W medycznym czasopiśmie „Cerebral Cortex” naukowcy z Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Polski zaprezentowali wyniki badań potwierdzających, że długotrwałe spożywanie cukru i innych substancji słodzących, może trwale upośledzać część mózgu znaną jako tzw. układ nagrody, który odpowiada za motywację.

Jakie skutki może mieć jedzenie słodyczy? Wyjaśniamy, dlaczego słodka kawa może mieć zły wpływ na całe wasze życie.

Czym jest i po co nam w mózgu układ nagrody?

Współautor publikacji, dr Miron Kursa z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, bardzo obrazowo opisał, po co nam w mózgu układ nagrody:

- Bez niego zapewne odbijalibyśmy się w nieskończoność po zamkniętym pokoju niczym zombie, nie będąc w stanie ani zniechęcić się naszą sytuacją, ani zainteresować się klamką u drzwi.

Dr Kursa wyjaśnia dalej, że układ nagrody w mózgu ssaków zmusza je do działania. Powoduje zwiększenie motywacji do poszukiwania, aktywności, akcji, ruchu i....pracy. Ale jest motywatorem czynu, tylko do czasu, aż jakaś substancja pokaże, że znaleźliśmy cel (np. pożywienie) i powstrzyma dalszą jego pracę:

Zobacz także:

- Jednym z bodźców silnie oddziałujących na ten układ jest słodki smak, co może mieć związek z tym że dla większości ssaków znalezienie czegoś słodkiego to sygnał, że znalazły się u nadzwyczaj obfitego źródła energii, które warto w pierwszej kolejności wyeksploatować.

Cukier i słodziki obniżają motywację do działania

Pod wpływem substancji słodzących mózg dostaje sygnał, że jest zaspokojony i przestaje motywować do dalszej pracy. Znacie to uczucie, gdy po zjedzeniu słodkiego posiłku, kiedy stajecie się ospali? Nie macie ochoty na wysiłek, najchętniej poszlibyście spać?

Znanym powodem jest zwiększenie ilości cukru we krwi. Teraz naukowcy udowodnili, że ten mechanizm sięga aż do mózgu i blokuje podsystem mózgu odpowiadający za motywację.

Dodatkowo jeśli wydawało wam się, że skoro cukier jest szkodliwy, to wystarczy zastąpić go zdrowszymi substancjami słodzącymi, to w tym przypadku taka zamiana nie da.  Do dlatego, że jednocześnie wykazano, że słodziki mają w tym zakresie jeszcze mocniejsze, negatywne działanie: 

- Zaobserwowaliśmy upośledzenie funkcjonowania układu nagrody, takie jak usztywnienie zachowania czy rezygnacja z eksploracji. Co ciekawe, słodziki podnosiły sztywność wyboru i szybkość jego podejmowania znacznie mocniej niż cukier spożywczy.

Tak więc nie ma znaczenia czy kawę posłodzicie cukrem, czy słodzikiem. Pewne jest jednak to, że zbyt dużo jednych czy drugich osłabi waszą wolę walki, ochotę do pracy, a to już może poważnie wpłynąć na to, czy wasze życie będzie pełne sukcesów, czy raczej porażek.

Źródło: Wprost. Zdrowie.pl