Jabłka to najpopularniejszy, a jednocześnie jeden z najtańszych polskich owoców. Jesteśmy znanym na całym świecie producentem jabłek. Są cenione ze względu na jakość, smak oraz ilość odmian, jakie oferujemy odbiorcom.

Do tego to owoce lokalne, nie musimy ich transportować na duże odległości, zanieczyszczać przy tym środowiska czy generować dodatkowych kosztów, są dostępne w każdym sklepie. Jak jabłka potrafią przysłużyć się naszemu organizmowi?

Wartości zdrowotne jabłek

To owoce o dużej zawartości witamin C, A, E, K i B6, kwasu foliowego, ryboflawiny, tiaminy i niacyny. Pektyna z jabłek wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn. Błonnik z kolei, korzystnie wpływa na układ pokarmowy i trawienie.

Owoce zmniejszają też ryzyko wystąpienia takich chorób jak:

Zobacz także:

  • Rak jelita grubego. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazali, że zawarte w jabłkach flawonoidy są w stanie zmniejszyć ryzyko tego rodzaju raka. Ponieważ największe stężenie flawonoidów znajduje się w skórce jabłka, należy zjadać ze skórką.
  • Rak okrężnicy. Naukowcy z Chin udowodnili, że zawarte w owocach oligosacharydy zabijają prawie 50% komórek rakowych, dzięki czemu jabłkowa terapia jest skuteczniejsza niż chemioterapia.
  • Miażdżyca
  • Udary
  • Zawały

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim pokazały, że zjadanie przynajmniej 1 jabłka dziennie przez osoby powyżej 50. roku życia znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia tych chorób, w tej grupie wiekowej.

Czy jabłka pomagają na cukrzycę i nadwagę?

W obu przypadkach jabłka są polecane przez lekarzy. Pomimo tego, że zawierają cukier, nie mogą więc być nadużywane przez diabetyków, to lekarze zalecają regularne spożywanie ich nawet przez osoby cierpiące na tę chorobę. Tłumaczą to niskim indeksem glikemicznym owoców (tylko 38) oraz dużą ilością błonnika, który pomaga regulować poziom cukru we krwi.

Jeszcze jeden składnik występujący w tych owocach przemawia za tym, że lekarze polecają cukrzykom jedzenie jabłek. To kwerycyna, która zapobiega zaćmie, często występującej u chorych. Cukrzykom zalecane jest spożywanie jabłek w całości, z miąższem i skórką, jednak odradzane jest picie soku jabłkowego.

Także nadwaga nie powinna eliminować z diety jabłek, z tym samym zastrzeżeniem, że z powodu zawartego w nich cukru nie mogą one być nadużywane. Jednak nieduża ilość kalorii (średniej wielkości jabłko to tylko 50 kcal) oraz to, że jabłko dobrze syci i zaspokaja głód, powodują, że to jedne z niewielu słodkich owoców polecanych osobom na dietach odchudzających. 

Źródło: Onet.pl