Stołówka szkolna
Adobe Stock
Newsy

Co jedzą dzieci na stołówkach szkolnych? Nic dziwnego, że rodzice są zaniepokojeni. Zobaczcie przykładowe menu

Obiady z przedszkola, zerówki i szkoły podstawowej, zwykle kojarzą się dobrze. Nostalgiczne wspomnienia nie mają jednak nic wspólnego z dzisiejszą rzeczywistością…

Swego czasu Polską wstrząsnęła jakość obiadów i posiłków wydawanych pacjentom w szpitalach. Sprawę nagłośnił jeden z internautów.

Na portalu społecznościowym Facebook został założony nawet specjalny profil, na którym udostępniane były zdjęcia paskudnego szpitalnego jedzenia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kto ustala dziecięce menu?

Na firmy cateringowe obsługujące wiele polskich szpitali, posypały się słuszne gromy, a w wielu miejscach zdecydowanie poprawiono jakość jedzenia.

Ze stołówkami szkolnymi i cateringiem w naszych podstawówkach i przedszkolach, jeszcze nie jest tak źle, ale rodzice mają prawo być zaniepokojeni.

Zobacz także
czy moczyć mięso do rosołu

Czy mięso na rosół powinno się wcześniej moczyć w zimnej wodzie? Większość kucharzy mówi, że…

rosół zdjecie

Co zrobić, żeby rosół pięknie pachniał? Nie wrzucajcie od razu tych 2 warzyw. Zróbcie to pod koniec

Dlaczego? W końcu odżywianie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Tymczasem w szkolnych kuchniach panuje często tzw. wolna amerykanka.

Wielkim problemem jest to, że do przygotowania jadłospisu dziecięcego nie zatrudnia się nawet wykwalifikowanego dietetyka.

Menu ustalają nierzadko osoby niemające zielonego pojęcia o zapotrzebowaniu najmłodszych na poszczególne składniki odżywcze.

Dzieci skazane na „bylejakość”

O wyglądzie jadłospisu często przesądza po prostu rachunek ekonomiczny. Jakość często pozostaje jedynie drugorzędną sprawą.

Nie inaczej jest z samym procesem przygotowania posiłków. Niestety minęły już czasy, w których w każda szkoła zaopatrzona była w swoją kuchnię.

Obecnie w coraz większej ilości placówek edukacyjnych posiłki są dostarczane szkołom i dzieciom przez zewnętrzne firmy cateringowe.

Tam z kolei często panuje sytuacja, którą można śmiało nazwać typową „bylejakością”. Liczy się zysk.

Pytanie co ze zdrowiem najmłodszych? Przecież to o nich powinno się dbać jak najmocniej! Specjalnie dla was udostępnimy jeden ze szkolnych jadłospisów.

Przykładowe szkolne menu

Sprawdźcie sami, czym raczą się dzieci w szkole podstawowej w jednym z miast w województwie wielkopolskim:

Poniedziałek: zupa kalafiorowa,  pulpet wieprzowy w sosie pieczarkowym, kasza jęczmienna.

Wtorek: zupa fasolowa, kaszanka smażona, ziemniaki, kapusta kiszona gotowana. Jogurt owocowy.

Środa: flaczki wieprzowe, udko, ziemniaki, surówka żydowska, banan.

Czwartek: krem z białych warzyw, kotlet mielony, ziemniaki, ćwikła z chrzanem.

Piątek: zupa jarzynowa, ryba z pieca, ziemniaki, surówka z kapusty kiszonej.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to co prawda dramatycznie, ale czy na pewno chcielibyście, by wasze pociechy zajadały się w szkole kaszanką, flaczkami i pulpetami z średniej jakości mięsa?

Co jedzą więźniowie? Ich menu wprowadzi was w osłupienie. Pulpeciki, skrzydełka, śledź w śmietanie...
Adobe Stock
Newsy
Co jedzą więźniowie? Ich menu wprawia w osłupienie. Pulpeciki, skrzydełka, śledź w śmietanie...
Jak wyglądają posiłki, które podaje się w polskich więzieniach? Niektóre z nich mogą was zaskoczyć. Spodziewalibyście, że w więzieniach serwują lepsze menu niż w polskich szpitalach?

