Kalafior zagościł na polskich stołach już na dobre. Coraz niższe ceny w warzywniakach zachęcają do przygotowywania go w tradycyjny sposób, czyli z masłem i bułką tartą, czy też w nieco nowocześniejszej wersji – np. zapiekanka z serem.

Większość jest zdania, że kalafior to wprost przepyszne warzywo. Walory smakowe, walory zdrowotne – to wszystko prawda. Sęk w tym, że dla niektórych zapach gotowanego kalafiora jest wprost nie do wytrzymania.

Skąd pomysł na gotowanie kalafiora bez brzydkiego zapachu?

Co z tym fantem zrobić? Jak sprawić, by kalafior nie wydzielał tego paskudnego dla niektórych zapachu podczas obróbki termicznej we wrzącej wodzie? Dzisiaj przedstawimy wam wyjątkowe antidotum na ten problem.

Patent na brak przykrego zapachu znad kuchenki w wykonaniu kalafiora pochodzi z Włoch. Nie ma w tym ani grama przypadku. To właśnie z terenów Italii kalafior rozprzestrzenił od się po całym Starym Kontynencie od XVI w.

Zobacz także:

Jak gotować kalafior, by w kuchni nie śmierdziało?

Włoskie gospodynie znają się nie tylko na bezbłędnym przygotowaniu makaronu czy też pizzy, ale także na tym, jak poprawnie i możliwie najlepiej ugotować kalafior. Jaki jest więc ich trik na gotowanie kalafiora bez smrodu?

  1. Zacznijcie w normalny sposób – czyli od zagotowania w garnku wody.
  2. Kolejnym krokiem jest dodanie do gotującej się wody kilku liści laurowych.
  3. Następnie wyciśnijcie sok z połówki cytryny – alternatywą może być dodanie 2-3 łyżek octu jabłkowego. Wlejcie kwaśny płyn do wrzątku.
  4. Dodajcie do gotującej się wody także ok. pół łyżki cukru i oczywiście sól.
  5. Wrzućcie kawałki kalafiora lub całe warzywo z odciętymi liśćmi i głąbem do garnka, doprowadźcie wodę do wrzenia.
  6. Przygotujcie arkusz papieru do pieczenia. Zmoczcie go pod bieżącą wodą, zgniećcie zmoczony papier, odsączając go z nadmiaru wody i następnie przykryjcie nim od góry garnek z gotującym się w środku kalafiorem. Uważajcie tylko, by się nie poparzyć!
  7.  Gotujcie kalafior przez ok. 15 min.
  8. Smacznego!

Źródło: YouTube