Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post ścisły? Większość była w błędzie
Adobe Stock
Newsy

Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post ścisły? Większość była w błędzie

Jak co roku, Polacy zadają sobie wciąż te same pytania o to kiedy i jak należy pościć w dni poprzedzające Wielkanoc.

Czy po święceniu jajek można już jeść wędliny? Czy Wielka Sobota także jest dniem postu? Jak katolik powinien zachować się tego dnia pod względami żywieniowymi? I tak dalej, i tak dalej. Na wszystkie te pytania za chwilę udzielimy wam dokładnej i wyczerpującej odpowiedzi.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak poszczono w Polsce kiedyś?

Zanim jednak do tego przejdziemy, czas na krótką refleksję o poście w obecnym życiu chrześcijan mieszkających w Polsce.

Słyszeliście o tym, że jeszcze nasi prapradziadowie w roku kalendarzowym pościli nawet przez 111 dni? Posty jakościowe, posty ilościowe, posty ścisłe… Obyczaje XIX-wieczne już dawno poszły w zapomnienie.

Czy to dobrze, czy źle – tego nie będziemy rozstrzygać. Ważne jest to, że hierarchowie Kościoła Katolickiego po raz ostatni w latach 80. XX wieku zadecydowali o zmianach w poszczeniu.

Co zmieniło się w regułach postu w latach 80.?

Od tej pory przestano rozróżniać właściwie rodzaje postów i ograniczono się do nakazu zachowywania wstrzemięźliwości od posiłków mięsnych w piątki.

Z kolei jedynymi dniami postu w roku od tamtego momentu stały się Środa Popielcowa i Wielki Piątek oraz tradycyjnie dla niektórych Wigilii Bożego Narodzenia. Co zatem z Wielką Sobotą?

Czy w Wielką Sobotę należy zachowywać post ścisły?

W tym przypadku sytuacja jest niezwykle zbliżona właśnie do Wigilii. Według prawa kanonicznego poszczenie nie jest nakazane.

Tradycja i obyczaje naszych przodków mówią jednak co innego. Zgodnie z nimi, post ścisły zachowuje się zwyczajowo do momentu poświęcenia koszyczka wielkanocnego w kościele przez księdza.

Zobacz także
Czy święcenie pokarmów będzie w kościele czy na świeżym powietrzu? Już wiadomo. Są wytyczne

Czy święcenie pokarmów będzie w kościele czy na świeżym powietrzu? Już wiadomo

Nie dacie rady poświęcić pokarmu w kościele? Prymas Polski powiedział, jak zrobić to w domu

Nie dacie rady poświęcić pokarmu w kościele? Prymas Polski powiedział, jak zrobić to w domu

Wierni są zachęcani przez Kościół do zachowania tak zwanego postu paschalnego. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Przez „post paschalny” religia katolicka rozumie zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych do Wigilii Paschalnej, czyli uroczystej liturgii sprawowanej w noc  Zmartwychwstania Pańskiego.

Takie przesłanie płynie właśnie ze specjalnego Listu Okólnego o Przygotowaniu i Obchodzeniu Świąt Paschalnych napisanego przez jedną z kongregacji Kurii Rzymskiej.

Podsumowując: w Wielką Sobotę obowiązuje post ścisły. Wielkanocną wędlinę i inne smakołyki lepiej odłóżcie dopiero na uroczyste niedzielne śniadanie wielkanocne z rodziną.

Czy po poświęceniu święconki można już jeść mięso?
AdobeStock
Newsy
Czy po poświęceniu święconki można już jeść mięso? Nie wszyscy o tym wiedzieli 
Czy w Wielką Sobotę katolicy mogą jeść mięso? Sprawdźcie.

