Mleko wciąż drożeje. Takich wzrostów cen nie było od lat. Też to zauważyliście?
Adobe Stock
Newsy

Co się stanie z organizmem, gdy będziecie pić za dużo mleka? Lepiej z nim nie przesadzajcie

O tym, że mleko jest zdrowe, nie trzeba nikomu przypominać. Należy jednak pamiętać, że mleko pite w nadmiarze, może być niebezpieczne dla zdrowia.

Mleko – ten popularny krowi napój znają wszyscy. Mleko jest bogate w wapń, który pomaga zwiększyć gęstość kości, a także to doskonałe źródło białka, Niestety, mleko pite w nadmiarze nie jest już takie zdrowe, jak mogłoby się wam wydawać. Przekonajcie się sami, dlaczego.

Już od dziecka wpajano nam, że mleko jest dobrym źródłem wapnia i przyczynia się do utrzymania zdrowych kości. Ale czy wiecie, że picie zbyt dużej ilości mleka może spowodować więcej szkód niż pożytku?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ile mleka można pić dziennie?

Zbyt duża ilość mleka może powodować trądzik, problemy z trawieniem, a nawet zwiększać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Co jeszcze może się stać, gdy będziecie pić za dużo mleka? Na początku jednak ustalmy, ile mleka dziennie mogą pić dorośli oraz dzieci.

Instytut Żywności i Żywienia zaleca picie co najmniej dwóch szklanek mleka lub przetworów mlecznych dziennie osobom dorosłym oraz 3-4 porcje dzieciom i młodzieży.

Zobacz także
Brat Joanny Kurowskiej zmarł po wypiciu... zatrutego mleka. Aktorka wspomina rodzinny dramat

Brat Joanny Kurowskiej zmarł po wypiciu... zatrutego mleka. Aktorka wspomina rodzinny dramat

Producenci usuwają datę ważności z opakowań mleka. Jak sprawdzić czy jest jeszcze dobre?

Producent usuwa datę ważności z opakowań mleka. Jak sprawdzić czy jest jeszcze dobre?

Jak stwierdzić, czy pijemy za dużo mleka? Zwróćcie uwagę na te objawy

Jak rozpoznać, że przesadzamy z ilością wypijanego mleka? Jeśli pijecie za dużo mleka, mogą u was wystąpić następujące symptomy:

  • Problemy z trawieniem. Czy wiecie, że picie za dużej ilości mleka może powodować problemy trawienne, takie jak nieszczelne jelito? To stan, w którym bakterie i toksyny są w stanie „przeciekać” przez ściana jelita. Dlaczego tak się dzieje? Ma to związek z inhibitorami proteazy, które znajdują się w mleku krowim, które powodują zaburzenia równowagi enzymów trawiennych i nadprodukcję trypsyny - enzymu, który niszczy połączenia między komórkami jelitowymi.
  • Uporczywe zmęczenie. Czujecie się ciągle zmęczeni i ospali? Być może pijecie za dużo mleka. Naukowcy z Uniwersytetu Cornell powiązali nieszczelne jelito z zespołem przewlekłego zmęczenia - stanem, w którym normalny wysiłek prowadzi do silnego zmęczenia, którego nie łagodzi nawet odpoczynek.
  • Trądzik. Badanie przeprowadzone przez Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology wykazało, że pełnotłuste produkty mleczne, wiązały się z umiarkowanym i ciężkim trądzikiem. Z kolei metaanaliza 14 badań wykazała, że zarówno mleko pełne, jak i mleko o niskiej zawartości tłuszczu, były pozytywnie powiązane z występowaniem trądziku.
  • Wasza masa kostna zmniejszy się. Jak wiadomo, wapń w mleku pomaga wzmocnić kości, ale ponieważ mleko może również powodować stany zapalne, spożywanie zbyt dużej ilości mleka może w rzeczywistości powodować kruchość kości. Badanie z 2014 r. wykazało, że picie zbyt dużych ilości mleka, zwiększa ryzyko złamań kości u kobiet w porównaniu z kobietami, które piły małe ilości mleka.
  • Objawy choroby sercowo-naczyniowej. Badanie z 2014 r. wykazało, że picie zbyt dużej ilości mleka wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zgonu u mężczyzn i kobiet, a także ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i raka u kobiet. Odkryto że kobiety, które wypijały trzy lub więcej szklanek mleka dziennie, miały prawie dwukrotnie większe ryzyko śmierci i chorób układu krążenia, a także o 44 procent większe ryzyko zachorowania na raka w porównaniu z kobietami, które wypijały mniej niż jedną szklankę tego napoju dziennie. Jeżeli chodzi o mężczyzn, ryzyko śmierci wzrosło u nich o około 10 procent, gdy wypijali trzy lub więcej szklanek mleka dziennie.

