są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Mogą się nimi zarazić zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Najczęściej bakterie te spotyka się w mięsie drobiowym bądź jajach. Do zakażenia salmonellą może dojść: drogą pokarmową - poprzez spożycie skażonego mięsa, jaj, mleka, a nawet majonezu i innych produktów bezpośredni kontakt z inną zakażoną osobą bądź zwierzęciem poprzez picie zakażonej wody zanieczyszczonej odchodami Objawy zakażenia...