Często zapominacie o zjedzeniu obiadu? Szybko odczujecie negatywne skutki
AdobeStock
Newsy

Często zapominacie o zjedzeniu obiadu? Szybko odczujecie negatywne skutki

Nieregularne jedzenie i omijanie posiłków to plaga naszych czasów. Jeżeli wam też zdarza się nie zjeść obiadu, to ostrzegamy – niesie to za sobą poważne konsekwencje.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 13, 2021

Żyjemy coraz szybciej. Niektórzy z braku czasu na ciepły posiłek w ciągu dnia albo nie jedzą nic, albo zjadają tylko jabłko lub słodkiego batonika zamiast obiadu. Jednak takie postępowanie grozi złymi konsekwencjami dla organizmu! Sprawdźcie, jak omijanie posiłków wpływa na wasze zdrowie.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Dlaczego nie można pomijać obiadu?

Specjaliści ostrzegają, że nieregularne posiłki lub omijanie niektórych z nich (zwłaszcza obiadu) niesie za sobą negatywne skutki. Dr Brooke Scheller opowiedziała o tym, dlaczego regularne odżywianie się jest tak ważne:

Obiad (lunch) to kluczowy składnik naszej diety, który stanowi jedną trzecią dziennego spożycia pokarmów. To posiłek, który ma zapewnić nam energię na cały dzień w pracy(…)Omijanie przerwy na obiad w pracy sprawi, że po południu będziemy mniej produktywni, a wieczorem zjemy za dużo lub będziemy zajadać stres.

Zobacz także

Objadanie się w ciągu dnia

Jedną z konsekwencji omijania obiadu i jedzenia w biegu jest objadanie się później w ciągu dnia. Organizm prędzej czy później upomni się o kalorie, których mu nie dostarczono! Dr Scheller przypomina:

Jeżeli jemy za mało w ciągu dnia, to zwykle nadrabiamy to wieczorem objadając się niezdrowymi przekąskami.

Spadek energii po południu

Ludzie rezygnujący ze zjedzenia obiadu zwykle robią to bez trudu, ponieważ ich organizm czerpie energię ze śniadania. Jednak po południu, gdy zapasy się wyczerpią, ciało zacznie odmawiać współpracy! Burczy wam wtedy w brzuchu, boli was głowa, jesteście rozdrażnieni i nie macie energii do działania.

Ważne jest nie tylko to czy w ogóle jecie obiad, ale też co wtedy jecie. Według Dr Schiller niewłaściwie skomponowany posiłek może dodatkowo wzmocnić nieprzyjemnie objawy i zmęczenie po południu:

Czy zdarza się wam mieć złe samopoczucie około godziny 14? Ziewanie, spadek energii i ogromna ochota na coś słodkiego i niezdrowego? Myślicie wtedy o słodyczach, kawie i chipsach. Za to uczucie odpowiada jedzenie, które spożyliście na obiad.

Wahania poziomu cukru we krwi

Niezjedzenie obiadu lub zastąpienie go niezdrową przekąską bogatą w cukier powoduje wahania poziomu cukru we krwi, które przekładają się na bardzo złe samopoczucie, w tym zmęczenie, trudności z koncentracją, szybkie odczuwanie głodu i przejadanie się.

Niedobór witamin

Omijanie posiłków to oczywiście także niedostarczanie organizmowi witamin i minerałów, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Osoby, które jedzą nieregularnie często cierpią na niedobór różnych witamin. A może tego łatwo uniknąć planując odpowiednio swoje posiłki!

Czytaj także:

Komentarze