Wigilijne potrawy to nie tylko kapusta z grzybami czy barszcz czerwony, ale również pyszne ciasta. Jednym z najlepszych jest makowiec. To z pozoru łatwe ciasto można jednak zepsuć. Jak sprawić, by wyszedł aromatyczny i nie pękał?

Krótka historia makowca

To typowe danie wigilijne, które niegdyś gościło tylko na stołach w zamożnych domach.  W niektórych rejonach kraju rozpowszechnił się dopiero po drugiej wojnie światowej m.in. za sprawą osiedleńców z Polski wschodniej. Regionalnie przybiera różną formę, np. formę składanych bułeczek z nadzieniem, placków przekładanych makiem.

Według ludowych wierzeń mak spożywany w wigilię Bożego Narodzenia ma zapewniać szczęście i chronić przed działaniem złych sił. 

Sposoby na przyrządzenie makowca

Przed zrobieniem makowca należy w szczególny sposób podejść do samego maku. Mak przeznaczony na masę należy odpowiednio przygotować przed zmieleniem. Jednym ze sposobów jest sparzenie ziaren na sitku, następnie staranne odsączenie i odparowanie.

Zobacz także:

Inna metoda to zalanie maku mlekiem lub wodą i odstawienie na pewien czas. Według większości przepisów, po sparzeniu lub namoczeniu ziaren należy je jeszcze dodatkowo podgotować. Następnie trzeba mak zmienić z cukrem, a na koniec dodać ulubione bakalie. To mogą być rodzynki, orzechy włoskie, żurawina, skórka pomarańczowa. Pamiętaj, że orzechy powinny być drobno posiekane.

Makowce to najczęściej zwijana gruba warstwa masy makowej i ciasta drożdżowego, kruchego lub półkruchego. Gotowe makowce oblewa się zazwyczaj gotowanym lukrem, ozdabia surowymi ziarenkami maku lub kandyzowanej skórki pomarańczowej. To prawdziwie świąteczna eksplozja smaków.

Co zrobić, żeby makowiec nie pękał?

Ciasto makowe mimo wyjątkowego smaku, może się nie udać. Najczęstszym problemem jaki spotykamy podczas jego pieczenia jest pękający wierzch. To wcale nie taki rzadki problem. Zapytajcie swoje babcie! Szczególnie jeśli uwielbiacie ciasta drożdżowe i nie wyobrażacie sobie bez nich świąt.

Popękane makowce mogą nie różnić się niczym w smaku, ale jego wygląd zniechęcają do tego, aby chwalić się wypiekami przed gośćmi. Jeżeli chcesz tego uniknąć to pamiętaj o tych 3 rzeczach.

  • Produkty, z jakich przygotowujemy ciasto na makowca powinno mieć jednakową temperaturę. To samo tyczy się masy makowej, przed zwinięciem powinna być solidnie ostudzona.

  • Przesiewanie mąki to bardzo istotny element robienia ciasta drożdżowego. Róbcie to każdorazowo, a po pęknięciach nie będzie ani śladu. 

  • Nagrzany piekarnik to kolejna istotna kwestia. Zanim włożymy do niego makowca, musi być wcześniej włączony przez co najmniej kilka minut. Blaszce z ciastem wystarczy temperatura pieczenia na poziomie 180-200 stopni. To idealny warunki do wypieczenia makowca!