Kiszki marsza grają, domownicy już w drodze do stołu, a zupa już prawie gotowa. Prawie, bo zostaje wam tylko zabielić swoje danie.

No i w ten oto sposób dochodzimy do tak zwanej chwili prawdy. To właśnie po niej okaże się, czy zupa będzie apetyczna czy też paskudna.

Lepiej zapobiegać

Oczywiście sam fakt zwarzenia się zupy za bardzo nie wpłynie na smak waszego I dania, ale nie mamy wątpliwości co do jednego: „jemy oczami”.

Uważać powinny zwłaszcza panie, które gotują obiad swoim mężom – nie od dziś wiadomo, że mężczyźni to wzrokowcy…

Zobacz także:

Lepiej więc nie ryzykować do ostatniej chwili i z nerwami czekać na werdykt najbliższych, tylko w ogóle nie dopuścić do zwarzenia się zupy.

Nie tylko śmietana

Jak wiadomo, zupę można zagęścić na kilka różnych sposobów.  Obok tych podstawowych, takich jak:

  • śmietana
  • mąka
  • zasmażka

znajdą się także te nieco bardziej oryginalne i nietypowe. Wśród nich między innymi:

  • jogurt naturalny
  • pieczywo żytnie
  • jajka
  • mleczko kokosowe
  • ser

To prawda, niektóre z tych propozycji brzmią dość odważnie, ale uwierzcie nam – zupę rzeczywiście da się zagęścić jajkami czy serem.

Jeszcze tego nie próbowaliście? To nic trudnego. Niektóre białe, delikatne zupy takie jak np. zupa neapolitańska, uda wam się zagęścić roztrzepanym żółtkiem.

Dodawajcie do niego powoli łyżkami gorącą zupę, a potem wlejcie zahartowaną substancję do garnka. Tak zagęszczonej zupy nie należy już przegotowywać.

Z serkiem też się uda

Co z serem? Nie chodzi nam oczywiście o twardy cheddar czy parmezan, a coraz popularniejsze w naszych kuchniach mascarpone.

Serek mascarpone, jak i serek topiony, świetnie sprawdzą się po dodaniu do zup kremów. Wystarczy odlać nieco wywaru, ostudzić i wymieszać go delikatnie z serem.

Po tej czynności wlejcie całość do garnka i delikatnie przemieszajcie. Tak zagęszczonej zupy również już nie przegotowujcie.

Ostrożnie ze śmietaną

No dobrze, to by było na tyle jeśli chodzi o alternatywne sposoby zagęszczania. A jak postępować z pospolitą śmietaną?

Często zdarza się, że to właśnie ona jest powodem zwarzenia się zupy. Szybki ruch ręką i cała śmietana ląduje w garnku.

A w rezultacie otrzymujecie nieelegancko i nieapetycznie wyglądające danie. Warto więc zabielać zupę śmietaną powoli i z rozmysłem.

Tak jak w przypadku serka, przelejcie nieco zupy do innego naczynia i pozwólcie jej ostygnąć. Następnie dodajcie do niej śmietanę (najlepiej tę do zup, 18% lub tłustszą).

Wymieszajcie oba płyny i powoli, stopniowo dodawajcie do lekko mrugającej zupy. Kiedy wlejecie całość, nie przegotowujcie zupy. Gotowe!