Chleb z masłem, kawałek najtańszej kiełbasy i najzwyklejsza herbata z cukrem? Wielu z nas sądzi, że tak wygląda menu serwowane w polskich więzieniach. Bynajmniej. Co jedzą skazani? Okazuje się, że więźniowie dostają prawdziwe przysmaki a nawet mogą wybierać spośród kilku różnych diet, co regulują przepisy. - W zakładach karnych i aresztach śledczych żywienie osadzonych odbywa się na podstawie odpowiednich przepisów, a rodzaje diet które otrzymują osadzeni reguluje rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2016 roku w sprawie wyżywienia osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych - informuje ppłk Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Jak wynika z tego rozporządzenia, więźniom przysługują następujące diety: posiłki podstawowe – otrzymuje je większość skazanych posiłki dla skazanych młodocianych – do 18. roku życia posiłki lecznicze: lekkostrawne, cukrzycowe, indywidualne (w zależności od schorzenia osadzonego) posiłki dla skazanych wykonujących pracę w ciężkich warunkach posiłki przygotowywane z uwzględnieniem wymogów religijnych i kulturowych Przykładowe menu w polskich więzieniach Co jedzą polscy skazańcy? Ich menu wygląda o wiele lepiej niż menu w wielu polskich szpitalach, gdzie chorzy walczą o szybki powrót do zdrowia. Tylko spójrzcie: Śniadanie - przykłady Chleb pszenny, masło, herbata, kiełbasa drobiowa, dżem truskawkowy Pasztet sojowy, chleb pszenny, masło, herbata Kiełbasa, chleb pszenny, masło, herbata, jabłka Jajka gotowane na twardo, chleb pszenny, masło, herbata, jabłka, cukier Obiad - przykłady Zupa pomidorowa z ryżem, pulpet rybno-jarzynowy w sosie koperkowym, ziemniaki, surówka z marchewki i pietruszki, napój owocowy Pulpet sojowy,...

Kotlety chowane za kaloryferami, mleko wylewane do toalet. Tak wygląda żywienie w Polskich szkołach
AdobeStock
Newsy
Kotlety chowane za kaloryferami, mleko wylewane do toalet. Tak wygląda żywienie w polskich szkołach
Niestety rzeczywistość nie jest kolorowa. To bardzo źle. Szkoła uczy bardzo wielu nawyków żywieniowych, a te informacje nie nastrajają pozytywnie.

Pamiętacie jeszcze swoje szkolne posiłki? Dzieci zazwyczaj za nimi nie przepadają. Znane są naprawdę nieciekawe historie o tym, co robią dzieci z jedzeniem ze stołówek szkolnych. Stereotypowo, szkolna stołówka serwuje potrawy niedoprawione, rozgotowane, często zamienione w papkę i nieprzyjemnie pachnące. Charakterystyczny zapach stołówki szkolnej nie powoduje raczej u nikogo cieknącej ślinki. Ale nie musi tak być. Jedzenie w szkołach – ważna nauka na przyszłość Właściwe odżywienie, komponowanie odpowiednich posiłków to bardzo cenna wiedza, którą dzieci mogą wyciągnąć ze szkoły. Ale kto ma za to odpowiadać? Według Agaty Gwaskiej, prezeski fundacji Szkoła na Widelcu, rola kucharki i intedentki szkolnej jest równie ważna, co rola nauczycielki. - Posiłki w szkole musza być smaczne i zbilansowane, bo ich przygotowanie i podanie to lekcja, która przydatna będzie przez całe życie.– komentuje Agata Gawska Kto odpowiada za złą sytuację na stołówkach? Kucharki winią rodziców, rodzice dyrekcję, a uczniowie po prostu nie jedzą posiłków. Niektórzy są nawet dumni z metod, które stosują. Kotlety chowają za kaloryferami, ziemniaki wyrzucają do kosza, a mleko wylewają do toalet. Temat żywienia w szkolnych stołówkach od dekad pozostaje problemem. Z pewnością możecie przytoczyć też podobne historie z waszego życia. - Prowadzący szkolną stołówkę znajdują się pomiędzy młotem oczekiwań dzieci, wspieranym w tym względzie przez rodziców, a kowadłem obowiązujących przepisów – komentuje Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół STO w Warszawie. Jak poprawić wyżywienie w szkołach? Eksperci są zgodni, że potrzeba tu zmiany systemu. Niektórzy działają jednak lokalnie i zmieniają oblicze szkolnych posiłków. Tomasz Sztaba i Michał Wyszkowski sami odmalowali i urządzili szkolną stołówkę, by była...

co ugotować na obiad na piątek (bez mięsa)
Adobe Stock
Newsy
Obiad na piątek: pomysły na obiad bez mięsa (2 propozycje menu z rybą i bez)
Obiad na piątek tradycyjnie nie powinien zawierać mięsa. Mamy dla was dwa pomysły na dwudaniowy piątkowy obiad z deserem. W jednej wersji jecie rybę i warzywa sezonowe, w drugiej bez ryby, ale pysznie i sycąco.

