Kefir jest fermentowanym napojem mlecznym, produkowanym od tysięcy lat. Znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też medycynie ludowej.

Kefir ma podobną kaloryczność jak mleko, z którego został zrobiony. Szklanka kefiru o zawartości tłuszczu 1,5% ma 113 kalorii. Napój zawiera wiele witamin i minerałów, ale najważniejsze dla są obecne w nim bakterie i drożdże.

Oto jak kefir działa na organizm:

  • Jest probiotykiem, czyli źródłem mikroorganizmów, które wspierają rozwój dobrej mikroflory organizmu i zapobiegają rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Równowaga bakteryjna, którą zapewnia, pozwala zachować właściwe trawienie, regularne wypróżnienia, a nawet dobre samopoczucie psychiczne. Jako probiotyk pomaga na zespół jelita drażliwego, nieszczelne jelito.
  • Zmniejsza ryzyko osteoporozy. To dlatego, że kefir jest dobrym źródłem wapnia i magnezu, czyli minerałów kluczowych dla zdrowych i mocnych kości. Zawiera też witaminę K, która odpowiada za metabolizm wapnia i zmniejsza ryzyko złamań kości. Zwiększa absorpcję wapnia przez komórki kośćca, co wpływa na większą gęstość kości i także mniejsze ryzyko złamań. Dzięki bakteriom probiotycznym wapń z kefiru jest lepiej przyswajany przez organizm.
  • Dobrze wpływa na system immunologiczny. Badania potwierdziły, że zarówno bakterie probiotyczne jak i bioaktywne peptydy wytwarzane podczas fermentacji symulują działanie układu odpornościowego i wzmacniają odpowiedź organizmu na atak antygenów. Zwiększa się ilość przeciwciał, zmniejsza się stan zapalny u osób pijących kefir.
  • Pozytywnie wpływa na poziom tzw. złego cholesterolu. Badania kliniczne przeprowadzone w 2002 roku pokazały, że u osób regularnie spożywających kefir obniżał się poziom „złego” i podnosił poziom „dobrego” cholesterolu. Naukowcy przypuszczają, że powodem jest wytwarzanie enzymu rozkładającego cholesterol.
  • Może hamować rozwój nowotworów. Naukowcy mają teorie, które wymagają jednak potwierdzenia w dalszych badaniach, że picie kefiru może wpływać na zdolność hamowania rozwoju komórek nowotworowych i zapobiegania przerzutom raka piersi, płuc i czerniaka.

Kefir dobry na odchudzanie. Można go zrobić w domu

Dobroczynne działanie systematycznego picia kefiru na sylwetkę związane jest z kwasem mlekowym, zawartym w tym fermentowanym napoju. Kwas mlekowy to organiczny związek chemiczny, który przyspiesza metabolizm, wpływa na przemianę materii, szybkość trawienia pokarmów, a do tego oczyszcza organizm z toksyn.

Zobacz także:

Powstało kilka diet kefirowych, które jak każda dieta, działają czasowo, mogą wywoływać efekt jo-jo po powrocie do normalnych zwyczajów żywieniowych. Do tego jeśli polegają na eliminowaniu z jadłospisu zwykłych posiłków, mogą przyczyniać się do powstawania niedoborów. Dlatego, zamiast szukać kefirowych diet cud, lepiej włączyć kefir do codziennej diety i pić szklankę dziennie, do posiłków lub pomiędzy posiłkami.

Kefir można przygotować samodzielnie w domu. Korzyść z tego jest taka, że można przygotować go na swoim ulubionym mleku: krowim, kozim czy roślinnym.

Jak zrobić samodzielnie kefir? 

Przygotowanie domowego kefiru jest bardzo łatwe. Zobaczcie sami!

Składniki:

  • 1 litr mleka
  • 250 naturalnego sera lub kefiru

Przygotowanie: 

  1. Litr mleka wlejcie do garnka.
  2. Przez 45 minut gotujcie na małym ogniu.
  3. Po 45 minutach odstawcie, żeby mleko trochę odparowało.
  4. Jeśli powstał kożuch to go zdejmijcie.
  5. Dolejcie powoli kefir cały czas mieszając do dokładnej konsystencji.
  6. Przykryjcie garnek talerzem i zostawcie do następnego dnia.
  7. Rano już możecie go spożyć.

Źródło: poradnikzdrowie.pl, gotujmy.pl