Źródło: eatthis.com

Codzienna szklanka tego napoju może podnieść ryzyko raka piersi o 50%. Też go pijecie?
Wikipedia commons
Newsy
Codzienna szklanka tego napoju może podnieść ryzyko raka piersi o 50%. Też go pijecie?
Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Na świecie co roku wykrywa się go u 1,7 mln osób. To przerażająca liczba. Dlatego tak ważne jest ograniczenie wszelkich czynników mogących wpływać na jego rozwój. 

Ten płyn nie jest uznawany powszechnie za szkodliwy. W końcu nie jest to słodki napój gazowany czy energetyzujący, o którego obciążającym organizm działaniu tak dużo się wszędzie mówi. Co więcej, od dawna kojarzy się z tzw. szklanką zdrowia. Czy wiecie już, o który napój chodzi?  Jakie symptomy pozwalają rozpoznać raka piersi?  Regularne badania mammograficzne i USG pozwalają wcześnie wykryć raka piersi i skutecznie go leczyć. Niestety w Polsce kobiety nie badają się zbyt regularnie, co powoduje, że często trafiają do lekarza, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Zobaczcie, co powinno was skłonić, do jak najszybszej wizyty u specjalisty:  wyczuwalny pod palcami guzek,  zmiana wielkości lub kształtu piersi,   wciągnięcie i wyciek z brodawki sutkowej,  zaczerwienienie, pomarszczenie lub owrzodzenie skóry piersi,  wyraźne poszerzenie żył na piersi,   powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.  Kobiety pijące mleko krowie są bardziej narażone na rozwój raka piersi  Naukowcy z Loma Linda University Health w Kalifornii przeprowadzili badanie mające potwierdzić wpływ codziennego picia mleka krowiego na rozwój tego typu raka. Badanie trwało osiem lat i wzięły w nim udział aż 53 tysiące kobiet.  W badaniu brano pod uwagę ich stan zdrowia, choroby dziedziczne, historię ginekologiczną, przyjmowane leki, spożycie alkoholu, jak również spożycie mleka krowiego i produktów mlecznych. Okresowe badania stanu zdrowia wykryły, że 1057 kobiet z badanej grupy zmaga się z rakiem piersi.  Analiza danych wykazała, że codzienne picie od 1/4 do 1/3 szklanki mleka krowiego podnosiło ryzyko zachorowania na ten nowotwór o 30 proc. w porównaniu z kobietami, które nie piły lub...

Czy osoby starsze powinny pić mleko? W tej 1 sytuacji muszą go unikać
AdobeStock
Newsy
Czy osoby starsze powinny pić mleko? W tej 1 sytuacji muszą go unikać
Mleko jest bardzo zdrowe, ale czy seniorzy powinni je pić? W pewnej sytuacji powinni z niego niestety zrezygnować.

Mleko jest doskonałym źródłem białka, wapnia i witaminy D, których osoby starsze potrzebują, aby utrzymać zdrowe kości, zachować siłę mięśni i zapobiegać osteoporozie. Napój ten może również odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka okrężnicy i regulowaniu ciśnienia krwi. Osoby starsze powinny jednak uważać na spożycie mleka w jednej sytuacji. Chodzi o nietolerancję laktozy. Czym jest nietolerancja laktozy? Nietolerancja laktozy to dość powszechny w społeczeństwie stan, w którym osoby nie są w stanie w pełni strawić rodzaju cukru (laktozy) zawartego w mleku. W efekcie mają biegunkę, gazy i wzdęcia po jedzeniu lub piciu produktów mlecznych. Stan, który jest również nazywany zespołem złego wchłaniania laktozy, jest zwykle nieszkodliwy, ale jego objawy mogą być dotkliwe i nieprzyjemne.  Najczęstsze oznaki nietolerancji laktozy zwykle zaczynają się od 30 minut do dwóch godzin po zjedzeniu lub wypiciu pokarmów zawierających laktozę i należą do nich: biegunka nudności (a czasem wymioty) skurcze żołądka wzdęcia gazy Seniorzy z nietolerancją laktozy mogą się uskarżać na nasilone dolegliwości związane z obecnością tego stanu. Niektóre osoby, które od lat piją mleko, mogą nie zdawać sobie nawet sprawy, że to właśnie ono jest przyczyną ich nagłego rozstroju żołądkowo-jelitowego. Problemy z trawieniem mleka mogą również uniemożliwić seniorom prawidłowe wchłanianie wapnia i innych składników odżywczych. Osobom starszym z nietolerancją laktozy, zaleca się sięganie po fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir, mleko ukwaszone, ponieważ po ich spożyciu nie występują wyżej wymienione objawy. Dlaczego seniorzy powinni pić mleko? Mleko to doskonałe...

