Zakupy
Pexels/Oleg Magni
Newsy

Co z godzinami dla seniorów w sklepach po 17 stycznia? Rząd zapowiedział przedłużenie obostrzeń

Na potrzeby pandemii wprowadzono godziny dla seniorów. Dzięki nim, od 10:00 do 12:00 zakupy robić mogą wyłącznie osoby, które ukończyły 60 rok życia.

Pandemia okazuje się trudnym czasem dla wszystkich. Szczególnie cierpią seniorzy, którzy często są pozostawienie sami sobie, bez pomocy i środków do życia. Rząd, z myślą o najstarszych, wprowadził specjalne godziny funkcjonowania sklepów. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Godziny dla seniorów mają pomóc w codziennym funkcjonowaniu

Już na samym początku pandemii pojawiła się ogromna i realna potrzeba pomocy dla tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Seniorzy znajdujący się grupie ryzyka potrzebowali zajęcia się ich sprawami w pierwszej kolejności. Głównie dzięki takiemu podejściu pojawiły się godziny dla seniorów.

Podczas walki z COVID-19 niektóre placówki organizowały dodatkowe wsparcie dla seniorów. Można było zgłosić droga telefoniczną seniora do odpowiedniej instytucji i zagwarantować mu ciepły posiłek. W niektórych miejscach, na przykład na warszawskim Żoliborzu, stanęły darmowe zaciery na barszcz.

Aktualne obostrzenia obowiązują od 28 grudnia do 17 stycznia

Obecnie obowiązują nowe zasady, które potrwają łącznie do 17 stycznia. Wedle nowych pomysłów rządu branża turystyczna musi się wstrzymać z przyjmowaniem prywatnych wizyt gości na rzecz służbowych wyjazdów personelu medycznego i służb mundurowych. 

Nadal zamknięte sektory to również kultura i gastronomia. Kina, teatry i ośrodki kulturalne pozostają w zawieszeniu do odwołania. O posiedzeniu w kawiarni przy ulubionej filiżance kawy też można na jakiś czas zapomnieć. Możliwe jest jedynie zamawianie na wynos i dostawa do domu. 

Co z godzinami dla seniorów?

Koronawirus nie zwalnia tempa, wobec czego seniorzy są zagrożeni podobnie jak na początku pandemii. Rząd zapowiedział przedłużenie aktualnych obostrzeń o 2 tygodnie. Obostrzenia będą obowiązywały do 31 stycznia z możliwością dalszego przedłużenia.

Będzie ono zależne od stanu sytuacji pandemicznej, która na razie nie nastraja optymizmem. Zmiany obowiązujące od 28 grudnia dotyczą w dużej mierze handlu. Dalej zamknięte zostaną galerie handlowe, w sklepach przedłużony zostanie podwyższony rygor sanitarny. 

Przedłużone zostaną obostrzenia także obowiązujące do tej pory w sklepach. Zakupy będzie można robić z zachowaną zasadą, że w wewnątrz sklepu może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. powierzchni pomieszczenia. Nadal obowiązywać będą także godziny dla seniorów.

Oznacza to, że od poniedziałku do piątku między 10:00 a 12:00 zakupy mogły będą robić wyłącznie osoby, które ukończyły 60 lat. Oprócz obsługi w sklepie w tych godzinach mogą przebywać tylko seniorzy. Weekend to jedyne odstępstwo od powyższej reguły wobec seniorów.

Kara za złamanie zakazu godzin dla seniorów

Policja może wystawić mandat w wysokości 500 zł oraz dodatkowo, na osobę, która nie stosuje się do rozporządzenia rządu, Sanepid może nałożyć karę administracyjną. Kwoty są tu znacznie wyższe. Za wejście do sklepu w czasie godzin dla seniorów, można otrzymać  od 10 do nawet 30 tysięcy zł kary.

pilne
Newsy
Co z godzinami dla seniorów od 1 lutego? Wszystkich czekają ogromne zmiany
Długo wyczekiwana wiadomość nareszcie stanie się faktem - od 1 lutego wszyscy będą mogli robić zakupy w godzinach 10-12.

