Czai się w mięsie, a konsekwencje są bardzo poważne. Jest więcej przypadków niż rok temu
Getty Images
Newsy

Czai się w mięsie, a konsekwencje są bardzo poważne. Jest więcej przypadków niż rok temu

Ilość przypadków zachorowania na tę przypadłość jest znacznie wyższa niż przed rokiem, co może budzić niepokój. By tego uniknąć, należy sztywno trzymać się kilku prostych zasad podczas przygotowania posiłków mięsnych - to pomoże zminimalizować ryzyko i ochronić zdrowie.

W ostatnich raportach epidemiologicznych, jakie podał Narodowy Instytut Zdrowia PZH, znalazła się informacja o przypadkach zachorowań na włośnicę. Z raportów wynika, że w czasie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 odnotowano 12 przypadków zachorowania.

Jest to o tyle niepokojąca informacja, że w tym samym czasie w zeszłym roku nie było w Polsce ani jednego przypadku włośnicy. Co to za choroba i jak się przed nią chronić?

Czym jest włośnica?

Włośnica jest chorobą pasożytniczą, którą wywołuje kontakt z larwami włośnia. Dochodzi do tego na skutek spożycia mięsa, w którym się one znalazły. Larwy pasożyta mogą przenosić zarówno dzikie zwierzęta leśne (lisy, dziki, wilki, kuny, rysie czy niedźwiedzie), jak i gospodarskie (konie, owce, świnie, psy, koty). 

Zobacz także
surowe mięso bakterie

Jak obchodzić się z surowym mięsem? Jeden błąd i zatrucie gotowe

Kupiliście mięso i wypływa z niego czerwony płyn? To wcale nie musi być krew. Lepiej usiądźcie

Kupiliście mięso i wypływa z niego czerwony płyn? To wcale nie musi być krew. Lepiej usiądźcie

Jak można się zarazić włośnicą?

Jak już wspomnieliśmy, u ludzi włośnica rozwija się poprzez zjedzenie mięsa chorych zwierząt, w którym znalazły się larwy włośnia. Co istotne, dzieje się tak w sytuacji, gdy mięso jest surowe, niedogotowane lub niedostatecznie uwędzone.

To właśnie dlatego tak ważna jest obróbka termiczna mięsa oraz zachowanie najwyższych standardów higieny - zarówno w restauracjach, jak i domowych kuchniach. Pamiętajmy więc, by zawsze myć ręce po tym, jak dotykaliśmy surowego mięsa, a także wszystkie sprzęty i narzędzia, jakie miały z nim kontakt. To przede wszystkim noże i deski do krojenia.  

Objawy włośnicy

Włośnica jest groźną chorobą, dlatego w razie wystąpienia objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Oznakami zachorowania mogą być:

  • gorączka

  • obrzęk wokół oczu

  • bóle mięśni i głowy

  • osłabienie

  • wysypka, pokrzywka na skórze

  • zapalenie płuc

Do objawów zalicza się też zaburzenia świadomości, zapalenie mięśnia sercowego czy różnego rodzaju niedowłady. 

Jak ustrzec się przed włośnicą?

Najprostszym rozwiązaniem jest spożywanie mięsa, które pochodzi ze sprawdzonego źródła i zostało wcześniej przebadane. Lepiej więc odmówić sobie lokalnych wyrobów mięsnych jeśli nie mamy pewności co do ich pochodzenia. To samo dotyczy choćby dziczyzny - nie jedzmy takiego mięsa, jeżeli nie wiemy czy przeszło ono kontrolę weterynaryjną.