Sól
Pixabay/Bruno /Germany
Newsy

Co stanie się z organizmem, gdy zrezygnujecie z soli? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista

Czasem nie warto słuchać dobrych rad. Na przykład wtedy, gdy radzą, żeby nie tylko ograniczyć, ale w ogóle zrezygnować z soli.

Sól kuchenna używana jako produkt spożywczy to prawie czysty chlorek sodu. W kuchni stosowana jest jako wzmacniacz smaku i naturalny konserwant. Dostępna jest w sklepach w postaci oczyszczonej – jako sól warzona, oraz nieoczyszczonej - jako sól kamienna.

Spożywając zbyt dużo soli – narażamy się na wiele niebezpiecznych chorób, jedząc jej zbyt mało – zaburzamy naturalną równowagę organizmu. Obie skrajności mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Opowiadamy o tym co się dzieje z organizmem, gdy nie dostarczycie mu podstawowych minerałów takich jak sód.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ta kobieta zaufała trenerowi i przestała w ogóle jeść sól

Pewnie każdy z was ma w pamięci jakaś własny, wstydliwy epizod, gdy uwierzyliście sąsiadce czy przyjacielowi i zrobiliście coś nierozważnego. Zupełnie jak niejaka Nikita Bhardwaj, której trener zalecił całkowite odstawienie soli i cukru z diety. Zastosowanie się do wskazań trenera, który nie miał przygotowania medycznego i nie przewidział skutków swojej porady, mogło się dla niej tragicznie skończyć.

Nikita opowiedziała na łamach magazynu „Health Shots", o skutkach całkowitego odstawienia soli. Dziewczyna nie dodawała tego składnika do potraw przez ponad miesiąc. To, czego doświadczyła, było nie tylko bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ale też nieprzyjemne w skutkach.

Pierwszym z objawów niedoboru sodu były nawracające skurcze:

- Nawet w nocy, ze snu wybudzały mnie skurcze. Dosłownie krzyczałam z bólu.

Z czasem zaczęła odczuwać nieustanne zmęczenie i bóle głowy:

- Przez cały czas czułam się zmęczona. Bolała mnie głowa, pojawiły się też zawroty.

A do tego, choć nigdy wcześniej nie zauważyła u siebie nadmiernej ochoty na niezdrową żywność, potrzeba uzupełnienia minerału spowodowała, że wciąż myślała o fast foodach:

- Wszystko, o czym mogłam myśleć, to jak jeść frytki lub miskę makaronu. Zdarzało się, że objadałam się i to oczywiście przeszkadzało w mojej misji utrzymania zdrowej wagi.

Na szczęście nietypowe objawy zaniepokoiły ją na tyle, że poszła do lekarza. Ten szybko ustalił, że przyczyną wszystkich dolegliwości był niedobór soli. Nikita zastosowała się do nowych, zaleceń, tym razem opartych na naukowych podstawach i szybko powróciła do zdrowia.

Zobacz także
W czym namoczyć śledzie, by szybko pozbyć się z nich soli? Jest 1 mistrzowski trik

W czym namoczyć śledzie, by szybko pozbyć się z nich soli? Jest 1 mistrzowski trik

Cierpicie na nadciśnienie? Te produkty zawierają ogromne ilości soli. Lepiej na nie uważajcie

Cierpicie na nadciśnienie? Te produkty zawierają ogromne ilości soli. Lepiej na nie uważajcie

Czym grozi nadmiar i niedobór soli w diecie?

Wspólne zalecenia Światowej Federacji Serca, Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia i Europejskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego podają, że osoby dorosłe powinny spożywać od 7,5 do 12,5 gramów soli dziennie, co odpowiada dostarczeniu organizmowi 3-5 gramów sodu dziennie. Badania pokazują, że spożywanie poniżej trzech gramów sodu dziennie podnosi ryzyko śmierci w wyniku zawału i niewydolności serca.

Z drugiej strony nadmierne spożycie soli także jest nie tylko niezdrowe, ale też niebezpieczne. Nadużywanie soli sprzyja nadwadze i otyłości. Ale to tylko jeden ze skutków. Inne są równie poważne:

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Udary mózgu
  • Włóknienie mięśnia sercowego
  • Zwiększenie masy lewej komory serca
  • Nowotwór żołądka
  • Osteoporoza
  • Kamica nerkowa

Źródło: gazeta.pl, Wikipedia.pl, abczdrowie.pl

21-latek trafił do szpitala, bo uzależnił się od tego  napoju. Pije go mnóstwo osób
Adobe Stock
Newsy
21-latek trafił do szpitala, bo uzależnił się od tego  napoju. Pije go mnóstwo osób
Napoje energetyzujące powinny być spożywane wyjątkowo rzadko. Wiele osób dalej sięga po nie regularnie, a konsekwencje mogą być tragiczne…