28 grudnia rząd postanowił, że cały kraj zostaje objęty lockdownem. Miał on potrwać do 17 stycznia, jednak uznano, że wciąż jest zbyt dużo zakażeń koronawirusem i wydłużono obostrzenia do końca stycznia. Miesiąc chyli się ku końcowi i wszyscy Polacy mają pytania do rządu. Jak długo to jeszcze potrwa? Kiedy będzie można iść do restauracji? Kiedy zostaną otwarte siłownie? Grupa objęta największym ryzykiem, czyli seniorzy, chce wiedzieć kiedy będą dostępne szczepionki. W telewizji cały czas zapewnia się ich, że szczepionki są dostępne, podczas gdy personel przychodni i szpitali w całym kraju rozkłada ręce. Zdecydowanie w całym kraju panuje nerwowa atmosfera. Wszyscy są już zmęczeni obostrzeniami. Przedsiębiorcy chcą otwierać swoje lokale, ponieważ jeżeli sytuacja się utrzyma, to zbankrutują i będą musieli je zamknąć. Ludzie siedzący cały czas w domu pracując lub ucząc się zdalnie czują się sfrustrowani, nie mogąc nigdzie wyjść i spotkać się z innymi. Taka sytuacja nie może trwać w nieskończoność. Konferencja ministra zdrowia Dziś nareszcie zorganizowana została konferencja rządowa, na której można było dostać odpowiedź przynajmniej na niektóre z tych pytań. Najważniejszą przekazaną chwilę temu informacją jest to, że godziny dla seniorów zostają zupełnie zniesione od 1 lutego 2021 roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że zakupy dozwolone od 10 do 12 tylko dla osób po 60 roku życia nie będą już obowiązywały i od 1 lutego sklepy będą otwarte dla wszystkich. To efekt opinii ekspertów oraz całego społeczeństwa, które jest niezadowolone z godzin dla seniorów – z samymi zainteresowanymi włącznie. Z kolei eksperci już od dawna przekonywali, że ograniczenie zakupów z uwagi na chronienie jednej grupy wiekowej nie ma większego sensu. Poruszanie się w sklepach i robienie...

wigilia sklepy
AdobeStock
Newsy
To dosłownie ostatni dzwonek na zakupy. Już za chwilę sklepy zamkną się aż na...
Jeszcze nie zrobiliście zakupów na święta? Pędźcie do sklepów, ponieważ czasu zostało naprawdę mało!

Do końca roku pozostał niespełna tydzień, a Wigilia już jutro. Zróbcie koniecznie zakupy, ponieważ zostało bardzo mało czasu! Wszystko przez pandemię koronawirusa, obostrzenia oraz… specyficzny układ niehandlowych dni w grudniu tego roku. Sytuacja będzie skomplikowana zarówno w przypadku sklepów spożywczych, jak i galerii handlowych. Dlatego to już ostatni dzwonek! Dziś i jutro macie jeszcze okazję zrobić zakupy, zanim sklepy zostaną zamknięte.   Dlaczego nie będzie można zrobić zakupów i jak długo to potrwa? Nałożyło się na siebie kilka spraw. Głównym winowajcą są niehandlowe niedziele – przepis obowiązuje od 2017 roku i był wprowadzany stopniowo. Początkowo była to tylko jedna niehandlowa niedziela w miesiącu, rok później dwie, a w 2020 docelowo we wszystkie niedziele miał obowiązywać zakaz handlu, z drobnymi wyjątkami. Z powodu wcześniejszych ograniczeń związanych z koronawirusem rząd zdecydował się otworzyć sklepy w grudniowe niedziele, ale dotyczyło to tylko trzech pierwszych weekendów miesiąca. Musicie pamiętać o tym, że w ostatnią niedzielę grudnia sklepy będą zamknięte. Nie byłby to taki problem gdyby nie fakt, że przypada ona na 27 grudnia, czyli pierwszy dzień po świętach. A to oznacza, że sklepy będą zamknięte od jutra od godziny 14, a zakupy zrobicie ponownie dopiero w poniedziałek 28 grudnia!   Do tego dochodzą kolejne utrudnienia. Od 28 grudnia do 17 stycznia mają obowiązywać nowe obostrzenia w związku z zakażeniami koronawirusem. Zamknięte będą znów galerie handlowe (co przedstawiciele branży określają jako ostatni gwóźdź do trumny), dlatego jeśli planowaliście zakup odzieży, obuwia czy biżuterii, to teraz macie ostatnią okazję. Kolejny raz na zakupy do centrum handlowego będziecie mogli wybrać się dopiero 18 stycznia, czyli za niecały miesiąc....

godziny dla seniorów
AdobeStock
Newsy
Jak będą teraz wyglądały zakupy w sklepach spożywczych? Sprawdźcie, co się zmieni po 1 lutego
Po konferencji ministra zdrowia czekają nas zmiany w robieniu zakupów. Sprawdźcie, żebyście nie byli zaskoczeni.