Jeśli znowu zastanawiacie się, co ugotować na obiad i wszystkiego wam się odechciewa, bo brakuje wam już pomysłów, trafiliście w dobre miejsce. Postanowiliśmy was wyręczyć i ułożyliśmy za was menu na piątkowy obiad bez mięsa. Proponujemy dwie wersje obiadu na piątek: z rybą i bez. Obiad na piątek bez ryby Nie wszyscy lubią ryby, a bez nich też można przygotować pyszny obiad bez mięsa. Dzisiaj proponujemy: Pierwsze danie: zupa jarzynowa z mrożonki - zaoszczędźcie czas i siły na przygotowanie drugiego dania Drugie danie: kotlety jajeczne , ziemniaki, duszona młoda kapusta z pomidorami i ewentualnie sos pieczarkowy Deser: galaretka z owocami  - użyjcie świeżych owoców lub mrożonych  Obiad na piątek z rybą Jeśli jadacie ryby, to menu na piątkowy obiad jest idealne. Wybierając się na zakupy, sprawdźcie, jakich ryb nie kupować i na co zwracać uwagę przy zakupie ryb . Do zupy i dodatków wybierzcie produkty sezonowe. Pierwsze danie: zupa ogórkowa bez mięsa   Drugie danie: ziemniaki, ryba z chrupiącą panierką , surówka z kapusty kiszonej lub ogórki małosolne .   Deser: kisiel mleczny  z owocami Czy w piątek można jeść mięso? Zgodnie z tradycją katolicy nie jedzą w piątki mięsa. Czy jest to zakazane przez Kościół? Nie do końca. Wg kościelnych przepisów w piątki nie obowiązuje post, należy jednak zachować wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Czwarte przykazanie kościelne mówi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach". Czym jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Każdy katolik powyżej 14 roku życia aż do końca swojego życia...

Rząd obniża stawki dla dostawców. Koniec ze zdrową żywnością w szkołach?
AdobeStock
Newsy
Rząd obniża stawki dla dostawców. Koniec ze zdrową żywnością w szkołach?
Ostatnia decyzja premiera może sprawić, że do szkół nie będą już dostarczane świeże owoce, warzywa i produkty mleczne dla dzieci.

W polskich szkołach od lat realizowane są programy związane ze zdrowym żywieniem. Jednak wiele wskazuje na to, że niedługo się one skończą. Rząd zaakceptował nowe stawki dla dostawców, które są niewystarczające, a to oznacza, że część szkół może być zmuszona do rezygnacji z programu. Poznajcie szczegóły. Programy żywieniowe dla szkół Od 2004 roku w polskich szkołach przeprowadzany jest program „Szklanka mleka”. Polega on na tym, że wszyscy uczniowie szkół podstawowych za darmo dostają porcję mleka lub produktów mlecznych – np. jogurt albo kefir. Od 2009 doszła kolejna inicjatywa o nazwie „Owoce i warzywa w szkole”. Uczniowie dostawali świeże gruszki, jabłka , śliwki, marchewki, truskawki , kalarepę czy pomidory, a także świeże soki owocowe i przeciery. Od 2017 roku obowiązuje nowy projekt „Program dla szkół”. Jest on w istocie tym samym, co poprzednie dwa programy. Zmiana nazwy wzięła się stąd, że zamknięto Agencję Rynku Rolnego i w jej miejsce powstał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Projekt finansowany jest głównie ze środków pochodzących z Unii europejskiej. Korzysta z niego aż 1,7 mln uczniów szkół podstawowych, z klas I-V. Nowe stawki dla dostawców i koniec programu? Niestety, wiele wskazuje na to, że po tylu latach program żywienia zostanie zlikwidowany. Premier Mateusz Morawiecki 28 maja tego roku podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie finansowania projektu w kolejnym roku szkolnym. Stawki, które zostały przyjęte w tym projekcie, są o wiele niższe niż poprzednio. I to pomimo faktu, że obecnie produkty spożywcze są o wiele droższe przez inflację oraz koszty dostaw żywności do szkół. Jeden z dostawców „Programu dla szkół” wyjawił, co w praktyce oznacza decyzja...