Zbieranie i gotowanie grzybów to wielka polska tradycja. Jak wykazują badania, Polacy są europejskimi liderami, jeśli chodzi o spożycie grzybów.

Niestety, co roku mają miejsce liczne przypadki zatruć grzybami. Średnio 60 z nich kończy się śmiercią pacjenta.

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami

Jak rozpoznać, że chory zatruł się grzybem? Zatrucie grzybami najczęściej przynosi objawy takie jak:

  • nudności
  • wymioty
  • silne bóle brzucha i biegunka
  • uczucie wzmożonego pragnienia

W rzadszych przypadkach mogą zdarzać się także ślinotok lub wzmożone poty.

Zobacz także:

Kiedy można spodziewać się pierwszych objawów po zjedzeniu trującego grzyba? Najczęściej ok. 3-5 godzin po spożyciu. Warto wyjątkowo uważnie obserwować osoby najbardziej wrażliwe na ciężki przebieg zatrucia, czyli osoby starsze i małe dzieci.

Zatrucie grzybami – co robić?

Jeżeli chory jest przytomny, najpierw powinno wywołać się wymioty, aby usunąć jak najwięcej toksycznego składnika. Można wspomóc wymioty podając choremu szklankę ciepłej wody z 2-3 łyżkami stołowymi soli, które należy rozpuścić. Konieczna jest jak najszybsza wizyta w szpitalu.

Jeśli jednak chory stracił przytomność, wymioty mogą spowodować uduszenie, więc nie należy ich wywoływać. Kontroluj oddech chorego i natychmiast wezwij pogotowie. W przypadku braku oddechu, delikatnie uciskaj klatkę piersiową - zacznij od 30 powtórzeń, a następnie wtłocz do ust chorego 2 wdechy. Kontynuacja reanimacji jest niezbędna aż do przybycia karetki.

Jak dochodzi do zatruć grzybami?

Zatrucia najczęściej spowodowane są niewprawnym okiem podczas grzybobrania. Wiele jadalnych i niejadalnych grzybów wygląda bardzo podobnie, dlatego należy absolutnie upewnić się z jaką odmianą macie do czynienia zanim wyląduje ona na talerzu. Warto więc zawsze wybierać się na grzyby po solidnym przygotowaniu albo z kompetentną osobą.

Najbardziej niebezpiecznym grzybem trującym jest muchomor sromotnikowy, który może doprowadzić nawet do zgonu, a jego toksyczne działanie obejmuje uszkodzenie narządów wewnętrznych. Warto też uważać na piestrzenicę kasztanowatą i lisówkę pomarańczową.

Chociaż do największej ilości zatruć dochodzi jesienią, w szczycie sezonu grzybobrań, trujące mogą być także wiosenne grzyby.

Źródło: zdrowie.interia.pl