Co się stanie, jeśli zjecie przypadkiem spleśniałe jedzenie?
AdobeStock
Newsy

Na jedzeniu pojawia się pleśń. Zeskrobać, odkroić czy wszystko wyrzucić?

Nie próbujcie ratować spleśniałej żywności, jeśli zaczęła się na niej rozwijać pleść do znaczy, że nadaje się tylko do jednego. Do wyrzucenia.

Dietetyk Monika Nowicka, podczas rozmowy z portalem Medonet, uczula, by nigdy nie próbować zeskrobywania pleśni. Chleb, z którego usuniecie pleśń, czy pomidor, z którego odkroicie zapleśniały fragment, wcale nie będzie mniej szkodliwy dla waszego zdrowia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym grozi zjedzenie pleśni?

Pleśń w żywności to grzyby, które pojawiają się w psującym się jedzeniu. Żeby się rozwinąć, potrzebują odpowiednich warunków, czyli wilgoci. Grzyby wytwarzają trujące dla człowieka – mitotoksyny, które po spożyciu lub nawet wdychaniu ich oparów, dostają się do organizmu, powodując zatrucie – mitotoksykozę. Zjedzenie pokrytego pleśnią jedzenia może w najlepszym wypadku spowodować wymioty i zatrucie pokarmowe, a w najgorszym mogą być niebezpieczne dla zdrowia życia.

Musimy bardzo uważać na zapleśniałe produkty i od razu je wyrzucać, ponieważ ich spożywanie może powodować mikotoksykozę, czyli zatrucie w wyniku spożycia toksycznych mikotoksyn. Mogą one mieć wpływ m.in. na uszkodzenia wątroby, skóry, błon śluzowych, zaburzać pracę układu krwionośnego i nerwowego, a także nerek i zwiększają ryzyko powstawania nowotworów – ostrzega dietetyczka.

Jakie są objawy zatrucia pleśnią?

Wymioty czy inne symptomy zatrucia to reakcja obronna  na toksyny, które dostały się do organizmu. Do objawów zatrucia pleśnią należą:

 • Bóle brzucha
 • Wymioty
 • Biegunkę
 • Zawroty głowy
 • Apatię
 • Bóle stawów
 • Zaburzenia krzepliwości krwi
 • Trudności z koncentracją
 • Problemy z pamięcią
 • Omdlenia
 • Zmęczenie
Zobacz także
Jak poznać podrobiony miód? Zróbcie ten test ze słoikiem

Co oznacza biały nalot w słoiku z miodem? Czy to pleśń? Lepiej sprawdźcie

Po ilu dniach ogórki małosolne są gotowe? Zjedzcie je, zanim zmienią się w kiszone

Jak rozpoznać pleśń w ogórkach kiszonych? A może to w ogóle nie pleśń?

W jakich produktach najczęściej znajduje się pleśń?

Pleśń może się pojawić na większości produktów spożywczych. Najczęściej znajdujemy ją na warzywach, owocach, produktach zbożowych, mięsie i nabiale. Szybkiemu rozwojowi pleśni sprzyja wilgoć i temperatura powyżej 20 st. Celsjusza.

Zwróćcie uwagę na te produkty, szczególnie jeśli trzymacie je poza lodówką: 

 • Jabłka
 • Maliny
 • Pomarańcze
 • Truskawki
 • Marchew
 • Pomidory
 • Kapusta
 • Pieczywo
 • Ser

Pleśń szybciej rozwinie się na żywności, która ma dobry dostęp do tlenu. To właśnie dlatego zwykle w spiżarni znajdziecie pleśniejące warzywa i owoce albo pokryty warstwą pleśni chleb w chlebaku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z żywnością przechowywaną w szczelnych, plastikowych pojemnikach – im mniej tlenu, tym mniejsza szansa, że na jedzeniu rozwinie się pleśń.

Czy pokryte pleśnią jedzenie można uratować?

Niektórzy, widząc pleść na jedzeniu, decydują się odkroić psujący się fragment. Nie wolno tak robić. Gdy pleśń znalazła się na produkcie, oznacza to, że już całość zaczęła się psuć.

Rozmówczyni portalu Medonet nie pozostawia złudzeń czy produkt zaatakowany przez pleść jest bezpieczny do spożycia.

Chciałabym podkreślić, że usunięcie części spleśniałej nie oznacza, że produkt jest bezpieczny do spożycia, ponieważ w produkcie nadal pozostają niewidoczne dla oka, ale wciąż bardzo niebezpieczne strzępki grzybni zawierające mikotoksyny.

Źródło: Medonet.pl

zjadlam plesn co robic
AdobeStock
Zdrowie
Co się stanie, jeśli przypadkowo zjemy pleśń? Przeczytaj, zanim będzie za późno!
Zjadłaś kiedyś kawałek spleśniałego jedzenia? Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje!

