Stół wigilijny, stół na Boże Narodzenie
Pixabay/Ben Lescure
Newsy

Co symbolizują wigilijne potrawy? Na bank nie znacie wszystkich

Do Bożego Narodzenia zostały niecałe dwa tygodnie. Już niedługo usiądziemy z bliskimi przy wigilijnym stole. Podczas tego posiłku każde danie kryje w sobie niezwykłe znaczenie i przepowiednię.
Aleksandra Jaworska
grudzień 14, 2020

Symbolika wigilijnych potraw ma znaczenie kulturowe i religijne. Posiłki na Wigilię powinny być przygotowywane z płodów ziemi, m.in. maku, ryb, kapusty, grochu i miodu. To przepowiednia witalności, dostatku i zapowiedź doświadczania szczęścia w nadchodzącym roku.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

12 potraw wigilijnych

Skąd wzięła się taka, a nie inna liczba? Dawniej musiała być nieparzysta. Dań na wigilijnym stole mogło być 7 lub 11. Nieparzystość miała zapewnić szczęście domownikom. Do 12 dochodzili wyłącznie zamożni przedstawiciele społeczeństwa. Właśnie liczba 12 odpowiadała za bogactwo i dostatek.

Dwunastka ma też znaczenie religijne, gdyż Biblia przedstawia 12 apostołów. Z astrologicznego punktu widzenia mamy też 12 miesięcy w roku. Wedle wierzeń ludowych to ważna i wyłaniająca porządek rzeczy liczba. Jeśli szykujecie wszystkie potrawy, obowiązkiem jest skosztować podczas Wigilii każdą z nich.

Poszczególne dania na świątecznym stole mają różną symbolikę. Ominięcie któregoś z nich, może spowodować także ominięcie korzyści z niego płynącej. Na dodatek wigilijna wieczerza to przesłanie o cudzie nowego życia. To nowy początek dla wszystkiego, co nie udało się w mijającym roku.

Kaloryczność i symbolika potraw na Wigilię

Dania wigilijne, jakkolwiek pyszne, mają dużą kaloryczność. Bywają także ciężkostrawne. Szczególnie, jeśli chcemy spróbować wszystkich 12 dań. Tradycja jednak wymaga, by chociaż w ten wieczór nie liczyć kalorii i skupić się na symbolach, które kryją w sobie pyszne, wigilijne dania. 

 1. Czerwony barszcz z uszkami. Buraki to bardzo zdrowe warzywo, o którym warto pamiętać także w codziennej diecie. Mają zapewniać powodzenie i pomyślność. Buraki na Wigilii to także gwarancja długich lat w zdrowiu.

 2. Karp smażony. Kto zdecyduje się na rybę w wigilijny wieczór, ten ma zapewniony spokojny żywot w nowym roku. Karp na wigilijnym stole to ważny symbol płodności i odradzania się.

 3. Pozostałe ryby. Symbolika ryb na świątecznej wieczerzy jest mocno związana ze zmartwychwstaniem i nieśmiertelnością. Ryby to symbol Jezusa Chrystusa. Dorsz, pstrąg oznaczają post i oczekiwanie. To dobra wróżba dotycząca życiowej harmonii równowagi.

 4. Pierogi z kapustą i grzybami. Jedno z ulubionych dań Polaków, nie tylko na święta. Ma dodać nam nadprzyrodzonych sił. W końcu kapusta i grzyby oznaczają dobrobyt i powodzenie.

 5. Kluski z makiem. Główna symbolika maku to pomoc. Jako, że jest to zboże - znajdziemy tu także odniesienia do urodzajności. Jedzenie klusek z makiem ma zagwarantować obfitość plonów.

 6. Kutia. Pyszna potrawa na bazie maku. Działa głównie w obszarach religijnych. Ma ułatwić pojednanie z Bogiem oraz ze zmarłymi, których musieliśmy pożegnać w ostatnim czasie.

 7. Groch z kapustą. Ponadprzeciętna siła i witalność, takie dary niesie za sobą potrawa z grochu i kapusty. Może chronić przez wszelkimi chorobami ciała, fizycznymi i psychicznymi.

 8. Kompot z suszu. Typowy wigilijny napój. Może zawierać w sobie jabłka, śliwki i gruszki. To symbol miłości i pokoju. Gruszki ponadto przynoszą długowieczność, a suszone figi oczyszczenie.

 9. Racuchy drożdżowe. Spotykane nie w każdym domu, ale niewiarygodnie pyszne! Symbolizują obfitość we wszystkich przejawach działalności człowieka  w nadchodzącym czasie.

 10. Zupa grzybowa. Domownicy dzielą się zazwyczaj na dwa obozy, jeśli bierzemy pod uwagę zupę podczas Wigilii. Jedni wybierają barszcz, drudzy grzybową. Bulion z grzybami powinien zapewnić zdrowie ciała, zadbać o siły witalne i trzeźwość umysłu w trudnych, przyszłych decyzjach.

 11. Chleb. Powszedni, ale i symboliczny. Dzięki niemu nie opuści nas przyjaźń, gościnność i opieka mądrości życiowej. 

 12. Miód (np. w makowcu). To najczystszy symbol radości życia i obfitości, nie może go zabraknąć!

Komentarze
wigilia obostrzenia
AdobeStock
Newsy Czy czekają nas jeszcze surowsze obostrzenia przed świętami? Rzecznik rządu wydał komunikat
Zbliżające się święta są dla wielu osób jeszcze bardziej stresujące niż zwykle - wciąż nie jesteśmy pewni, czy będziemy je mogli spędzić z całą rodziną. Rząd wydał oświadczenie.
Katarzyna Wyborska
grudzień 14, 2020

Święta coraz bliżej, a Polacy wciąż nie dostali jasnej informacji od rządzących w sprawie tego, jak będą spędzali tegoroczne Boże Narodzenie. Dziś rzecznik rządu wydał oficjalny komunikat.   Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wigilijną kolację zjemy w gronie najbliższej rodziny. Od kilku tygodni rządzący zapowiadają, że w Boże Narodzenie spotkać może się jedynie pięć osób, nie licząc tych mieszkających razem. To znaczy, że na przykład trzyosobowa rodzina może przyjąć w swoim domu na Wigilii tylko pięciu innych członków rodziny. Polacy jednak martwią się, że w związku z szalejącą pandemią sytuacja może się w każdej chwili zmienić, a politycy już przyzwyczaili nas do tego, że nowe przepisy są wprowadzane kilka godzin przed tym, jak zaczynają obowiązywać. Nie dziwi więc niepokój wśród społeczeństwa. Komunikat rzecznika Rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany w programie Graffiti w telewizji Polsat News o to, czy rząd planuje zaostrzenie obostrzeń na święta. Udzielił dość lakonicznej odpowiedzi – przekazał, iż na ten moment nikt w rządzie nie omawia scenariuszy, w których miałyby się znaleźć dodatkowe obostrzenia. Na razie wiadomo więc tylko tyle, że prawdopodobnie w Boże Narodzenie nadal będą obowiązywały te same zasady, których musieliśmy dotychczas przestrzegać. Możliwe, że w przypadku gdyby sytuacja się pogorszyła i nagle nastąpiłby wzrost zachorowań, to wówczas rozważanoby wprowadzenie przepisów mających ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.   Rzecznik poinformował również, że premier jest w stałym kontakcie z prezydentem. Wkrótce spotkają się w sprawie szczepień na koronawirusa.

Przeczytaj