Musztarda jest jednym z tych produktów, których nigdy nie może zabraknąć w lodówce! Pasuje do większości wytrawnych dań – jako dodatek do kiełbaski albo parówek, składnik marynaty do mięs albo sosu do sałatki. Zdrowa i smaczna, musztarda jest świetnym przysmakiem o ciekawym smaku. Też ją lubicie?

Dlaczego w musztardzie zbiera się woda?

Często po otwarciu i zużyciu około połowy słoiczka musztardy można zauważyć, że w środku zbiera się woda o żółtawym kolorze. Co to oznacza? Czy musztarda jest nieświeża? Można ją jeszcze zjeść? Okazuje się, że jak najbardziej! Co więcej, woda zbierająca się w słoiku wcale nie jest złym znakiem, a wręcz przeciwnie. Jeśli się tam pojawia oznacza to, że musztarda została wykonana z dużej ilości naturalnych składników i bez użycia sztucznych polepszaczy i substancji zagęszczających. Proces, który odpowiada za to zjawisko nazywa się synerezą. Bardzo podobnie dzieje się w przypadku kwaśnego mleka, z którego wydziela się serwatka. Dlatego jeżeli znajdziecie w swoim słoiku musztardy wodę, to należy się tylko cieszyć – jecie musztardę najwyżej jakości!

Przepis na domową musztardę

Kto chce mieć pewność, że je całkowicie naturalną i zdrową musztardę, ten powinien spróbować zrobić ją samodzielnie. Nie jest to bardzo trudne i nie wymaga wielu składników.

Będzie potrzebowali:

Zobacz także:

  • 200 g gorczycy (albo 13 łyżek, jeśli nie macie wagi)
  • Szklanki octu winnego
  • 4 łyżki białego wina
  • 2 łyżki oleju
  • 1 łyżeczkę pieprzu
  • 2 łyżeczki soli

Przygotowanie

  1. 200 g gorczycy wsypcie do niedużego garnka. Do drugiego wlejcie szklankę octu i 4 łyżki białego wina lub wody. Wsypcie łyżeczkę pieprzu, dwie łyżeczki soli, zamieszajcie i zagotujcie.
  2. Gdy wywar się zagotuje, zalejcie nim ziarna gorczycy. Odstawcie na kilka godzin, by napęczniały.
  3. Kiedy ziarna już napęcznieją, zmielcie je za pomocą blendera. W razie, gdyby musztarda okazała się być zbyt gęsta, dolejcie po prostu trochę wody i jeszcze raz zmiksujcie na gładko.
  4. Przełóżcie musztardę do słoika.