Podaje je się zwykle w towarzystwie rolad wołowych i modrej kapusty. Poza Górnym Śląskiem popularne jest także podawanie klusek śląskich ziemniaczanych ze skwarkami lub z masłem albo w towarzystwie gęstych, mięsnych sosów i kiszonej kapusty.

1 kg gotowanych ziemniaków i nieco mąki ziemniaczanej – w teorii tyle wystarczy, by zagnieść sporo ciasta na kluski śląskie z charakterystyczną dziurką.

Co zrobić, by kluski śląskie były miękkie i pulchne?

Niektóre gospodynie domowe do swoich klusek śląskich dodają także jajko. Dzięki temu kluski będą miały nieco inną konsystencję – staną się delikatnie bardziej zwarte i nie będą rozpadały się podczas gotowania. To gwarancja zachowania ich kształtu podczas gotowania, zwłaszcza wtedy, gdy w garnku znajduje się duża ich i ilość i trudniej kontrolować stopień ich ugotowania.

Inne panie domu stosują także jeszcze ciekawsze urozmaicenia. Mowa tu na przykład o dodaniu do masy ziemniaczanej nieco gazowanej wody (ok. 1 łyżka stołowa, maksimum 2). Wtedy kluski staną się jeszcze bardziej pulchne. Uważajcie jednak, by nie przeholować z wodą - ciasto stanie się wówczas zbyt wilgotne i nieodzowne będzie podsypanie mąki pszennej na stolnicę lub blat, gdzie wyrabiacie ciasto. Pilnujcie tego, by nie wymieszać jej zanadto z ciastem - to gwarancja zbyt twardych klusek.

Zobacz także:

Przepis na kluski śląskie

Składniki:

  • 1 kg gotowanych ziemniaków
  • Mąka ziemniaczana – ok. 10-15 dag
  • 1 jajko
  • Sól
  • Dodatkowo - odrobina wody gazowanej i mąki pszennej do podsypania

Przygotowanie:

  1. Gotowane ziemniaki przeciskamy przez prasę do ziemniaków.
  2. Do ziemniaków dodajemy powoli mąkę ziemniaczaną zgodnie z proporcją 1:4 (wyjmujemy czwartą część ziemniaków, uzupełniamy ją skrobią i potem wrzucamy wyjęte przed momentem ziemniaki) i wyrabiamy miękkie ciasto.
  3. Opcjonalnie do ciasta możemy dodać nieco gazowanej wody i jajko.
  4. Dobrze wyrobione ciasto formujemy w warkocz i wykrajamy równe porcje na kluski. W razie potrzeby podsypujemy delikatnie stolnicę mąką pszenną. Formujemy kulki, spłaszczamy ciasto i wyciskamy palcem małe zagłębienie w klusku.
  5. Gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie. Wrzucamy kluski do garnka partiami, tak by nie skleiły się podczas gotowania.
  6. Po wypłynięciu na powierzchnię gotujemy jeszcze ok. 1,5-2 minuty.
  7. Wyławiamy gotowe kluski łyżką cedzakową i odkładamy na talerze.

Smacznego!