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt dla katolików. W trakcie obchodów trzeba pilnować zasad postu – jednak ponieważ święta trwają kilka dni, niektórzy nie mają pewności kiedy jedzenie mięsa jest dozwolone, a kiedy nie. Czas wyjaśnić tę sprawę! Co oznacza post ścisły? Przed świętami wielkanocnymi możecie się wiele razy spotkać z mówieniem o „ścisłym poście”. Co to dokładnie oznacza? Ścisły post obowiązuje wszystkich katolików dwa razy w roku – w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Post ścisły jest połączeniem postu ilościowego i jakościowego i wynika wprost z zasad obowiązujących w Kościele Katolickim. Dokładny przepis, znajdujący się w Prawie Kanonicznym, brzmi tak: Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.   Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ wytłumaczył, jak należy przestrzegać postu ścisłego: Oznacza to, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta, oraz powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych. Do przestrzegania postu zobowiązani są wszyscy katolicy w wieku od 18 do 60 lat. Post ilościowy Ilościowy post polega na zjedzeniu tylko jednego, sytego posiłku w ciągu dnia oraz dwóch skromniejszych. Nie oznacza to, że nie wolno jeść mięsa – zjedzenie go jest dozwolone. Nie powinno się po prostu przejadać. Post jakościowy W dni, w które obowiązuje post jakościowy, katolicy nie mogą jeść mięsa ani wywarów mięsnych (np....

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Co można jeść tego dnia?
Adobe Stock
Newsy
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Co można jeść tego dnia?
Jak co roku przed Wielkanocą katolicy poszczą w trakcie Wielkiego Piątku. Podpowiemy wam co można jeść i w jakich ilościach.

Ciało powinno podlegać takiej samej dyscyplinie jak dusza – to właśnie jest podstawowym sensem postów przestrzeganych w wielu religiach świata. Nie inaczej jest w chrześcijaństwie. Środa Popielcowa, Wielki Piątek, a także wszystkie piątki w roku – co różni te wszystkie dni i jak powinien wyglądać post tuż przed Wielkanocą? Jeśli któryś z dzisiejszych katolików narzeka na męczący i nużący post, lepiej niech sprawdzi, jak pościli nasi przodkowie. Ich zwyczaje i posty nie były jedynie wytworem hartu ducha dawnych ludzi przyzwyczajonych do braku poczucia sytości i po prostu głodu. Różnice w poście dzisiejszym, a tym sprzed lat biorą się głównie z wytycznych Watykanu. Reforma prawa kanonicznego z 1983 wywróciła dawne zasady do góry nogami. Jak poszczono kiedyś? Tak w przybliżeniu wyglądały zasady postu jeszcze kilkadziesiąt lat temu: Post jakościowy, czyli zakaz spożywania mięsa i wywarów mięsnych w piątki (podobnie jak dzisiaj) Post ilościowy we wszystkie poniedziałki, wtorki, środy i czwartki Wielkiego Postu – czyli ograniczenie się do jednego posiłku do syta na dzień Post ścisły w Wielki Piątek, Środę Popielcową, wigilię kilku ważnych świąt, w tak zwane Suche Dni w ciągu całego roku, a także we wszystkie piątki i soboty Wielkiego Postu. Ten rodzaj postu łączył post jakościowy i ilościowy w jedno. Nic dziwnego, że z takimi rygorystycznymi obostrzeniami nikt w przeszłości nie miał prawa narzekać na fałdki tłuszczu i wystające boczki… Jakie są zalecenia Kościoła Katolickiego w kontekście postu? Dzisiaj czasy się już zmieniły. Dostrzegł to także i Kościół Katolicki, który zniósł dotychczasowe zalecenia dla osób poszczących. Zamiast tego katolicy teraz powinni zachowywać wstrzemięźliwość od...

Środa Popielcowa post
Newsy
Ile posiłków w ciągu dnia można zjeść w Wielki Post? Zdziwicie się
Dziś Środa Popielcowa. Zgodnie z chrześcijańską tradycją, obowiązuje więc post. Wiecie, ile posiłków można jeść w taki dzień?