Tego nie wiedzieliście o krowim mleku. Następnym razem dwa razy się zastanowicie, zanim je wypijecie
AdobeStock
Newsy
Tego nie wiedzieliście o krowim mleku. Następnym razem 2 razy się zastanowicie, zanim je wypijecie
Czy krowie mleko rzeczywiście jest zdrowe? Sprawdźcie, czy powinno się je pić.

Już od dobrych kilku lat trwa dyskusja na temat wpływu picia mleka krowiego na zdrowie. Popularność zamienników tego napoju w postaci jego roślinnych alternatyw może wskazywać na to, że osób preferujących mleko krowie jest coraz mniej. Czy faktycznie jest się czego bać?  Wartości odżywcze mleka Na początek zauważmy, czym jest w zasadzie mleko - to tak naprawdę podstawowy pokarm dla młodych zwierząt, które się rozwijają i potrzebują jak najwięcej składników odżywczych i witamin. Mleko krowie jest dzięki temu bogate jest w witaminy i minerały, z których mogą skorzystać także ludzie. Znajduje się w nim m.in.: wapń ryboflawina potas selen fosfor witamina D witamina B12 ...oraz dużo białka i tłuszczu. Ale czy ludzie powinni pić mleko, które tak właściwie przeznaczone jest przede wszystkim dla cieląt, a nie dorosłego człowieka? Picie mleka a osteoporoza Zatwardziali przeciwnicy picia mleka przekonują, że spożywanie tego produktu może prowadzić do osteoporozy. Argumentują to tym, że w mleku jest wręcz za dużo wapnia i białka, a jego spożycie może prowadzić do rozwinięcia się tej choroby. Czy tak jest w istocie? – Teoria jakoby mleko wypłukiwało wapń z kości to po prostu absurd. Jest dokładnie odwrotnie. Szkodliwe natomiast są suplementy wapnia, które u osób starszych zwiększają o 20–30 proc. ryzyko zgonów w wyniku zawału mięśnia sercowego - mówi prof. Grażyna Cichosz z Katedry Mleczarstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie cytowana przez Medonet. Wpływ mleka krowiego na zdrowie Jednak nie wszyscy specjaliści zgadzają się co do tego, że picie mleka pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Nanda Kishore Sharma, autor książki „Mleko - cichy morderca”, jest zdania, że mleko krowie jest...

Czy cukrzycy mogą pić mleko? Sprawdźcie, jak wpływa ono na poziom cukru
Adobe Stock
Newsy
Czy cukrzycy mogą pić mleko? Sprawdźcie, jak wpływa ono na poziom cukru
Mleko zawiera wiele cennych składników odżywczych, ale czy jest ono bezpieczne do picia, jeśli mamy cukrzycę? Sprawdźcie.

Mleko jest doskonałym źródłem białka, wapnia i witaminy D, których potrzebujemy, aby utrzymać zdrowe kości, zachować siłę mięśni i zapobiegać osteoporozie. Mleko reguluje również ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka oraz chroni mózg i koi nerwy. Czy jednak na pewno osoby chore na cukrzycę powinny je pić? Co należy wiedzieć o cukrzycy typu I i cukrzycy typu II? Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że obecnie w naszym kraju, na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około nawet 25% o tym nie wie... Cukrzyca typu 1 to stan, w którym trzustka wytwarza niewiele insuliny lub nie wytwarza jej wcale. To choroba autoimmunologiczna, która zwykle rozpoczyna się nagle, w czasie dzieciństwa. Cukrzycą tą można odpowiednio zarządzać, ale nie można jej zapobiec. W typie 1, niezwykle istotne jest zrównoważenie spożycia węglowodanów (cukrów, skrobi i błonnika, których organizm zużywa na energię) zastrzykami insuliny przy każdym posiłku.  W przypadku cukrzycy typu 2, trzustka: może nie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny ciało może nie używać jej tak, jak powinno Stan ten rozwija się powoli i ma wyraźne powiązanie z otyłością. Nasze ryzyko zachorowania na ten typ cukrzycy wzrasta także, gdy ktoś w naszej najbliższej rodzinie także na nią choruje, mamy historię cukrzycy ciążowej, jesteśmy w starszym wieku i nie jesteśmy aktywni fizycznie. Czy cukrzycy mogą pić mleko? Spożywanie nabiału jest dla większości z nas niezwykle kluczowym aspektem naszej diety, ponieważ dostarcza naszemu organizmowi niezwykle cennego wapnia. Niestety, nabiał zawiera też tłuszcze i węglowodany, co czyni go niebezpiecznym dla osób z cukrzycą. Żeby zrozumieć istotę tego problemu, porównajmy, ile...