Sól kuchenna używana jako produkt spożywczy to prawie czysty chlorek sodu. W kuchni stosowana jest jako wzmacniacz smaku i naturalny konserwant. Dostępna jest w sklepach w postaci oczyszczonej – jako sól warzona, oraz nieoczyszczonej - jako sól kamienna.

Spożywając zbyt dużo soli – narażamy się na wiele niebezpiecznych chorób, jedząc jej zbyt mało – zaburzamy naturalną równowagę organizmu. Obie skrajności mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Opowiadamy o tym co się dzieje z organizmem, gdy nie dostarczycie mu podstawowych minerałów takich jak sód.

Ta kobieta zaufała trenerowi i przestała w ogóle jeść sól

Pewnie każdy z was ma w pamięci jakaś własny, wstydliwy epizod, gdy uwierzyliście sąsiadce czy przyjacielowi i zrobiliście coś nierozważnego. Zupełnie jak niejaka Nikita Bhardwaj, której trener zalecił całkowite odstawienie soli i cukru z diety. Zastosowanie się do wskazań trenera, który nie miał przygotowania medycznego i nie przewidział skutków swojej porady, mogło się dla niej tragicznie skończyć.

Nikita opowiedziała na łamach magazynu „Health Shots", o skutkach całkowitego odstawienia soli. Dziewczyna nie dodawała tego składnika do potraw przez ponad miesiąc. To, czego doświadczyła, było nie tylko bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ale też nieprzyjemne w skutkach.

Zobacz także:

Pierwszym z objawów niedoboru sodu były nawracające skurcze:

- Nawet w nocy, ze snu wybudzały mnie skurcze. Dosłownie krzyczałam z bólu.

Z czasem zaczęła odczuwać nieustanne zmęczenie i bóle głowy:

- Przez cały czas czułam się zmęczona. Bolała mnie głowa, pojawiły się też zawroty.

A do tego, choć nigdy wcześniej nie zauważyła u siebie nadmiernej ochoty na niezdrową żywność, potrzeba uzupełnienia minerału spowodowała, że wciąż myślała o fast foodach:

- Wszystko, o czym mogłam myśleć, to jak jeść frytki lub miskę makaronu. Zdarzało się, że objadałam się i to oczywiście przeszkadzało w mojej misji utrzymania zdrowej wagi.

Na szczęście nietypowe objawy zaniepokoiły ją na tyle, że poszła do lekarza. Ten szybko ustalił, że przyczyną wszystkich dolegliwości był niedobór soli. Nikita zastosowała się do nowych, zaleceń, tym razem opartych na naukowych podstawach i szybko powróciła do zdrowia.

Czym grozi nadmiar i niedobór soli w diecie?

Wspólne zalecenia Światowej Federacji Serca, Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia i Europejskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego podają, że osoby dorosłe powinny spożywać od 7,5 do 12,5 gramów soli dziennie, co odpowiada dostarczeniu organizmowi 3-5 gramów sodu dziennie. Badania pokazują, że spożywanie poniżej trzech gramów sodu dziennie podnosi ryzyko śmierci w wyniku zawału i niewydolności serca.

Z drugiej strony nadmierne spożycie soli także jest nie tylko niezdrowe, ale też niebezpieczne. Nadużywanie soli sprzyja nadwadze i otyłości. Ale to tylko jeden ze skutków. Inne są równie poważne:

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Udary mózgu
  • Włóknienie mięśnia sercowego
  • Zwiększenie masy lewej komory serca
  • Nowotwór żołądka
  • Osteoporoza
  • Kamica nerkowa

Źródło: gazeta.pl, Wikipedia.pl, abczdrowie.pl