Wiele osób przyjmuje witaminę D w postaci suplementów w okresie jesienno-zimowym lub nawet przez cały rok. Dzieje się tak przez ograniczoną ilość promieni słonecznych, niezbędnych organizmowi do produkcji witaminy D. Powinniście jednak pamiętać, że jej przyswajanie będzie ograniczone, jeżeli nie zastosujecie się do pewnych zasad.  

Na co pomaga witamina D? 

Witamina D odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu. To suplement o szerokim spektrum działania. Być może przyjmujecie go nie wiedząc nawet, jak wiele dobrego może zrobić dla waszego zdrowia. 

  • Witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, co oznacza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i kostno-szkieletowego

  • Pobudza układ odpornościowy

  • Korzystnie wpływa na napięcie mięśniowe

  • Poprawia barierę skóry i pomaga w zwalczaniu stanu zapalnego

  • Zmniejsza ryzyko występowania niektórych chorób nowotworowych i cukrzycy typu 2

  • Reguluje ciśnienie tętnicze.

  • Oddziałuje na procesy krzepnięcia krwi

  • Wykazuje pozytywne działanie w zmniejszaniu ilości tkanki tłuszczowej w organizmie

Dlaczego witaminę D powinno przyjmować się z tłuszczami?

Zobacz także:

Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach. Tego typu uwarunkowanie oznacza, że jeżeli nie weźmiecie jej po posiłku zawierającym tłuszcze, nie zostanie w pełni wchłonięta w jelicie cienkim. Prawidłowe jej wchłanianie zapewni posiłek zawierający ok. 10 g tłuszczu. 

Skoro już dbacie o zdrowie, przyjmując witaminę D, pamiętajcie by wybierać do posiłków również pełnowartościowe, zdrowe tłuszcze. 

Krótko mówiąc - nie wchodzą w grę przesiąknięte olejem frytki, ociekające smalcem czy masłem pączki  inne delikatesy z piekła rodem. Niewiele dobrego wchłanianiu witaminy D przyniesie także regularne stołowanie się w restauracjach fast food.

Zaleca się za to sięganie po produkty takie jak oliwa z oliwek, dobrej jakości masło, tłusta ryba (np. łosoś) czy awokado. Wystarczy ich niewielka ilość, by skorzystać w pełni z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą suplementacja witaminą D. 

Źródło: zywienie.medonet.pl