Młody, 21-letni student trafił do szpitala w wyniku częstego spożywania dużych ilości napojów energetyzujących. Jego leczenie trwało aż dwa miesiące, a dalsze powikłania są bardzo możliwe. Informacja ta została opublikowana w renomowanym czasopiśmie naukowym British Medical Journal.  Energetyki są niebezpieczne dla zdrowia 21-latek naraził się na niewydolność serca oraz nerek. Z początku nie zauważał negatywnych objawów spożywania energetyków, jednak kiedy tylko je odstawiał, odczuwał silne migreny i absolutny brak energii do czegokolwiek. Jak sam przyznał, był uzależniony od napojów energetyzujących i potrafił wypijać je w ilości nawet 2 litrów dziennie.  Podczas hospitalizacji chłopaka, lekarze rozważali nawet przeszczep nerek. Na szczęście nie było to konieczne, jednak studentowi groziła taka ewentualność. Choć mężczyzna wrócił już do domu i czuje się lepiej, lekarze twierdzą, że dalsze powikłania są prawdopodobne. W przyszłości mogą doskwierać mu problemy sercowe.  Jak działają energetyki? Skoncentrowana ilość środków pobudzających i zwiększających wydajność fizyczną i umysłową (kofeina, tauryna, guarana) może spowodować: częste drżenie rąk wzmożone wydzielanie śliny przyspieszone tętno negatywny wpływ na nerki czy wątrobę częste osłabienie, rozdrażnienie (po odstawieniu napojów) oraz bóle głowy większe ryzyko otyłości i cukrzycy z racji na duże ilości cukru. Czy sprzedaż energetyków powinna być ograniczona?  Po swoich traumatycznych przejściach student przestrzega innych przed szkodliwymi skutkami nadmiernego spożywania energetyków. Uważa, że są one zbyt łatwo dostępne, zwłaszcza dla dzieci. Jest też zdania, że powinny one być „ozdobione” podobnymi etykietami co alkohol czy...

Ekspert nie ma wątpliwości: nieodpowiednia dieta jest gorsza niż szczepionka przeciw COVID-19
Adobe Stock
Newsy
Ekspert odważnie: jedzenie jest bardziej niebezpieczne niż szczepionka przeciw COVID-19
Ekspert nie ma wątpliwości: nieodpowiednia dieta jest gorsza niż będąca przedmiotem dyskusji szczepionka przeciw COVID-19,

Dyskusja wokół szczepionek na koronawirusa przebiega gwałtownie nie tylko w Polsce. Podobne dylematy wokół akcji szczepienia jak Polacy mają także Holendrzy. W związku z tym, swoje zdanie na temat szczepionki zdradził szef holenderskiej rady ds. oceny leków, prof. Ton de Boer, który pokusił się o obrazowe wytłumaczenie nieprzekonanym efektu szczepionki na zdrowie. Co profesorowie sądzą o teoriach spiskowych nt. szczepień przeciwko COVID-19? Według de Boera, który stał się ostatnio w holenderskich mediach postacią równie znaną jak w Polsce choćby prof. Andrzej Horban, dużo bardziej niebezpieczne dla zdrowia jest nieodpowiednie odżywianie się niż przyjęcie obu dawek szczepionki na COVID-19. Podobnie jak w Polsce, także i w Holandii na temat epidemii koronawirusa i akcji szczepienia szerzy się cała masa różnych niepotwierdzonych informacji, przeinaczeń, czy niezwykle popularnych ostatnio niestety teorii spiskowych: – Liczba nieprawdziwych informacji o szczepionkach oraz koronawirusie stawia włosy na głowie. Nie wiem, co gorsze, ludzka ignorancja czy wiara w spiskowe teorie – skomentował tę sprawę prof. de Boer. Jak naukowcy przyjmują doniesienia o skutkach ubocznych szczepienia? Przy okazji holenderski ekspert wypowiedział się na temat ewentualnych skutków ubocznych przyjęcia szczepionki. To jeden z czynników najmocniej odstraszających zarówno Polaków, jak i Holendrów od szczepienia: – Poważnie traktujemy informacje o skutkach ubocznych, ale nie możemy zapominać, że to absolutny margines – powiedział de Boer. Niderlandzki uczony wyraził swoje zdanie także na inny temat, który nurtuje wiele osób obawiających się przyjęcia dawki szczepionki na COVID-19. Chodzi o insynuacje przeciwników szczepionek, jakoby miałyby one być jednym...

