Cudze chwalicie, a na Podlasiu jest taki skarb, że parmezan i gouda mogą się schować. Kupicie go w każdym markecie
Wikimedia Commons
Newsy

Cudze chwalicie, a na Podlasiu jest taki skarb, że parmezan i gouda mogą się schować. Kupicie go w każdym markecie

Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć pyszne, regionalne smaki. Istnieją w Polsce niedoceniane i mało znane produkty, które pokochacie już po pierwszym kęsie. Przykładem jest ten pochodzący z Podlasia ser.

W poszukiwaniu nowych smaków można się wybrać na wycieczkę po innych krajach, choć czasami wystarczy po prostu przyjrzeć się temu, co polskie i lokalne. Na przykład ser - jednym z bardziej znanych, polskich skarbów jest oscypek.

Znacznie mniej osób zna jeszcze inny produkt, z którego słynie całe Podlasie. Mowa tutaj o serze korycińskim - sprawdźcie, co to dokładnie jest i jak można wykorzystać go w kuchni. 

Ser koryciński - czym jest i skąd pochodzi?

Ser koryciński jest serem podpuszczkowym, który tradycyjnie od wieków wyrabia się na Podlasiu, a dokładniej w gminie Korycin. Jak głosi legenda, przepis na ten ser podali Polakom… Szwajcarzy. Skąd się tam w ogóle wzięli? Podobno byli to najemnicy szwajcarscy, którzy w trakcie potopu szwedzkiego (1655-1660) walczyli po stronie polskiej w okolicy Korycina.

Można przypuszczać, że niektórzy z nich zostali w tej okolicy na dłużej, a może nawet na stałe i nauczyli mieszkańców, jak zrobić ser podpuszczkowy, który później stał się perłą tego regionu. W 2005 roku ser koryciński znalazł się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w 2012 wpisano go do unijnego systemu Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Ten wyjątkowy ser mogą produkować tylko członkowie Zrzeszenia Producentów Sera Korycińskiego. 

Zobacz także
kuchnia regionalna przepisy

Specjał kuchni regionalnej. Cudownie pyszne kiszeniaki łemkowskie polecają się na obiad. Po każdym kęsie będziecie w niebie

Te kluski z mięsnym nadzieniem są lepsze niż zwykłe pyzy. Tak robię je panie z Koła Gospodyń Wiejskich

Te kluski z mięsnym nadzieniem są lepsze niż zwykłe pyzy. Tak robię je panie z Koła Gospodyń Wiejskich

Do czego wykorzystać ser koryciński?

Ser koryciński odznacza się łagodnym smakiem, dlatego dobrze komponuje się z ziołami, które często się do niego dodaje w trakcie produkcji. To m.in. bazylia, mięta, zioła prowansalskie, rozmaryn, a także swojski kminek i orzechy. W zależności od stopnia dojrzałości, smak tego sera się zmienia.

Leżakujący tylko kilka dni jest łagodny i nieco kwaśny, natomiast najbardziej dojrzały ser koryciński ma wręcz nieco ostry i słony smak. Można do stosować tak, jak większość serów, czyli np. do sałatki, pizzy, zapiekanki mięsnej lub warzywnej czy jako nadzienie do kotletów. 

Przepisy z serem korycińskim 

Znany i lubiany ser koryciński zdobył uznanie wielu użytkowników Gotujmy.pl, którzy podzielili się swoimi przepisami z wykorzystaniem tej regionalnej ciekawostki. Sprawdźcie sami, co można z nim zrobić: