Teraz, gdy mamy sezon na szczypior prosto z ogródka, warto jeść go jak najwięcej. Pyszny i zdrowy, właśnie w tym momencie smakuje najlepiej. Jeśli uprawiacie go w swoim ogródku, to dobrze wiecie, że czasami szczypiorku jest tak dużo, że nie da się go zjeść na raz i wówczas ląduje w lodówce. Tam jednak szybko marnieje - szczypior robi się oklapnięty, traci kolor i smak.

Co zrobić, żeby po schowaniu do lodówki zachował jędrność i smak? Sposób na to jest tak prosty, że aż sami nie wierzymy w to, że wcześniej na to nie wpadliśmy. Sprawdźcie sami!

Jak przechowywać szczypior w lodówce?

Wiele warzyw wystarczy zamoczyć w wodzie i wstawić do lodówki, by na długo zachowały świeżość. Można tak robić na przykład z marchewką i rzodkiewką. Czy tak samo jest w przypadku szczypiorku? Nie! Sposób na przechowywanie go jest zupełnie inny i może się wydawać dość zaskakujący.

Zobacz także:

Aby szczypior trzymany w lodówce długo był świeży, trzeba go… posiekać. Pokrójcie go dokładnie tak, jak na kanapki albo do jajecznicy. Następnie schowajcie pokrojoną zieleninę do szczelnie zamykanego słoiczka, włóżcie do lodówki i gotowe!

Dzięki temu wasz szczypior nie zwiędnie i nie oklapnie - za to będzie świeży i smaczny przez kilka następnych dni. A do tego zaoszczędzicie później czas na krojeniu! Zobaczcie sami, jakie to proste:

@dietetyk.martynaszpaczek A jak Wy przechowywujecie szczypiorek? 😃 ja od kiedy odkryłam ten patent to korzystam z niego cały czas ✨ #dietetyk #tipywkuchni #kuchennetriki #zdroweodżywianie ♬ Jakie To Uczucie? - OKI

Właściwości zdrowotne szczypioru

O tym, że szczypior jest zdrowy, nie trzeba nikomu przypominać. Ale czy wiedzieliście, jakie są jego zdrowotne właściwości? Gdy je poznacie, będzie wam jeszcze lepiej smakował.

Szczypior zawiera bardzo dużo witaminy C, B1 i B2, a także kwas foliowy. Wspaniale wspomaga trawienie i ma lekkie działanie przeczyszczające, dlatego przyniesie ulgę przy zaparciach. A do tego lekko wzmaga apetyt - to świetny dodatek do kanapek dla każdego niejadka.

Szczypior powinno się jadać na surowo, ponieważ poddany obróbce termicznej traci wiele witamin i składników odżywczych, a do tego nie jest już wtedy tak smaczny. Warto dodawać go na kanapki, do sałatek, ugotowanych ziemniaków albo dań jednogarnkowych. Jeśli dodajecie szczypior do potraw na ciepło, róbcie to tuż przed podaniem, już na talerzu. 

Źródło: dziecisawazne.pl, dietetyk.martynaszpaczek/TikTok