Pierogi to jedno z najbardziej znanych i najpopularniejszych dań w naszym kraju. Mimo upływu lat, większość gospodyń wciąż ceni sobie ich domowy smak i tym samym spędza godziny na ugniataniu ciasta i samodzielnym lepieniu. Jednak nawet tym najlepszym mogą przytrafić się kulinarne wpadki. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Co decyduje o tym, że pierogi rozpadają się podczas gotowania?

Ciasto na pierogi potrzebuje czasu i miłości. Jeśli brakuje wam cierpliwości, możecie być pewni, że nie wyjdą. Samo ugniatanie to żmudny i długi proces.

Po jego zakończeniu nadchodzi z kolei czas na wałkowanie, potem na wykrawanie, lepienie, a na końcu gotowanie. I to właśnie te dwa ostatnie punkty mogą zaważyć na całokształcie pierogów.

Co zrobić, żeby pierogi się nie rozklejały podczas gotowania?

Pewnie nieraz spędziliście długie godziny w kuchni, a na koniec okazało się, że wykonane własnoręcznie pierogi po prostu się rozkleiły. Zamiast idealnie nafaszerowanego i sprężystego ciasta wyszła jakaś mamałyga. Wy  byliście zażenowani i źli, a wasi goście żałowali, że nie zjedli swojego ulubionego dania. Aby tym razem było inaczej, musicie przestrzegać kilku ważnych zasad.

Zobacz także:

  1. Bardzo dokładnie i starannie sklejajcie pierogi. Nie przyspieszajcie tego procesu. Dopilnujcie, by ciasto za każdym razem idealnie do siebie przylegało. Bowiem nawet najmniejsza dziurka może sprawić, że pierogi rozkleją się podczas gotowania. Aby ułatwić sobie tę czynność, zanim zaczniecie je sklejać, możesz lekko zwilżyć brzegi ciasta wodą.
  2. Gotujcie pierogi w dużym garnku. Pierogi, podobnie zresztą jak makaron, powinniście gotować w możliwie największym garnku. Niedostateczna ilość miejsca może bowiem bardzo niekorzystnie wpłynąć na ciasto.
  3. Wrzucajcie pierogi do gotującej się wody. Nie jest tajemnicą, że pierogi powinno się umieszczać w wodzie dopiero wtedy, gdy ta zacznie się gotować. Niewielu jednak zwraca uwagę na inny, równie ważny fakt. Bowiem nigdy nie należy wrzucać zbyt dużo produktu na raz. To może drastycznie obniżyć temperaturę wody i sprzyjać rozklejaniu ciasta.
  4. Delikatnie mieszajcie pierogi w czasie gotowania. Kolejną nie mniej ważną sprawą jest mieszanie. Koniecznie tego dopilnujcie, inaczej wasze pierogi przyczepią się do dna garnka, a kiedy spróbujecie je wyjąć, całe ciasto się porwie.

Źródło: Gotujmy.pl