Zdarzyło ci się kiedyś przypadkiem zjeść kromkę spleśniałego chleba? A może martwisz się, że twoje dzieci zjedzą kawałek pleśniejącego ciasta z zeszłego tygodnia? Sprawdź, co się może stać, jeśli zjesz pleśń! Pleśń na jedzeniu przybiera najczęściej formę puchatych i niezbyt przyjemnie pachnących placków. Grzyby są zwykle białe lub ciemnozielone i dość łatwo je zauważyć, choć w początkowych etapach pleśnienia żywności trudno je dostrzec. Wtedy właśnie istnieje ryzyko, że zjemy nadpsute jedzenie. Czy jest się czym martwić? Co się stanie, gdy zjemy pleśń? Po pierwsze – bez paniki! Najczęściej zdajemy sobie sprawę z tego, że coś nie gra już po nadgryzieniu pierwszego kęsa. Pleśń ma charakterystyczny zapach i smak nie do pomylenia z innym, więc najczęściej od razu wypluwamy zepsutą część. Jednak jeśli połkniemy kawałek zajęty pleśnią, to czy coś nam grozi? Najprawdopodobniej po prostu mocno się pochorujemy i zaczniemy wymiotować. Być może zdarzyło wam się kiedyś nagle zwymiotować chwilę po zjedzeniu czegoś, co jeszcze wyglądało i smakowało dobrze? To, że jeszcze nie widać pleśni nie znaczy, że żywność nie zaczęła się psuć. Wymioty to reakcja organizmu na zjedzenie trucizny. Inne nieprzyjemne konsekwencje to reakcje alergiczne. Dotyczy to nie tylko spożycia pleśni, ale i powąchania, dlatego absolutnie nie wąchamy spleśniałego jedzenia! Może dojść do podrażnienia dróg oddechowych. Co zrobić ze spleśniałą żywnością? Odpowiedź jest tylko jedna – wyrzucić! I to jak najszybciej, najlepiej zawijając ją wcześniej w plastikowy worek. Absolutnie nie wolno odkrajać spleśniałej części np. chleba albo sera i zjadać reszty. Wystąpienie pleśni na powierzchni żywności oznacza, że całość już zaczęła się psuć i nie nadaje się do spożycia.   Źródło: mashed.com

Zatrucie pleśnią
Adobe Stock
Zdrowie
Jak SKUTECZNIE odtruć organizm bez obciążania nerek i wątroby! Ta metoda naprawdę działa!
Każdy człowiek codziennie ma do czynienia z różnymi toksycznymi, a nawet trującymi substancjami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet zwykły kaszel może być objawem groźnego zatrucia.

Z roku na rok przybywa przypadków zatrucia pleśnią, która przecież powszechnie występuje chociażby w powietrzu, ale również w jedzeniu. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że mogło dojść do zatrucia. Wszelkie objawy takie jak zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją czy kaszel zrzucają na stres, natłok obowiązków, bądź krótką infekcję. Tymczasem długo nie leczone zatrucie pleśnią może okazać się bardzo groźne dla naszego zdrowia! Pleśń  Toksyny pleśni dostają się do organizmu przez skórę, ale również drogi oddechowe. Samo zatrucie jest jednak najczęściej skutkiem jedzenia skażonych produktów, które na pierwszy rzut oka wyglądają na zdrowe. W przypadku owoców pokryta grzybem może być na przykład sama pestka, do której dochodzimy na koniec jedzenia. Toksyny pleśni występują też między innymi w orzechach, ziarnach kukurydzy, mące, pieczywie, przyprawach, a nawet alkoholu. Odtruj organizm Tak powszechnie obecna pleśń sprawia, że powinniśmy systematycznie odtruwać swój organizm. Możesz do tego wykorzystać, na przykład węgiel aktywny. Jednak najzdrowszym sposobem jest regularne przyjmowanie modyfikowanej pektyny cytrusowej, która nie uszkodzi twojej wątroby, ani nerek. Jej długotrwałe stosowanie nie będzie więc miało negatywnych skutków ubocznych. Modyfikowana pektyna cytrusowa szczególnie dobrze działa w połączeniu z alginianami, zapobiegając ponownemu wchłanianiu toksyn do organizmu. Na tym jednak nie koniec. Metoda pozwala również na usunięcie związków metali ciężkich z organizmu oraz łagodzi reakcje zapalne. W przypadku ostrych objawów zatrucia pleśnią skontaktuj się z lekarzem i omów przebieg leczenia. Źródło: draxe.com

