Jeszcze pół biedy, jeśli białka nie ubiły się najlepiej przed dodaniem ich do biszkoptu. Gorzej, gdy macie z nimi kłopoty podczas pracy nad bezą. Wydawałoby się, że tak krótka lista składników potrzebnych do wypieku tego niezrównanego w swoim smaku deseru, ułatwi zadanie. Nic z tych rzeczy.

Nie ma innego wyjścia. Przed przystąpieniem do pieczenia małych bezików czy też także wtedy, gdy zabierzecie się za przygotowanie efektownej bezy Pawłowej, musicie wziąć sobie do serca kilka ważnych spraw.

Oto kilka prostych rad, które pomogą wam w pieczeniu bez każdego rodzaju bez, bezików i produktów bezopodobnych.

Jak powinno się piec bezę?

Przed przystąpieniem do pieczenia bezy, warto przypomnieć sobie o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim zapomnicie o przesuszonych bezach w środku, podpalonych z zewnątrz, czy też takich, które są z kolei zbyt płynne w środku...

Zobacz także:

  • Białka na bezę warto przed ubijaniem zamrozić. Tak, to nie żart. Nie chodzi tutaj o zwykłe schłodzenie jajek. Rozbijcie skorupkę i oddzielcie białka od żółtek. Potem włóżcie białka do zamrażarki. Przed ubiciem pozwólcie białkom na rozmrożenie. Dzięki temu beza będzie miała lepsza konsystencję.
  • Niezwykle istotną częścią bezy jest cukier. Powinno używać się drobnego cukru, ale nie powinien być to cukier puder. Unikajcie także grubego cukru typu kryształ.
  • Cukier dosypywany do masy białkowej podczas ubijania nie powinien być wrzucony do naczynia od razu. Należy pozwolić rozpuścić się jednej partii, a dopiero potem sypać kolejną dawkę cukru.
  • Kolejnym ważnym aspektem przygotowanie bezy, jest ubijanie białek w odpowiednim naczyniu.
    Powinna być to metalowa miska lub inny garnek metalowy.
  • Bezy nie powinno się piec bezpośrednio na blasze. Lepiej ułożyć ją na nieprzywierającej powłoce, np. na papierze do pieczenia.
  • Nieodpowiednim słowem jest także „pieczenie”, jeśli mówimy o bezach. Te delikatne pianki z białek powinno się niemalże suszyć. Dlaczego? Temperatura w piekarniku nie powinna przekraczać nawet 80 st. C!
  • Tak niska temperatura „suszenia” niestety skutkuje długim czasem przygotowania bez. Powinno się trzymać je w piekarniku nawet do 3 godzin. Oczywiście w zależności od grubości pianek.
    Pieczenie bez w odrobinę wyższej temperaturze będzie skutkowało nadaniem im nieapetycznej żółtawej barwy.

Różnica między bezą chrupiącą a ciągnącą się

Na koniec jeszcze jedna kwestia. W zależności od rodzaju deseru, ciasta, czy innego zastosowania wypiekanej przez was bezy, różni się sposób jej wykonania. Jedne bezy powinny być bardziej wysuszone, kruche i chrupiące, a inne z kolei przewidziane są do bycia bardziej ciągnącymi.

Jaka jest różnica w ich przygotowaniu? Różnica będzie wyraźna w przypadku bezy-„ciągutki”. O co chodzi? Po ubiciu piany, należy umieścić ją w kąpieli wodnej pod koniec ubijania. Wystarczy 2-3 minuty, by po upieczeniu wasza miała inną, bardziej ciągnącą się konsystencję.