Lodówka
Adobe Stock
Newsy

Co warto przechowywać w lodówce? Okazuje się, że nie tylko jedzenie

Lodówka kojarzy się wszystkim jednoznacznie. Tymczasem warto wiedzieć, że oprócz jedzenia można tam przechowywać zupełnie nieoczywiste rzeczy…
Hubert Rój
styczeń 11, 2021

Na dolnej półce świeże mięso i ryby, mleko i wędlina na środku, a w drzwiczkach jajka – tak prezentuje się standardowa lodówka każdego Polaka.

Pora na wyjście ze schematu. Czy słyszeliście o tym, że w lodówkach można (i powinno się) trzymać nie tylko jedzenie?

Na pozór takie zdanie może zdziwić. Nie jest to tak głupie, jak mogłoby się wydawać!
Niska temperatura panująca w lodówce może pomóc wam w przedłużeniu żywotności kilku niezjadliwych produktów.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Kosmetyki w lodówce

Zacznijmy od patentu fotografów. Dzisiaj tradycyjny, analogowy sposób fotografowania jest już raczej w odwrocie, ale do dzisiaj osoby robiące zdjęcia za pomocą klisz, przechowują je w lodówkach.

To prosty przykład tego, jak niska temperatura chłodziarki może pomóc nam w codziennym życiu. Nie wszyscy robimy zdjęcia aparatami na kliszę, ale…

Ale za to wszystkie kobiety lubią o siebie zadbać. Do tego wykorzystują między innymi lakiery do paznokci, tusze do rzęs czy eyelinery. Trzymając je w lodówce, unikniecie ich zaschnięcia. Podobnie rzecz ma się z naturalnymi kremami do ciała. Przechowywane w lodówce drogie, ale ekologiczne kosmetyki, posłużą nam znacznie dłużej.

Zimne pończochy

Swój efekt da także nakładanie zimnego kremu na przykład na twarz po dniu wysiłku – taki zabieg pobudzi i sprawi, że wasze niewyspanie będzie tylko wspomnieniem.

Są osoby, które do tego właśnie celu wkładają do lodówki sztućce. Okład wokół oczu z zimnej łyżki może przynieść ulgę. Wypróbujcie na własnej skórze.

Wiele pań narzeka często na słabość i niską wytrzymałość rajstop czy pończoch. Problem z oczkami w w nich zniknie, gdy włożycie je na kilka godzin przed użyciem do lodówki. Taki zabieg brzmi dziwnie, ale faktycznie poprawi trwałość materiału.

Komentarze
sposób na odświeżenie wędliny
Adobe Stock
Newsy Jak odświeżyć zalegającą w lodówce wędlinę? Grzech ją wyrzucać. Jeden trik zdziała cuda
Nadmiar jedzenia w lodówce to najczęstszy poświąteczny problem wielu pań domu. Jeśli nie rozdaliście przyrządzonych wędlin rodzinie, istnieje ryzyko, że te się zepsują. Powinniście więc wiedzieć, jak je odświeżyć.
Weronika Kępa
styczeń 09, 2021

Przedświąteczna gorączka sprawia, że robione przez was w tym czasie zakupy są bardzo nieprzemyślane. Dzieje się tak szczególnie, kiedy gospodarz zawsze gościł na Wigilii wiele osób, a tych z roku na rok zamiast przybywać, ubywa.  W końcu dorosłe dzieci jadą zazwyczaj na dwie kolacje w ciągu jednego dnia, co sprawia, że na każdej zaledwie skubną przyrządzonych potraw, a nie będą się nimi zajadać, jak przed laty. Te czynniki często nie są brane pod uwagę, co skutkuje przepełnioną lodówką.  Pakowanie na wynos i zamrażanie Oczywiście większość gospodarzy pakuje swoim gościom jedzenie „na wynos”. Dla tych, którzy nie robią u siebie Wigilii, a jedynie jeżdżą po rodzicach czy babciach, jest to zbawienne. W końcu przez kolejnych kilka dni nie trzeba się martwić o obiad. Niektóre panie domu praktykują także zamrażanie nadmiaru jedzenia. To również bardzo dobry sposób na przedłużenie terminu jej przydatności do spożycia. Dzięki temu niekiedy przez kolejne kilka miesięcy nie trzeba kupować w sklepie wędliny.  Marnowanie jedzenia Niestety, w naszym kraju nie brakuje osób, które trzymają pozostałe z Wigilii jedzenie w lodówce. To, po zaledwie 3 dniach, zaczyna się psuć i w większości ląduje na śmietniku. Zważając na to, ile ludzi na świecie wciąż umiera z głodu, takie sytuacje nie powinny mieć w ogóle miejsca. Jeśli więc wasza wędlina leży zbyt długo w lodówce, spróbujcie ją odświeżyć. Mamy na to trzy sposoby, jednak pierwszy jest najlepszy i zdecydowanie niezawodny. Gotowanie Aby wędlina znowu stała się smaczna i soczysta wystarczy, że umyjecie ją pod bieżącą, ciepłą wodą, a następnie zagotujcie z dodatkiem świeżych warzyw (selerem, porem, marchewką i pietruszką). Zamiast warzyw możecie też wykorzystać wegetę lub...

Przeczytaj
jak dlugo mozna trzymac sledzie w lodowce
Di bloguje / Gotujmy.pl
Newsy Ile dni możemy przechowywać śledzie ze świąt w lodówce? Będziecie zaskoczeni
Przyrządzacie domowe śledzie na Wigilię? Sprawdźcie, jak długo można je jeść po przygotowaniu.
Katarzyna Wyborska
grudzień 22, 2020

Śledź to obok karpia najczęściej kupowana ryba w sezonie świątecznym. W polskiej tradycji na Wigilii koniecznie muszą się znaleźć ryby przygotowywane na różne sposoby i najczęściej są to właśnie śledzie. Przyrządza się je zwykle na zimno w różnych marynatach, które stanowią świetną zakąskę między głównymi posiłkami. Na Boże Narodzenie na pewno przygotujecie dużo śledzi, jednak gdy święta już się skończą, to pojawia się nowy problem – co zrobić z nadmiarem jedzenia?   Na szczęście śledzie można trzymać w lodówce dość długo, jednak wszystko zależy od tego, jak zostały przyrządzone. Poniżej przygotowaliśmy dla was małą ściągawkę, dzięki której dowiedziecie się jak przechowywać świąteczne śledzie. Jak długo można przechowywać śledzie w śmietanie? To chyba jeden ze smaczniejszych sposobów przyrządzenia śledzia. Niestety, przez użycie śmietany jego termin przydatności do spożycia jest stosunkowo krótki. Podstawą tego, by tak zrobione śledzie przetrwały w lodówce jak najdłużej jest: Świeża i dobrej jakości śmietana Bardzo szczelny słoik – absolutnie nie trzymamy śledzi w plastikowych pojemnikach! Śledzie w śmietanie, o ile przyrządzone z użyciem dobrej śmietany i zamknięte w słoiku, powinny być bezpieczne do spożycia około tydzień od przygotowania. Trzeba je oczywiście trzymać w lodówce. Jak długo mogą stać w lodówce śledzie w oleju? Śledź w oleju z dodatkiem cebulki – palce lizać! Można go łatwo przyrządzić w domu, a do tego wytrzyma w lodówce dość długo. Znów, podobnie jak w przypadku opisywanym wyżej, termin przydatności do spożycia będzie zależał od kilku czynników: Jeżeli kupiliście płaty śledziowe, to zrobione w oleju i zamknięte w szczelnym słoiku powinny być...

Przeczytaj