Środa Popielcowa to jeden z dni w roku, kiedy obowiązuje tak zwany ścisły post. Dobrze wiecie, że nie powinno się jeść wtedy mięsa, ale czy znacie też inne zasady? Ile posiłków można jadać w tracie postnych dni? Odpowiadamy na te pytania. Środa Popielcowa Popielec wypada co roku między 4 lutego a 10 marca. To w tradycji chrześcijańskiej dzień pokutny, pierwszy dzień wielkiego postu, który będzie trwał 46 dni. W tym dniu wierni odwiedzają kościoły, w których posypuje się im głowy popiołem na znak pokuty i rozpoczęcia postnego okresu bez hucznych zabaw. Ścisły post w Środę Popielcową Post polega przede wszystkim na przestrzeganiu pewnych zasad dotyczących posiłków. Powstrzymuje się wtedy od jedzenia posiłków zawierających mięso i jego przetwory, a także ogólnie ogranicza spożywanie pokarmów. Czy oznacza to, że w Środę Popielcową powinno się jeść tylko jeden posiłek? Zasady mówią wyraźnie. Ilość posiłków w Środę Popielcową W dni, w które obowiązuje ścisły post, powinno się powstrzymywać od pokarmów rekreacyjnych, a spożywane potrawy powinny być bezmięsne i postne. W Środę Popielcową można zjeść jeden posiłek do syta, ale dalej powinno się przestrzegać zasad, odnoście składu tego posiłku. Oprócz jednego posiłku, do syta można też zjeść dwa inne lekkie posiłki lub pokarmy. Po skończeniu posiłków dodatkowych, dalej powinno się odczuwać lekki niedosyt. Pokarmy dozwolone podczas postu ścisłego Przede wszystkim post polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i produktów mięsnych. Oprócz tego wielu katolików rezygnuje podczas postnych dni z: Słodyczy Alkoholu Innych rekreacyjnych pokarmów Dozwolone jest spożycie nabiału i jaj, a także warzyw i owoców. Dieta podczas postu powinna...

co ugotować na obiad na piątek (bez mięsa)
Adobe Stock
Newsy
Obiad na piątek: pomysły na obiad bez mięsa (2 propozycje menu z rybą i bez)
Obiad na piątek tradycyjnie nie powinien zawierać mięsa. Mamy dla was dwa pomysły na dwudaniowy piątkowy obiad z deserem. W jednej wersji jecie rybę i warzywa sezonowe, w drugiej bez ryby, ale pysznie i sycąco.

Jeśli znowu zastanawiacie się, co ugotować na obiad i wszystkiego wam się odechciewa, bo brakuje wam już pomysłów, trafiliście w dobre miejsce. Postanowiliśmy was wyręczyć i ułożyliśmy za was menu na piątkowy obiad bez mięsa. Proponujemy dwie wersje obiadu na piątek: z rybą i bez. Obiad na piątek bez ryby Nie wszyscy lubią ryby, a bez nich też można przygotować pyszny obiad bez mięsa. Dzisiaj proponujemy: Pierwsze danie: zupa jarzynowa z mrożonki - zaoszczędźcie czas i siły na przygotowanie drugiego dania Drugie danie: kotlety jajeczne , ziemniaki, duszona młoda kapusta z pomidorami i ewentualnie sos pieczarkowy Deser: galaretka z owocami  - użyjcie świeżych owoców lub mrożonych  Obiad na piątek z rybą Jeśli jadacie ryby, to menu na piątkowy obiad jest idealne. Wybierając się na zakupy, sprawdźcie, jakich ryb nie kupować i na co zwracać uwagę przy zakupie ryb . Do zupy i dodatków wybierzcie produkty sezonowe. Pierwsze danie: zupa ogórkowa bez mięsa   Drugie danie: ziemniaki, ryba z chrupiącą panierką , surówka z kapusty kiszonej lub ogórki małosolne .   Deser: kisiel mleczny  z owocami Czy w piątek można jeść mięso? Zgodnie z tradycją katolicy nie jedzą w piątki mięsa. Czy jest to zakazane przez Kościół? Nie do końca. Wg kościelnych przepisów w piątki nie obowiązuje post, należy jednak zachować wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Czwarte przykazanie kościelne mówi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach". Czym jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Każdy katolik powyżej 14 roku życia aż do końca swojego życia...