Część emerytów ledwo ma na chleb, a Joanna Senyszyn pobiera aż 2 emerytury. Kwota rzuca na kolana
ONS.pl
Newsy

Część emerytów ledwo ma na chleb, a Joanna Senyszyn pobiera aż 2 emerytury. Kwota rzuca na kolana

Emerytura emeryturze nie równa. Nie ma co do tego wątpliwości, kiedy porówna się najniższe świadczenie tego rodzaju z tym, co otrzymuje co miesiąc na konto posłanka SLD Joanna Senyszyn.
Hubert Rój
czerwiec 01, 2021

Dola emeryta w Polsce jest często nie do pozazdroszczenia. Lekarstwa, czynsz, żywność, opłaty – jeśli odejmiemy wszystkie te koszty od minimalnej emerytury wynoszącej ledwo ponad 1000 zł netto, będziemy mieli jasny obraz finansowej nędzy wielkiej części starszych Polaków.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego większość emerytów narzeka na wysokość emerytury?

Trzeba powiedzieć oczywiście, że emeryci mogą w ostatnim czasie liczyć na dodatkowe świadczenia, takie jak choćby 13. i 14. emerytura, która w istocie jest po prostu podwyżką emerytury. Innym finansowym zastrzykiem są dodatkowe socjalne programy wsparcia, takie jak tzw. 400 plus.

Z drugiej jednak strony lwią część świadczeń „zżerają” podwyżki między innymi żywności, która drożeje w wyniku inflacji. Złość seniorów staje się jeszcze bardziej zrozumiała, kiedy do wiadomości publicznej trafiają informacje o tym, ile zarabiają politycy. Także i ci emerytowani.

W ostatnim czasie do wiadomości publicznej przedostała się informacja o uposażeniu Joanny Senyszyn, obecnej posłanki Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Kwota, którą co miesiąc dostaje na konto 72-letnia polityk, robi wrażenie.

Zobacz także

Jak wysoką emeryturę dostaje Joanna Senyszyn?

Przede wszystkim ma to związek z tym, że była europosłanka dostaje świadczenie z dwóch źródeł. Po pierwsze, od dwóch lat jest to niemała emerytura wypłacana przez ZUS – Senyszyn to profesor nauk ekonomicznych i wieloletnia wykładowczyni na wyższych uczelniach.

Po drugie olbrzymi zastrzyk gotówki spływa do Senyszyn z Parlamentu Europejskiego. Dlaczego? Takie świadczenie przysługuje wszystkim byłym europarlamentarzystom. Senyszyn była deputowaną do unijnego organu w latach 2009-2014.

Podsumujmy więc kwoty, na które może liczyć charyzmatyczna posłanka lewicy:

  • Emerytura z ZUS-u:  154 348,18 złotych rocznie, czyli 12 861,93 zł miesięcznie
  • Świadczenie byłej europosłanki: 83 tysięcy złotych rocznie, czyli 7 tys. zł miesięcznie
  • Łącznie daje to niemal 20 tys. zł netto miesięcznie

Do wszystkich przychodów Joanny Senyszyn należy doliczyć jeszcze jedną ważną pozycję, czyli uposażenie z tytułu sprawowania mandatu posła na Sejm RP w wysokości ok. 10 tys. zł brutto. Nie wspomnimy już o poselskich dietach i innych źródłach dochodu. Cóż, i bez nich cała kwota robi piorunujące wrażenie…

Które gwiazdy skarżyły się na zbyt niską emeryturę?

Z wysokością swoich emerytur nie może się pogodzić cała masa starszych polskich gwiazd. Pisaliśmy już o Laurze Łącz, która narzekała na głodowe emerytury. O niskim świadczeniu trzeba mówić także w przypadku Rudiego Schubertha. Ten jednak ratuje swój budżet dodatkową działalnością – piosenkarz prowadzi biznes wędliniarski.

Czytaj także:

Komentarze
Jarosław Kaczyński i uczta
Paweł Kibitlewski/ons.pl, Adobe Stock
Newsy Stać go nawet na największe rarytasy. Wiemy, ile zarabia prezes Jarosław Kaczyński
Kryzys koronawirusowy trwa, Polacy muszą często zaciskać pasa. Inaczej jest w przypadku prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński ze swoimi zarobkami nie musi sobie niczego odmawiać.
Hubert Rój
listopad 30, 2020

Kto jak kto, ale politycy nie muszą polować na okazję w sklepach i rozważać, czy na obiad lepsza będzie gęś, czy tańszy kurczak. Głośno było przed laty o kulinarnych upodobaniach polityków. Ogólnonarodowa dyskusja przetoczyła się w Polsce wokół sprawy ośmiorniczek i tzw. podsłuchowej. Głos obecnego wicepremiera nie znalazł się ostatecznie na nagraniach z restauracji „Sowa i przyjaciele”. Wystarczy jednak zajrzeć do oświadczeń majątkowych Kaczyńskiego, by dojść do prostych wniosków – bieda prędko prezesowi w oczy nie zajrzy. Prezes śpi spokojnie Serialowe gwiazdy od dawna już narzekają w mediach na trudności finansowe. Zwykli Polacy z kolei z pokorą muszą znosić ekonomiczne trudy pandemii COVID-19. Na swój los nie uskarża się szef PiS-u. Przestanie to dziwić, gdy dowiemy się, ile zarabia… Rzut oka na regularnie składane oświadczenie majątkowe przez posła Kaczyńskiego i sprawa jest jasna. W 2019 roku prezes deklarował łączne roczne zarobki w wysokości niemal 200 tys. złotych. Na tę kwotę składają się diety poselskie, emerytura wypłacana z ZUS-u i inne przychody. Miesięczne zarobki Jarosława Kaczyńskiego to więc ok. 17 tys. złotych. Dla przeciętnego zjadacza chleba to kwota wprost astronomiczna. Kawior, żabie udka, wykwintne mięsne pieczenie – dla prezesa Kaczyńskiego nie są to dania niedostępne. Możni tego świata Druga strona medalu jest jednak taka, że obecny wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego słynie raczej z mało wystawnego trybu życia. Jeszcze inne światło na zarobki szefa Prawa i Sprawiedliwości rzucają pieniądze, które pobierają co miesiąc głowy innych państw. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zarabia rocznie 275 tys, ale za to w twardej, brytyjskiej walucie. Zarobki Angeli Merkel to jeszcze inna, znacznie wyższa półka –...

Przeczytaj