Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Wrzućcie do środka 1 rzecz
Adobe Stock
Newsy

Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Wrzućcie do środka 1 rzecz z kuchni

Ten prosty trik sprawi, że wasze kwiaty dłużej będą świeże. Znaliście wcześniej tę metodę?

Niestety. Pomimo swojego niebywałego uroku, żonkile to kwiaty, które bardzo szybko więdną. Na szczęście, możecie przedłużyć ich świeżość, gdy dodacie do wazonu jedną rzecz. Chodzi o cukier.

Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie?

Chcecie ozdobić na Wielkanoc stół żonkilami? Te piękne, żółte kwiaty to prawdziwy symbol wiosny. Jak o nie dbać, by jak najdłużej były świeże? Dodajcie do nich... łyżkę cukru. Jak to zrobić?

  • Żeby zrobić domowy środek konserwujący i wzmacniający żonkile w wazonie, wymieszajcie 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżkę cukru i 1/2 łyżeczki wybielacza na 1 litr wody.
  • Wymieniajcie wodę z dodatkiem tej mikstury co 2 dni.

Cięte żonkile będą wam także dłużej służyć, gdy dodacie do wazonu pół tabletki aspiryny. Dzięki niej w wodzie nie  będą się namnażać bakterie, a kwiaty będą dłużej świeże. 

Zobacz także
Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów? Wsypcie do wazonu pół łyżeczki tej przyprawy

Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów? Wsypcie do wazonu pół łyżeczki tej przyprawy

Jak przedłużyć świeżość tulipanów? Wsypcie trochę tego kuchennego produktu

Jak przedłużyć świeżość tulipanów? Wsypcie trochę tego kuchennego produktu

Jak pielęgnować cięte żonkile?

Oto garść innych porad, które przydadzą wam się, gdy macie w domu cięte żonkile.

  • Nie kupujcie w pełni rozwiniętego bukietu. Kupcie żonkile w pąku, dzięki czemu będą o wiele dłużej cieszyć wasze oczy.
  • Nie trzymajcie ich w wazonie z innymi kwiatami. Żonkile wytwarzają toksyczny, drażniący sok, szybko tworząc mętną wodę wypełnioną bakteriami. Z tego powodu nigdy nie umieszczajcie żonkili w wazonie z innymi odmianami kwiatów, ponieważ kwiaty te długo nie przetrwają.
  • Pamiętajcie o przycięciu łodyżek. Weźcie ostry nóż i przytnijcie kwiaty pod kątem mniej więcej 45 stopni, dzięki czemu kwiatom będzie łatwiej pobierać wodę.
  • Usuńcie liście, które znajdują się pod powierzchnią wody. Jeśli tego nie zrobicie, zaczną one gnić i spowodują namnażanie się bakterii.
  • Nie nalewajcie zbyt dużo wody do wazonu. Żonkile lubią płytką wodę o temperaturze pokojowej. Pamiętajcie jednak, żeby wymieniać ją co 2 dni.
  • Jeśli kwiaty zaczynają więdnąć, zróbcie im kąpiel w zimnej wodzie.
  • Nie trzymajcie żonkili obok owoców. Dojrzewające owoce wydzielają gaz (etylen), który może powodować więdnięcie ciętych kwiatów, więc nie stawiajcie wazonu z żonkilami w pobliżu miski z owocami.

Źródło: msn.com.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA