olej się pali co robić
AdobeStock
Newsy

Co zrobić, gdy tłuszcz na patelni zacznie płonąć? Pod żadnym pozorem nie róbcie tej rzeczy, bo tylko pogorszycie sprawę

Z ogniem nie ma żartów! Płonący tłuszcz łatwo może przerodzić się w pożar, dlatego koniecznie dowiedzcie się, co zrobić w sytuacji, gdy olej zacznie się palić.
Katarzyna Wyborska
styczeń 28, 2021

Gotowanie jest miłe i przyjemne. Wiele osób relaksuje i odpręża, pozwala wyrazić siebie i daje radość z eksperymentów w kuchni. Nie należy jednak zapominać o zachowywaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa! Coraz popularniejsze są kuchnie indukcyjne, jednak większość osób wciąż używa kuchenek gazowych. A to oznacza gotowanie z użyciem prawdziwego płomienia.

Pamiętajcie, że z ogniem nie ma żartów! Powodem wielu pożarów w mieszkaniach nie są przecież podpalenia, tylko chwila nieuwagi – najczęściej w kuchni. Wystarczy, że zostawi się na gazie garnek czy patelnię i zapomni o przygotowywanym obiedzie. A o to bardzo łatwo! W końcu zawsze ktoś zadzwoni albo zagada was sąsiad w drzwiach. Koniecznie dowiedzcie się co robić, by uniknąć katastrofy. Może wam to uratować kiedyś życie!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Niebezpieczny olej

Jedną z częstych przyczyn pożarów jest palący się olej. Zastanówcie się, jak często używacie oleju w kuchni. Na pewno bardzo często! Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć co zrobić, gdy tłuszcz zacznie się palić. Wiecie, że zapłon oleju jest bardzo łatwo spowodować i dzieje się to w ułamkach sekund? Idealna temperatura tłuszczu do smażenia wynosi od 165 do 180 stopni. Jeżeli wzrośnie powyżej, to olej zacznie się kopcić i wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach. To dla was sygnał ostrzegawczy! Gdy zobaczycie dym, natychmiast zdejmijcie patelnię z palnika. Jeśli tego nie zrobicie, to po chwili w naczyniu buchnie płomień, który nie jest wcale taki łatwy do ugaszenia.

Zobacz także

Jak zgasić palący się tłuszcz?

Jeżeli olej na patelni się zapalił, przede wszystkim postarajcie się zachować spokój. Wiemy, że w sytuacji gdy na kuchence płonie ogień trudno jest nie panikować, ale właśnie panika prowadzi w takich sytuacjach do pożarów. Gdy zdarzy się, że tłuszcz zacznie się palić, postępujcie według tych kroków:

  • Natychmiast wyłączcie gaz pod naczyniem z palącym się tłuszczem – trzeba odciąć dopływ ciepła.
  • Zanurzcie w wodzie gruby ręcznik i bardzo dokładnie go odciśnijcie tak, by nie kapała z niego woda.
  • Pewnym, spokojnym ruchem od siebie do ściany przykryjcie patelnię z płonącym olejem.
  • Zaczekajcie, aż naczynie wystygnie i dopiero wtedy ściągnijcie je z kuchenki. Jeśli zrobicie to wcześniej, to olej może znów zacząć się palić.

Zobacz także

Popularny sposób z pokrywką może nie zadziałać – nie jest ona na tyle szczelna, by całkowicie odciąć dostęp tlenu.

Uwaga – nigdy nie gaście oleju wodą! W momencie, gdy tłuszcz się pali, polanie go wodą może spowodować wybuch!

Komentarze