gotowanie pierogów
Adobe Stock
Newsy

Co zrobić, żeby pierogi się nie rozklejały podczas gotowania? Znamy na to najlepszy sposób

Z mięsem, kapustą, grzybami, ziemniakami czy serem – bez względu na to, jakie pierogi przyrządzasz istnieje ryzyko, że totalnie się rozkleją. Oprócz gotowania ich w możliwie największym garnku jest również kilka innych sposobów na to, by zapobiec katastrofie.
Weronika Kępa
grudzień 03, 2020

Już niedługo pierogi zawładną większością Polskich domów. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to przecież idealna okazja do ich przyrządzenia. Mimo upływu lat większość gospodyń wciąż ceni sobie ich domowy smak i tym samym spędza godziny na ugniataniu ciasta i samodzielnym lepieniu. Jednak nawet tym najlepszym mogą przytrafić się kulinarne wpadki. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Ciasto na pierogi potrzebuje czasu i miłości. Jeśli brakuje ci cierpliwości możesz być pewna, że nie wyjdą. Samo ugniatanie to żmudny i długi proces. Po jego zakończeniu nadchodzi z kolei czas na wałkowanie, potem na wykrawanie, lepienie, a na końcu gotowanie. I to właśnie te dwa ostatnie punkty mogą zaważyć na całokształcie twoich pierogów.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Co zrobić, żeby pierogi się nie rozklejały podczas gotowania?

Pewnie nieraz spędziłaś długie godziny w kuchni, a na koniec okazało się, że wykonane własnoręcznie pierogi po prostu się rozkleiły. Zamiast idealnie nafaszerowanego i sprężystego ciasta wyszła jakaś mamałyga. Ty byłaś zażenowana i zła, a twoi goście żałowali, że nie zjedli swojego ulubionego dania. Aby tym razem było inaczej musisz przestrzegać kilku ważnych zasad.

  1. Przede wszystkim bardzo dokładnie i starannie sklejaj pierogi. Nie przyspieszaj tego procesu. Dopilnuj, by ciasto za każdym razem idealnie do siebie przylegało. Bowiem nawet najmniejsza dziurka może sprawić, że pierogi rozkleją się podczas gotowania. Aby ułatwić sobie tę czynność, zanim zaczniesz sklejać możesz lekko zwilżyć brzegi ciasta wodą.
  2. Pierogi, podobnie zresztą jak makaron, powinnaś gotować w możliwie największym garnku. Niedostateczna ilość miejsca może bowiem bardzo niekorzystnie wpłynąć na twoje ciasto.
  3. Nie jest tajemnicą, że pierogi powinno się umieszczać w wodzie dopiero wtedy, gdy ta zacznie się gotować. Niewielu jednak zwraca uwagę na inny, równie ważny fakt. Bowiem nigdy nie należy wrzucać zbyt dużo produktu na raz. To może drastycznie obniżyć temperaturę wody i sprzyjać rozklejaniu ciasta.
  4. Kolejną nie mniej ważną sprawą jest mieszanie. Koniecznie tego dopilnuj, inaczej twoje pierogi przyczepią się do dna garnka, a kiedy spróbujesz je wyjąć całe ciasto się porwie.
Komentarze
sposób na mętny rosół
Adobe Stock
Newsy Znowu wyszedł ci mętny rosół? Nie wylewaj. Podpowiadamy, jak go uratować
Mętny rosół to nie koniec świata. Istnieje bowiem kilka banalnych sposobów na jego uratowanie. Od tej pory każdy niedzielny obiad będzie smakować wybornie!
Weronika Kępa
grudzień 03, 2020

Rosół to nie tylko przepyszna zupa. Uwarzony na bazie warzyw i mięsa bulion to również podstawa wielu polskich dań. Przy jego pomocy można przecież stworzyć między innymi aromatyczne sosy, wspaniałe kotlety, a także rozpływające się w ustach risotto.  Zdarza się jednak, że podczas gotowania rosół zmętnieje, przez co całkowicie zmieni swój wygląd i zapach. Na szczęście istnieje sposób, by temu zaradzić. Jak prawidłowo gotować rosół Gotując rosół musisz zadbać o kilka ważnych spraw. Problemy w kuchni nie biorą się przecież znikąd. Warto znać ich źródło, a jeszcze lepiej im zapobiegać.  Przede wszystkim pamiętaj, że mięsa, na bazie którego będziesz gotować rosół, pod żadnym pozorem nie powinno się wkładać do gorącej wody. Wręcz przeciwnie. Umieść je w garnku jako pierwsze, a następnie zalej lodowatą wodą. To pierwszy sekret klarownego rosołu! Kolejne zasady są nie mniej banalne. Rosół powinien się bowiem gotować, a w zasadzie „pyrkać” czy jak kto woli „mrugać”, przez wiele godzin na małym ogniu. Nie należy tego procesu przyspieszać. Podczas takiego warzenia logicznym jest, że znaczna część wody odparuje, wtedy należy ją uzupełnić. Niewiele osób jednak wie, że dolewana woda powinna być wrząca, a nie zimna! Jak uratować mętny rosół Jeśli jednak popełniłaś któryś z tych błędów i na twoim rosole pojawiła się nieestetyczna szarawa piana, to nie koniec świata. Istnieje kilka prostych sposobów na uporanie się z tym problemem. Pierwszym i najprostszym sposobem jest wyłowienie piany przy pomocy zwykłej łyżki stołowej, łyżki cedzakowej, bądź sitka. Ten trik z pewnością sprawi, że szybko uporasz się z problemem. Jeśli jednak łowienie piany wydaje ci się zbyt czasochłonne istnieje...

Przeczytaj