W czasach PRL prodiż był niemal w każdym domu. Urządzenie to zyskało ogromną popularność, zanim w polskich domach pojawiły się elektryczne piekarniki. Czym był prodiż i co najczęściej w nim przygotowywano?

Prodiż – klasyk czasów PRL

Elektryczne piekarniki zrewolucjonizowały nasze podejście do gotowania. Zanim się jednak pojawiły, ogromną popularnością cieszył się prodiż. Prodiż był jednym z ważniejszych urządzeń kuchennych czasów PRL. Składał się z metalowego naczynia oraz z pokrywy wyposażonej w wizjer, był zasilany i ogrzewany prądem lub rzadziej gazem. Najczęściej przygotowywano w nim wszelkiego rodzaju ciasta oraz  mięsa.

Mimo iż nie był on tak zaawansowany, jak współczesne urządzenia kuchenne, jak na tamte lata był świetną alternatywą dla piekarnika, a przygotowywane w nim dania były naprawdę smaczne. Co najczęściej w nim przyrządzano?

Jakie danie przyrządza się w prodiżu?

Przygotowanie potraw w prodiżu jest bardzo łatwe. Zanim rozpoczniemy gotowanie, należy odpowiednio przygotować ścianki wewnętrzne, które przed pieczeniem należy wyłożyć folią aluminiową lub wysmarować tłuszczem.

Zobacz także:

W prodiżu tak naprawdę możemy przygotować wszystko – od kurczaka, przez pizzę, ciasto, babkę ziemniaczana, sernik aż po chleb. Jeżeli macie w domu prodiż i szukacie ciekawych przepisów z jego wykorzystaniem, podpowiemy wam, co możecie w nim przygotować. Pomysłów jest naprawdę mnóstwo.

W prodiżu możecie upiec między innymi:

  • różnego rodzaju mięsne pieczenie
  • mięso z kurczaka
  • chleb na zakwasie z żurawiną
  • pizzę
  • bigos
  • ciasta

Jednak wiele gospodyń zgodnie przyzna, że właśnie w prodiżu najlepiej wypieka się gołąbki z kapustą i mięsno-ryżowym farszem.

Zamiast ślęczeć nad kuchenką gazową, wiele pań domu już od lat pakuje ściśle gołąbki na liściach kapusty, zalewa je odrobiną bulionu i tłuszczu, przykrywa pozostałymi liśćmi i czeka aż wypieką się na piękny rumiany kolor. Nic w tym dziwnego - nie ma nic lepszego, niż aromat lekko przypieczonej kapusty na gołąbku!

Czy można kupić prodiż w dzisiejszych czasach?

Jeśli myślicie, że prodiż to wspomnienie zamierzchłej przeszłości, to jesteście w błędzie. Dziś także sprzedaje się w sklepach prodiże, jednak są one o wiele bardziej zaawansowane. Zmodernizowane wersje tego urządzenia zamiast jednej posiadają dwie grzałki - jedną zamontowaną w dolnej części urządzenia, a drugą tuż pod pokrywką. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest równomierne pieczenie. Ponadto, niektóre urządzenia posiadają dodatkowe wkłady, takie jak np. rożen, ruszt a nawet termoobieg.

Dobrej jakości prodiż ma też wmontowany system kontrolek, które informują nas o zakończeniu pieczenia a także opcję automatycznego wyłączania po upływie określonego czasu pieczenia. Warto dodać, że pieczenie w prodiżu jest znacznie bardziej opłacalne i ekonomiczne niż pieczenie potraw w tradycyjnym piekarniku elektrycznym.

W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli prodiżu. Mają też one różne kształty. Do wyboru mamy prostokątne, owalne, podłużne i okrągłe prodiże. Przykładowo, do pieczenia ciast warto kupić prodiż prostokątny. Jeżeli zaś zależy nam na pieczeniu chleba czy pizzy, lepszy będzie prodiż okrągły bądź owalny. Chcecie upiec w prodiżu mięso? Kształt wybranego przez was urządzenia może być dowolny.

Źródło: kuprtvagd.pl