Obowiązujące od okrągłego miesiąca obostrzenia miały obowiązywać do 31 stycznia, jednak od dłuższego czasu mówiło się o tym, że na pewno po tym czasie nie wrócimy jeszcze do normalności. Pytano rządzących o to, kiedy zostaną otwarte kina, siłownie czy restauracje, jednak ci odpowiadali lakonicznie lub nabierali wody w usta. Koniec stycznia zbliżał się coraz szybciej, a wciąż nie było żadnych konkretnych informacji co do tego, jak będą funkcjonowały sklepy, galerie handlowe, restauracje i inne chętnie odwiedzane przez Polaków miejsca. Nowe zasady od 1 lutego Dziś, 28 stycznia miała miejsce długo wyczekiwana konferencja rządowa. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach, jakie nastąpią z dniem 1 lutego. Rząd postanowił nieco zluzować obostrzenia, ale wciąż wiele miejsc pozostanie zamkniętych. Co się zmieni za kilka dni? Sprawdźcie poniższe informacje: Koniec z godzinami dla seniorów – nie będzie już obowiązywało ograniczenie w robieniu zakupów. Od 1 lutego wszyscy ludzie, niezależnie od wieku, będą mogli robić zakupy spożywcze przez cały dzień. Otwarte galerie handlowe – z tej informacji najbardziej ucieszą się właściciele sklepów i punktów usługowych znajdujących się w galeriach handlowych. Będą mogli oni wznowić swoją działalność, ale na pewnych zasadach. Piszemy o nich w dalszej części artykułu. Muzea i galerie sztuki – dotychczas zamknięte, od 1 lutego otworzą się dla osób spragnionych kontaktu ze sztuką. Jak teraz będziemy robić zakupy? Godziny dla seniorów zostały zniesione, ale pod pewnym warunkiem. Eksperci zaznaczyli, że robienie zakupów jest bezpieczne, jeżeli przestrzega się reżimu sanitarnego. A to oznacza, że trzeba będzie przestrzegać tych zasad: Zachowanie co najmniej 1,5 metra odległości od innych...

Padł rekord zgonów z powodu COVID-19. Czy w sklepach wrócą godziny dla seniorów?
Adobe Stock
Newsy
Padł rekord zgonów z powodu COVID-19. Czy w sklepach wrócą godziny dla seniorów?
Pandemia koronawirusa trwa w najlepsze. W ostatnich dniach można zauważyć rekordowe liczby zakażeń oraz zgonów. Wraz z tym dynamicznym wzrostem, mówi się o możliwości ponownego wprowadzenia godzin dla seniorów.

Trzecia fala koronawirusa, jak do tej pory, okazała się być najtrudniejszym okresem w całej pandemii. Nowe mutacje wirusa, rekordy zakażeń czy zgonów, a także oblężenie szpitali, to wynik wiosennej tury. Wraz z dynamicznym rozwojem sytuacji, rząd wprowadził nowe obostrzenia. Niestety, niewykluczone, że pojawią się kolejne, jak godziny dla seniorów.  Gwałtowny rozwój pandemii Zgodnie z wypowiedziami ekspertów, w marcu pojawiła się już trzecia fala pandemii, a wraz z nią nowe mutacje wirusa, jak koronawirus brytyjski czy afrykański. Są one zasadniczo groźniejsze niż poprzednie odmiany. Do zarażenia dochodzi w znacznie krótszym czasie, a poza tym wyleczenie tej wersji jest znacznie trudniejsze i trwa dłużej. Szczyt był zapowiadany na koniec marca oraz początek kwietnia. W ciągu najbliższego tygodnia okaże się jak Polacy spędzili Wielkanoc i czy przestrzegali wprowadzonych obostrzeń. Od tego będą zależeć kolejne kroki wprowadzone przez rząd.  Przedłużone obostrzenia  Pod koniec marca, a dokładnie 27 marca, rząd wprowadził twarde obostrzenia, które miały na celu zahamowanie rozwoju pandemii. Początkowo miały obowiązywać do 9 kwietnia, jednak dynamiczny rozwój koronawirusa, spowodował ich przedłużenie do 18 kwietnia. Wśród wprowadzonych wówczas zasad znalazły się takie jak: zamknięte żłobki i przedszkola, z wyłączeniem służb medycznych i porządkowych, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie, zakaz udziału w zgromadzeniach, imprezach oraz licznych spotkaniach,  limit osób na powierzchni sklepów spożywczych i kościołów, zamknięte sklepy budowlane oraz meblowe, zamknięte hotele, siłownie i placówki kultury.  Dalszy rozwój pandemii będzie dyktował kolejne kroki, jakie podejmie rząd wraz z gronem...