GIS ostrzega przed pleśnią na warzywach. To niebezpieczeństwo dla waszego zdrowia
AdobeStock
Newsy
GIS ostrzega przed pleśnią na warzywach. To niebezpieczeństwo dla waszego zdrowia
Zdarza się wam odkroić spleśniałą część owocu lub warzywa i zjeść resztę? Jeśli tak robicie, to lepiej przeczytajcie ostatni wpis Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Główny Inspektorat Sanitarny na swoim profilu na Twitterze opublikował ważny wpis na temat jedzenia pleśniejących owoców i warzyw. Choć takie produkty nie wyglądają zbyt apetycznie, wciąż sporo osób decyduje się je jeść. Ale czy to na pewno dobry pomysł? Sprawdźcie.  Ostrzeżenie GIS w sprawie pleśni Jeden z ostatnich wpisów Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Twitterze dotyczy tematu, który jest nam wszystkim bliski zwłaszcza teraz, gdy w ogródkach i sklepach nie brakuje świeżych warzyw i owoców. Szczególnie, gdy zbierzemy je z własnej uprawy. Kiedy pojawi się na nich pleśń, czasami zastanawiamy się - jeść, czy nie jeść? Może wystarczy tylko odkroić? Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega i stawia sprawę jasno - pleśniejących owoców i warzyw nie wolno jeść nawet po odkrojeniu zaatakowanego pleśnią fragmentu. Jak czytamy we wpisie, pleśniejące jedzenie należy od razu wyrzucić. 🍎🥒🍒Sezon na #owoce i #warzywa w pełni. Świeże produkty to pyszne i zdrowe urozmaicenie naszej diety. Co jednak zrobić, kiedy np. na pomidorze czy śliwce pojawi się plamka pleśni? ⤵️ pic.twitter.com/2zzlDejg4O — Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) August 30, 2022 Czy można odkroić pleśń na warzywach? Ostrzeżenie GIS-u należy zastosować zarówno do warzyw, owoców, jak i innych produktów. Jeżeli bowiem na jedzeniu zauważycie pleśń, to nie wystarczy, że ją odkroicie. Jeżeli pojawiła się na żywności oznacza to, że znajdują się w niej już toksyny bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Wobec tego, gdy tylko zaobserwujecie charakterystyczne, puchate plamki pleśni na pomidorach czy innych warzywach oraz owocach, wyrzućcie je do kosza. Nie nadają się już niestety do jedzenia.  Czym grozi zjedzenie pleśni? W najlepszym przypadku zjedzenie zaatakowanej przez pleśń żywności może się skończyć...

Kupiliście koszyczek malin z odrobiną pleśni? Czy można je zjeść?
Adobe Stock
Newsy
Kupiliście koszyczek malin z odrobiną pleśni? Czy można je zjeść?
Czy nawet niewielka pleśń na malinach wyklucza możliwość ich spożycia? Sprawdźcie!

Sezon na maliny ruszył z kopyta. Niestety jak na razie ceny tych owoców na targach i na straganach mogą przysporzyć o ból głowy i solidnie nadwyrężyć domowy budżet. Ponad 30 zł za 1 kg tych słodkich owoców to norma. Powodów wysokich cen malin jest wiele. Wysokie koszty ich zakupu sprawiają, że klienci dwa razy oglądają koszyczek z towarem przed jego zakupieniem. A rozglądać się warto, by nie przynieść do domu małej łubianki pełnej spleśniałych malin. Kiedy można odciąć część spleśniałego produktu i zjeść resztę? Być może zdarzyło wam się, że kilka godzin po zakupie malin, zauważyliście już na nich ślady pierwszych oznak pleśni. Co wtedy robić? Czy takie maliny nadają się jeszcze do spożycia? Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Jedyne wyjątki mówiące o możliwości odkrojenia części spleśniałego produktu i zjedzenia reszty dotyczącą twardych, zawierających mało wody produktów, takich jak np. marchew. Dzieje się tak, gdyż wówczas ma się pewność, że pleśń nie zdołała jeszcze przeniknąć przez całą powierzchnię produktu. Dlaczego nie powinno się jeść malin z odrobiną pleśni? Z malinami niestety lepiej nie pozwalać sobie na „przebieranie” owoców w poszukiwaniu tych nadających się jeszcze do spożycia. Co prawda jednorazowe zjedzenie spleśniałego owocu nie musi od razu poskutkować poważnym zatruciem, ale lepiej dmuchać na zimne. Kiedy jedzenie żywności z pleśnią może być szkodliwe? Wtedy, gdy do organizmu ludzkiego będą wprowadzane określone, szkodliwe i rakotwórcze rodzaje pleśni takie jak aflatoksyny Wtedy, gdy pleśń będzie dostarczana do organizmu regularnie (jednorazowe spożycie spleśniałego produktu nie musi przynieść od razu opłakanych skutków) Wtedy, gdy naturalne odruchy człowieka na przyjęcie...