Smażenie kotletów
Pixabay/skyradar
Newsy

Co zrobić, gdy kotlety pryskają na patelni? Ten babciny trik to prawdziwy hit

Smażenie to najczęstsza obróbka termiczna, jaką wybiera się do przyrządzania mięsa czy ryb. W taki sposób najłatwiej przygotować schabowe, placki ziemniaczane czy ogrzać ulubione danie? Podpowiadamy.
Aleksandra Jaworska
styczeń 16, 2021

Polacy lubią dania z panierką. Panierka z kolei wymaga odpowiedniego przygotowania i smażenia. Jak zabrać się do niej we właściwy sposób?

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Smażenie odbywa się w temperaturze wyższej niż 100°C

Obróbka termiczna stosowana w gastronomii, polegająca na podgrzaniu potrawy na tłuszczu, ma też swoją wersję beztłuszczową. Zależy na jakim efekcie wam zależy. Dzięki smażeniu potrawy, nie tylko dobrze wyglądają, ale i poprawiają swój smak i wygląd. 

Podczas smażenia dochodzi do zjawiska Maillarda, które polega na łączeniu cukrowców i białek. Właśnie ona nadają potrawie złote zabarwienie i specyficzny aromat. Powstająca podczas smażenia skórka ponadto sprawia, iż z potrawy nie wydostają się znaczne ilości wody.

Najbardziej negatywne oddziaływanie na tłuszcz, z punktu widzenia żywieniowego, ma jednak wysoka temperatura i zachodzące pod jej wpływem reakcje. Związki powstające w czasie smażenia wpływają na zmniejszenie ich wartości odżywczej niektórych produktów.

Niektóre z substancji powstających w czasie utleniania oraz pod wpływem wysokiej temperatury, są wręcz niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Podczas smażenia, jak również pieczenia i grillowania, znacznie wzrasta stężenie białek, których najwyższy wynik stwierdza się w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Jedzenie wyłącznie smażonego jedzenia, może nie wyjść wam na zdrowie.

Rodzaje i dobór tłuszczu do smażenia

Jeśli decydujecie się na taki rodzaj obróbki termicznej jak smażenie, wybierzcie taki, który będzie pasował do przyrządzanej potrawy. Możecie zdecydować się na smażenie płytkie - wtedy musicie często obracać potrawę i wlać na patelnię jedynie niewielką ilość tłuszczu.

Możecie także wybrać smażenie na dużej ilości tłuszczu. Taki rodzaj smażenia przyda się do frytek czy dań kuchni azjatyckiej. Wybór tłuszczu do smażenia jest równie istotny, co sama metoda. Najlepsze dla zdrowia są oleje o przewadze kwasów jednonienasyconych. 

To tłuszcze z wysoką temperaturą dymienia. Z kolei, pod względem odporności na utlenianie, nie należy smażyć na surowych olejach tłoczonych na zimno. Doskonale sprawdzą się natomiast jako dodatek do sałatek czy świeżo pokrojonego pieczywa.

Co ma durszlak do smażenia?

Jak się okazuje, całkiem sporo. Smażenie, ze względu na przebieg tego kuchennego procesu, bywa problematyczne. Wskutek nieuwagi możemy pochlapać tłuszczem pół kuchni. Jak tego uniknąć? Użyjcie durszlaka. Zapobiegniecie pryskaniu tłuszczu. Tak robiły wasze babcie!

Jeśli macie już dosyć czyszczenia kuchenki po smażeniu kotletów, przykryjcie je dużym, metalowym durszlakiem. Połóżcie go spodem do góry nogami na patelni. Dziurki umożliwiają oddawanie ciepła, ale zatrzymają pryskający tłuszcz. Pamiętajcie, aby do zdjęcia gorącego durszlaka użyć rękawic kuchennych!

Komentarze