Co zrobić z pękniętym jajkiem? Czy można je jeszcze zjeść?
Pixabay
Newsy

Co zrobić z pękniętym jajkiem? Czy można je jeszcze zjeść?

Czy pęknięte jajko nadaje się do zjedzenia? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź może was zaskoczyć. 
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 28, 2021

Każdemu zdarzyło się kiedyś wrócić z pękniętym jajkiem ze sklepu. Często uważa się, że jeśli szybko schowa się je do lodówki, mogą być one bezpiecznie spożyte. Czy to prawda? Nie do końca. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy można zjeść pęknięte jajko?

Jeśli zauważycie pęknięte jajko od razu po przyjściu ze sklepu, najlepiej wykorzystajcie je natychmiast i przygotujcie w postaci jajecznicy, omletu, jajka sadzonego czy po benedyktyńsku. 

Zobacz także

Jeśli nie zamierzacie wykorzystywać jajka od razu, najlepiej jak najszybciej je wyrzucić. Przetrzymywanie go w lodówce przez kilka dni może przyczynić się do skażenia salmonellą, ale także do przeniesienia się bakterii na inną żywność w lodówce. Salmonella to popularna choroba zakaźna, która powoduje objawy ciężkiego zatrucia pokarmowego. Można się nią zakazić poprzez nieodpowiednio przechowywane jaj, niedogotowane i surowe jajka bądź mięso.  

Dlaczego warto jeść jajka?

Jajka to bardzo korzystny element diety. Bogate są w wiele cennych składników odżywczych takich jak witaminy A, E i K, a także wapń, cynk czy potas. Jakie inne korzyści czerpie organizm ze spożywania jajek?

  • Są one bogatym źródłem białka
  • Doskonale działają na zmysł wzroku
  • Są sycące i bogate w zdrowe tłuszcze.

Czytaj też:

Komentarze