Jaką dietę stosować przy niskim ciśnieniu? Praktyczne rady i wskazówki
Adobe Stock
Newsy
Jaką dietę stosować przy niskim ciśnieniu? Praktyczne rady i wskazówki
Co jeść i pić w obliczu problemów z niskim ciśnieniem? Osoby w grupie ryzyka powinny dobrze poznać potrzeby swojego organizmu.

Niskie ciśnienie, zwane też hipotonią , ma miejsce, kiedy na ciśnieniomierzu naszym oczom ukazuje się wynik ciśnienia skurczowego i rozkurczowego na mniejszym poziomie niż 100/60. Choć wciąż więcej słyszy się o  nadciśnieniu tętniczym , niskie ciśnienie także pozostaje poważnym problemem zdrowotnym, którego w żadnym wypadku nie można lekceważyć – takie postępowanie może doprowadzić do fatalnych skutków. Jeśli regularne pomiary ciśnienia wskazują w waszym wypadku na objawy niskiego ciśnienia, koniecznie udajcie się do lekarza. Oprócz tego przyjrzyjcie się temu, co jecie i co pijecie. Ma to duży związek z waszym stanem zdrowia także i w przypadku tej dolegliwości. Jak powinny się odżywiać osoby z niskim ciśnieniem tętniczym? Zacznijmy od podstaw, czyli od odpowiedniego nawodnienia . Kawa wcale nie jest najlepszym wyborem do podniesienia ciśnienia. Pamiętajcie o piciu ok. 1,5 l płynów dziennie, a w okresie letnim i w czasie wzmożonego wysiłku i ekspozycji na słońce nawet dużo więcej.  Do podstaw zalicza się także konieczność pamiętania o obowiązkowej aktywności fizycznej – spacery, przysiady w przerwach między pracą. To także wpływa na odpowiednią pracę układu krwionośnego waszego organizmu. Wróćmy do jedzenia. Pierwszym przykazaniem osób z niskim ciśnieniem powinno być przerzucenie się na większą ilość małych posiłków dziennie zamiast jednego wielkiego obiadu przez cały dzień i głodówki przez resztę dnia. Dlaczego osoby z niskim ciśnieniem powinny spożywać więcej soli? Drugim punktem, który warto sobie wziąć do serca w przypadku problemów ze zbyt niskim ciśnieniem, jest spożywanie większych ilości soli, niż te, które powinny przyjmować dziennie osoby z ciśnieniem w normie....

Sól
Pixabay/Bruno /Germany
Newsy
Większość z was soli zupę w złym momencie. Kiedy tak naprawdę powinno się to robić?
Gotowanie to nie kwestia odziedziczonych genów. Czasami to ciężka praca i chęć nauczenia się nowych umiejętności.

Żeby nauczyć się gotować trzeba na pewno chcieć, ale i próbować zaznajomić się z wieloma trikami, które ułatwią wam przyszłe popisy w kuchni. Trudno wyobrazić sobie gotowanie bez kilku składników. Jednym z nich jest sól, która doda waszym potrawom wyrazistości i sprawi, że danie nie będzie zbyt delikatne i mdłe.  Uniwersalna sól kuchenna Sól stołowa to popularny artykuł spożywczy, będący prawie czystym chlorkiem sodu. Jest często stosowany jako wzmacniacz smaku i naturalny konserwant. W handlu dostępna jest zwykle w formie oczyszczonej soli warzonej oraz nieoczyszczonej soli kamiennej. Możecie wybrać też sól himalajską. W Polsce od 1996 roku sól przeznaczona do bezpośredniego spożycia jest wzbogacana jodanem potasu. Kupna sól może też zawierać niewielki dodatek środka przeciwzbrylającego, dzięki któremu sól nie zbija się w grudki. Ile soli dziennie można spożywać? Światowa Organizacja Zdrowia dla zdrowej osoby dorosłej zaleca maksymalny dodatek soli do pokarmów na poziomie nie wyższym niż 6 gramów na dobę. To jak gdybyście stosowali codziennie do gotowania jedną, płaską łyżkę stołową. Niestety w praktyce spożycie soli kuchennej jest znacznie wyższe. Nadużywanie soli kuchennej Nadmiar soli w diecie nie wiąże się z niczym dobrym. Wyniki badań wskazują na związek nadmiernego spożycia solu z nadciśnieniem tętniczym. U osób dorosłych nadwyżka soli może uszkadzać wątrobę i zwiększa prawdopodobieństwa jej zwłóknienia. Kiedy posolić rosół? Sól użyta podczas gotowania może potrawę urozmaicić lub całkowicie popsuć. Szczególnie jeśli nie wiecie, w którym momencie gotowania dodać jej do potrawy. Wbrew pozorom, to bardzo istotny moment. Wiecie, kiedy posolić np....