Przepis na ogórki kiszone zna chyba każdy. Po pierwsze – należy wybrać dobrej jakości ogórki. Do kiszenia najlepiej nadają się oczywiście ogórki gruntowe, które nie były nawożone chemicznie. Powinny one być młode i średniej wielkości z widocznymi na skórce wypustkami. Dlatego najlepiej jest kupić je w warzywniaku lub na targu, a nie w supermarkecie.

Ogórki najlepiej jest zacząć kisić od razu po kupieniu a najlepiej po zerwaniu z krzaczka, ponieważ wraz z zerwaniem ogórka, zaczynają się w nim swojego rodzaju procesy degradacyjne - ogórki tracą wodę i stają się mniej jędrne.

Co należy dodać do ogórków kiszonych?

Kolejną ważną rzeczą jest oczywiście dobór przypraw i dodatków. Najważniejszym z nich jest sól. Najlepiej sprawdzi się tu sól kamienna. Do słoja z ogórkami powinniśmy też włożyć baldachimy kopru, pokrojone korzenie oraz całe liście chrzanu, liście porzeczki lub maliny oraz oczywiście kilka ząbków czosnku. Całość zalewamy zimną wodą, w której wcześniej rozpuszczamy sól i odstawiamy na kilka dni w celu ukiszenia.

Mimo iż przepis na idealne ogórki kiszone wydaje się być prosty, ogórki nie zawsze wychodzą tak, jak byśmy tego chcieli. Niejednokrotnie zdarza się, że ogórki są po ukiszeniu miękkie, puste lub nie smakują jak należy. Jednym z sekretów idealnie chrupkich ogórków kiszonych jest pewien tajemniczy składnik. Chodzi o ocet jabłkowy.

Zobacz także:

Co stanie się, jeśli doda się do ogórków kiszonych octu?

Dzięki dodaniu do ogórków odrobiny octu, stają się one twarde i delikatniejsze w smaku. Niektórzy uważają, że tak przygotowane ogórki smakują jak coś pomiędzy popularnymi korniszonami, a standardowymi kiszonymi. Ile w tym prawdy?

Ocet spowalnia proces fermentacji, dzięki czemu ogórki nie są zbyt kwaśne. po dłuższym pobycie w słoiku. Uspokajamy - smak octu  jest w nich jednak prawie wyczuwalny. Ogórki z dodatkiem octu są twarde, a w smaku delikatne.

Jeśli przymierzacie się do zrobienia własnych, domowych ogórków kiszonych, najlepszymi odmianami ogórków do kiszenia są Andrus, Borus, Julian oraz Śremskie.

Przepis na ogórki kiszone z dodatkiem octu

Składniki:

  • 10 małych ogórków
  • duży baldachim kopru
  • duża główka czosnku
  • 1 łyżka soli kamiennej
  • 1 łyżka octu jabłkowego

Przygotowanie:

  1. Ogórki myjemy i namaczamy w lekko osolonej wodzie (na 1 l wody 1 łyżeczka soli kamiennej) i odstawiamy na 4-5 godzin.
  2. Bierzemy czysty i wyparzony słój i wkładamy do niego 3 ząbki czosnku i baldachim kopru.
  3. Ogórki należy układać w słoiku pionowo i bardzo ciasno. Ciemniejszy koniec ogórka powinien znajdować się u dołu.
  4. Na wierzchu ponownie kładziemy czosnek oraz koper.
  5. Wlewamy do słoika ocet i zalewamy gorącą zalewą w proporcjach 1 l wody + 1 łyżka soli.
  6. Słoik zamykamy na 24 godziny i stawiamy w kuchni.
  7. Po upływie doby przenosimy go do zimnej piwnicy.

Źródło: piecsmakow.com